Włosy lecą Ci garściami, nie możesz spać i czujesz ciągłe zdenerwowanie? To mogą być objawy nadczynności tarczycy. Masz je? Idź do lekarza!

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Tarczyca to mały gruczoł umiejscowiony na szyi, który wytwarza bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu hormony. Regulują one m.in. temperaturę i masę ciała, metabolizm oraz układ nerwowy. Gdy organ ten wytwarza zbyt dużo hormonów pojawia się nadczynność tarczycy. Jeśli bez zmiany diety zaczynasz chudnąć, cierpisz na bezsenność lub czujesz ciągłe poirytowanie i rozdrażnienie, idź do lekarza i zrób badani krwi. Te objawy nadczynności tarczycy można łatwo przeoczyć.

Spis treści

Czym jest nadczynność tarczycy?

Kobieta trzyma rękę na szyi
Bezsenność i ciągła nerwowość? To mogą być objawy nadczynności tarczycy. Choroba wpływa na wygląd i psychikę. Sprawdź, po czy poznać chorobę tarczycy. Kinga Krzeminska/gettyimages.com

Nadczynność tarczycy, inaczej hipertyreoza, występuje wtedy, gdy tarczyca wytwarza zbyt dużą ilość hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Gruczoł tarczowy odpowiada za produkcję trijodotyroninę (T3) oraz tyroksyny (T4). Tarczyca kontrolowana jest przez przysadkę mózgową, która wytwarza tyreotropinę (TSH) pobudzającą gruczoł tarczowy do produkcji hormonów T3 i T4.

Te objawy nadczynności tarczycy łatwo przeoczyć. Sprawdź, jak nadczynność tarczycy wpływa na wygląd i samopoczucie.

Nadczynność tarczycy dzieli się na:

  • jawną – czyli dającą objawy odczuwane przez chorego i widoczną w badaniach laboratoryjnych,
  • subkliniczną – poziom T3 i T4 jest prawidłowy, ale stężenie TSH jest obniżone, przy czym chory nie odczuwa objawów nadczynności lub są one bardzo łagodne.

Na nadczynność tarczycy cierpi ok. 1–2 proc. dorosłych osób w Polsce. Częściej dotyczy ona kobiety w wieku pomiędzy 20 a 40 lat.

Te objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Na co zwróć uwagę?

Te objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Na co zwróć uwagę?

Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Kiedy zaczyna źle pracować, może dojść do zaburzeń hormonalnych. To może spowodować wystąpienie m.in. niedoczynność tarczycy. Co powinno wzbudzi...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy?

Na działanie tarczycy duży wpływ ma styl życia jaki prowadzimy oraz dieta. Zaburzenia wydzielania hormonów przez ten narząd często powodowane są przez nadmierny stres, życie w pośpiechu, niewłaściwe odżywianie, a także silne urazy psychiczne.

Do innych przyczyn nadczynności tarczycy należą także:

  • choroba Gravesa-Basedowa – choroba autoimmunologiczna, w której organizm produkuje autoprzeciwciała przeciw receptorowi TSH (anty-TSHR),
  • guzki tarczycy – wole guzkowe nadczynne [toksyczne], guz autonomiczny tarczycy,
  • podostre zapalenie tarczycy związane z przebytą infekcją wirusową,
  • poporodowe zapalenie tarczycy,
  • przedawkowanie hormonów tarczycy, stosowanych np. w niedoczynności tarczycy.

Jeśli pojawiają się te symptomy koniecznie należy je skonsultować z lekarzem rodzinnym, który wystawi skierowanie do lekarza endokrynologa – specjalisty zajmującego się układem endokrynnym, a więc gruczołami wytwarzającymi hormony.

Najważniejsze badania jakie powinien on zlecić podczas diagnostyki chorób tarczycy to:

  • morfologię krwi,
  • badania poziomów FT3, FT4, TSH i anty-TPO (przeciwciała przeciwtarczycowe),
  • USG tarczycy.

Masz te objawy? To może być nadczynność tarczycy!

Na choroby tarczycy w Polsce cierpi już co 5 osoba, ale połowa z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Chora tarczyca nie boli, a niecharakterystyczne objawy takie jak chudnięcie czy tycie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy odczuwanie wyczerpania lub rozdrażnienia łatwo zrzucić na karb zmęczenia lub infekcji.Co szkodzi tarczycy i jak o nią dbać, aby nie dopuścić do rozwoju chorób? Sprawdź, jak zapobiegać chorobom tarczycy oraz jak  leczyć już istniejące?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co szkodzi tarczycy? Tych rzeczy nie rób! Możesz uniknąć nie...

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia