Przysadka mózgowa – gdzie leży i jaką pełni rolę?
Przysadka mózgowa jest gruczołem dokrewnym, czyli narządem produkującym hormony. Waży zaledwie pół grama, jednak śmiało można nazwać ją centrum sterowania układu dokrewnego. Jest zlokalizowana głęboko wewnątrz czaszki, blisko siodła tureckiego (charakterystycznego kostnego zagłębienia w czaszce) i funkcjonuje w ścisłym powiązaniu z podwzgórzem mózgu.
Pod względem funkcjonalnym i anatomicznym przysadkę mózgową dzieli się na trzy części: przednią, środkową oraz tylną.
Część tylna przysadki wyodrębniła się z podwzgórza i stanowi jego element; nie wydziela własnych hormonów, a jedynie magazynuje i uwalnia w odpowiednim momencie hormony podwzgórza, oksytocynę („hormon przywiązania” istotny podczas zapłodnienia, orgazmu i porodu) oraz wazopresynę (hormon antydiuretyczny, zmniejszający ilość wytwarzanego moczu i zapobiegający dzięki temu odwodnieniu).
Części przednia i środkowa przysadki utworzyły się z nabłonka podniebienia wtórnego i są czynnościowo odrębne od podwzgórza. Każda z nich wydziela inne hormony o dużym znaczeniu dla funkcjonowania organizmu. Odpowiadają one za wzrost, rozwój płciowy, ale także kontrolują pracę innych gruczołów dokrewnych. Duża grupa to hormony przysadki mózgowej związane z cyklem płciowym, szczególnie u kobiet.

Przysadka mózgowa – hormony
Hormony wydzielane przez przysadkę mózgową w większości mają charakter tropowy – ich działanie polega na pobudzaniu innych gruczołów dokrewnych do wydzielania ich hormonów. Najwięcej hormonów produkuje przednia, gruczołowa część przysadki mózgowej. Hormony przysadki produkowane w tym rejonie, a także w rejonie środkowym to: