Masz problem z wagą i jesteś ciągle zmęczony? Te objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Jak rozpoznać, że tarczyca choruje?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Sprawdź, jakie objawy świadczą o niedoborze hormonów tarczycy. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Sprawdź, jakie objawy świadczą o niedoborze hormonów tarczycy. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. inesbazdar/123RF
Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Kiedy zaczyna źle pracować, może dojść do zaburzeń hormonalnych. To może spowodować wystąpienie m.in. niedoczynność tarczycy. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Problemy ze skutecznym odchudzaniem, przewlekłe zmęczenie i wypadanie włosów, to tylko niektóre objawy chorej tarczycy. Sprawdź, na co jeszcze należy zwrócić uwagę.

Spis treści

Te objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy

Niektóre objawy, takie jak zmęczenie oraz utrudnione odchudzanie mogą być związane ze stylem życia, np. nieprawidłową dietą, przewlekłym stresem lub nieodpowiednią ilością snu, a nie chorobą. Jednak przedłużające się dolegliwości mogą oznaczać również rozwój poważnych schorzeń, w tym niedoczynności tarczycy.

Jakie objawy powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem? Przede wszystkim objawami niedoczynności są senność, przyrost masy ciała oraz uczucie zimna.

Jakie jeszcze dolegliwości mogą świadczyć o niedoborze hormonów tarczycy? W galerii przedstawiamy objawy niedoczynności tarczy.

Czym jest niedoczynność tarczycy i jakie są jej przyczyny?

Niedoczynność tarczycy to choroba, która spowodowana jest przez nieprawidłową pracę gruczołu tarczowego. Czynność tarczycy regulowana jest głównie przez przysadkę mózgową, która uwalnia tyreotropinę (TSH), wpływającą na produkcję hormonów, głównie trójjodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (FT4). Gdy ilość ich jest niewystarczająca, dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność to najczęstsze schorzenie tarczycy które dotyczy ok. 5 proc. kobiet i 1 proc. mężczyzn na całym świecie. Warto dodać, że niedoczynność w przebiegu choroby Hashimoto często jest dziedziczna.

Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju niedoczynności tarczycy można wymienić:

  • przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto,
  • stan po chirurgicznym usunięciu tarczycy np. jako konsekwencja raka tarczycy lub choroby Grevsa-Basedova,
  • napromieniowanie tarczycy podczas leczenia chorób nowotworowych w okolicy tego narządu,
  • leczenie nadczynności tarczycy radioaktywnym jodem,
  • niedobory jodu w organizmie,
  • konsekwencję stosowania leków przeciwarytmicznych, zawierających amiodaron.

Czytaj także: Nie zmieniasz diety, a tyjesz? Te leki mogą powodować przybieranie na wadze. Zobacz, jak zapobiec otyłości stosując leki długotrwale

Aby ocenić sprawność tarczycy, należy wykonać badanie morfologiczne krwi z uwzględnieniem TSH, FT3 i FT4. Dodatkowo warto przeprowadzić badanie anty TPO, które ułatwia diagnostykę między innymi ziarniniakowego zapalenia tarczycy, raka tarczycy oraz choroby Hashimoto. Warto wspomnieć, że w przypadku tego schorzenia przeciwciała występują u ponad 90 proc. chorych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia