Naturalne antydepresanty na poprawę humoru. Te produkty regulują nastrój, zmniejszają złość i agresję. Zobacz, co jeść, żeby czuć się dobrze

Monika Góralska
Mężczyźni słabiej radzą sobie z problemami i częściej mają tendencję do agresywnych zachowań oraz wybuchów złości.
Mężczyźni słabiej radzą sobie z problemami i częściej mają tendencję do agresywnych zachowań oraz wybuchów złości. dolgachov, milkos/123rf.com
Niektóre produkty spożywcze mogą poprawić nastrój i obniżyć poziom agresji. To pocieszające wyniki badań irańskich naukowców, które udowadniają, że jedzenie ma większy wpływ na nasze samopoczucie niż myślimy. Jedz więc te produkty, a łatwiej ci będzie poradzić sobie ze stresem i ze spokojem wyjść nawet z najtrudniejszych życiowych sytuacji.

Spis treści

Co jeść, żeby czuć się dobrze? Te produkty pozwalają opanować złość i agresję

Powodów do frustracji i złości w codziennym życiu jest wiele. Niektóre osoby radzą sobie jednak z problemami i potrafią zachować spokój, a inne na przeciwności losu reagują wybuchami złości i agresją. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że wpływ na zachowanie mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, wychowanie czy wyznawane wartości, które kształtują podejście do życia i pomagają wypracować odpowiednie mechanizmy działania oraz reakcje na bodźce.

Irańscy naukowcy odkryli bowiem, że również nasza dieta znacząco wpływa na samopoczucie i reguluje nasz nastrój. Niektóre produkty mogą więc łagodzić agresję, pozwalając zachować spokój nawet w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Inne zaś wzmagają niewłaściwe reakcje i potęgują wybuchy złości.

Naukowcy z Shahid Beheshti University w Iranie przebadali 168 mężczyzn w wieku od 35 do 55 lat, którzy wykazywali agresywne zachowania i zostali skierowani na poradnictwo w tym zakresie przez swojego pracodawcę. W badaniu wzięło udział również tyle samo zdrowych mężczyzn, którzy stanowili grupę kontrolną. Mężczyźni wypełniali kwestionariusz, w którym podawali dane na temat swojej diety w ciągu ostatniego roku.

W porównaniu z grupą kontrolną agresywni mężczyźni mieli istotnie wyższą średnią wagę, wzrost i obwód talii. Okazało się również, że osoby spożywające więcej białka są mniej agresywne i rzadziej wpadają w złość. Spożycie mleka, sera, drobiu, czerwonego mięsa, roślin strączkowych, jaj, owoców i warzyw miało istotną rolę ochronną przed wystąpieniem agresji. Dieta bogata w te produkty zmniejszała agresję aż o 60 procent.

Badanie wykazało, że także jedzenie jabłek, pomarańczy, ogórków i pomidorów pomagało opanować temperament. Natomiast ryż, makaron i chleb miały tendencję do zwiększania agresji.

W jaki sposób dieta reguluje nasz nastrój i zmniejsza agresję?

Naukowcy tłumaczą, że taka dieta może wpływać na poziom tryptofanu w osoczu, a tym samym na poziom serotoniny w mózgu. Tryptofan to aminokwas egzogenny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Odpowiednia jego ilość w diecie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju, a nawet depresji. Działa on relaksująco i zwiększa odporność na stres. Dzieje się tak, ponieważ tryptofan jest prekursorem serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Jest ona neuroprzekaźnikiem, który reguluje nasz nastrój, a także sen i libido. Dzięki niej czujemy się bardziej radośni i pełni energii, mamy też siłę do walki z przeciwnościami losu oraz nie poddajemy się niszczącemu działaniu stresu.

Organizm sam nie może wytworzyć tryptofanu, jest on dostarczany wyłącznie z diety. Wystarczy więc kilka razy w tygodniu jeść jajka i pić mleko oraz spożywać warzywa i owoce, aby poprawić sobie nastrój i unikać agresywnych zachowań.

Jajka są bogate w tryptofan i wpływają na jego poziom w osoczu, a tym samym na poziom serotoniny w mózgu. Dieta zawierająca wysokiej jakości białko, owoce i warzywa może pełnić rolę ochronną przed agresją - powiedział główny badacz, dr Behnaz Aribi z Uniwersytetu Shahid Beheshti.

​​Poprzednie badania wykazały, że zdrowe tłuszcze, witaminy z grupy B i błonnik mogą również pomóc ukoić nerwy i zapobiegać występowaniu agresywnego zachowania.

Źródło: BMC Nutrition Evaluation of dietary food intakes and anthropometric measures in middle-aged men with aggressive symptoms BMC Nutrition

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
soia
''Ledwo się poruszysz patrzysz reklama, a już ci ktoś wpycha gówno do gardła. Nie można przecież temu dać miano pożywienia, co składa się po części z chemii i cierpienia. Tyle w tobie jest bólu, zgrozy, strachu, przerażenia które zjadasz wraz z martwym ciałem zwierzęcia'' - Janusz Reichel - Nie jem mięsa - tekstowo.pl
s
soia
Zalecanie spożywania mięsa (polecane w tym artykule) w celu redukcji agresji etc, to tak jak gaszenie pożaru podlewaniem go benzyną. Mięso to przemoc, a przemoc rodzi przemoc !!! *** yt.com - dezerter - przemoc rodzi przemoc *** yt.com - toi luzja - mięso zabija *** wegetarianie mniej agresywni niż mięsożercy - google
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia