Eksperci apelują: to połączenie jest jak tykająca bomba zegarowa. Wykrywajmy migotanie przedsionków razem z nadciśnieniem

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nadciśnienie i migotanie przedsionków to duet, który znacząco zwiększa ryzyko udaru, niewydolności serca, a nawet demencji. Mimo to migotanie przedsionków często pozostaje niezdiagnozowane aż do momentu wystąpienia powikłań. Eksperci apelują, by rutynowe badania ciśnienia krwi uzupełnić o proste testy wykrywające arytmię. Dzięki temu możliwe byłoby wcześniejsze wykrycie zagrożenia i rozpoczęcie leczenia, zanim będzie za późno.

Spis treści

Tykająca bomba, czyli czym grozi migotanie przedsionków i nadciśnienie

Nadciśnienie w połączeniu z migotaniem przedsionków jest jak tykająca bomba zegarowa, dlatego eksperci na łamach pisma „Circulation” wzywają do równoczesnych badań przesiewowych dotyczących obu zaburzeń.

Głównym autorem raportu przygotowanego przez 29 międzynarodowych ekspertów jest profesor medycyny wewnętrznej Teemu Niiranen z Uniwersytetu w Turku (Finlandia), jeden z wiodących ekspertów w dziedzinie nadciśnienia w Europie.

Wiele nowoczesnych ciśnieniomierzy potrafi już ostrzegać o wykryciu nieregularnego rytmu serca.
Wiele nowoczesnych ciśnieniomierzy potrafi już ostrzegać o wykryciu nieregularnego rytmu serca.
jcomp/freepik

Migotanie przedsionków to stan, w którym serce bije nieregularnie i szybko, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów krwi wewnątrz serca. Wysokie ciśnienie krwi i migotanie przedsionków są najważniejszymi czynnikami ryzyka udaru. Migotanie przedsionków to najczęstsze utrzymujące się zaburzenie rytmu. Często jest bezobjawowe i pozostaje niezdiagnozowane do momentu wystąpienia udaru mózgu. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu pięciokrotnie, ale coraz więcej dowodów łączy je z demencją, co sprawia, że jego wczesne wykrycie jest jeszcze ważniejsze.

– Nadciśnienie i migotanie przedsionków to niebezpieczne połączenie – jedno prowadzi do drugiego, a razem znacznie zwiększają ryzyko udaru, niewydolności serca i demencji – podkreślił Niiranen.

Prosty test, który może uratować życie

Pomimo związku między wysokim ciśnieniem krwi a migotaniem przedsionków, migotanie przedsionków nie jest rutynowo badane w taki sam sposób jak nadciśnienie. Oznacza to, że wiele przypadków pozostaje niewykrytych, dopóki nie jest za późno.

Profesor Niiranen i jego współautorzy wzywają do pilnej zmiany tej praktyki. Naukowcy podkreślają, że równoczesne przesiewowe badanie nadciśnienia i arytmii serca mogłoby zapobiec tysiącom udarów mózgu.

– Połączenie wysokiego ciśnienia krwi i migotania przedsionków jest jak tykająca bomba zegarowa. Proste sprawdzenie tętna lub automatyczne ostrzeżenie o nieregularnym tętnie na ciśnieniomierzu może oznaczać różnicę między wczesnym leczeniem a zmieniającym życie udarem – wskazał Niiranen.

Nadciśnienie nie tylko często występuje u pacjentów z migotaniem przedsionków, ale również przyczynia się do jego rozwoju. Kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków, co ostatecznie obniży ryzyko poważnych powikłań kardiologicznych i neurologicznych.

Migotanie przedsionków można wykryć w minutę

Wykrywanie migotania przedsionków jest proste:

Można kontrolować tętno za pomocą 30-sekundowego pomiaru tętna na nadgarstku lub szyi w celu wykrycia nieregularnego bicia serca. Wiele nowoczesnych ciśnieniomierzy potrafi już ostrzegać o wykryciu nieregularnego rytmu serca.

Także przenośne monitory EKG czy smartwatche wykrywają migotanie przedsionków w mniej niż minutę.

– Dzięki włączeniu badań przesiewowych w kierunku migotania przedsionków do rutynowych badań ciśnienia krwi moglibyśmy wcześniej identyfikować pacjentów z grupy ryzyka, rozpocząć odpowiednie leczenie i ratować życie – podsumował Niiranen.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia