Spis treści
Morwa biała – co to za roślina?
Morwa biała (Morus alba) to gatunek niewielkich drzew liściastych z rodziny morwowatych pochodzących z Chin i Indii. Do rodzaju morwa należą gatunki: morwa biała, czarna (Morus nigra) i czerwona (Morus rubra). Morwę białą często błędnie nazywa się morwą czarną, ponieważ jej owoce utleniając się ciemnieją i przybierają barwę fioletowoczarną. Są one jednak mniejsze i bardziej słodkie niż owoce morwy czarnej. Dodatkowo morwa biała jest dość powszechna w Polsce, rośnie dziko i w ogrodach, podczas gdy czarna jest rzadko spotykana.
Owoce morwy białej przypominają nieco owoce jeżyny, ale są bardziej podłużne. Mogą mieć kolor od białego, przez różowy i bordowy, aż po fioletowoczarny. Ich smak jest słodki, lekko mdły. Można je jeść na surowo, ale można też zasuszyć, co przedłuży ich trwałość, ponieważ w świeżej postaci wytrzymają tylko 3-5 dni. Z owoców morwy warto również przygotować nalewkę, która jest nie tylko smaczna, ale też wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości.
Nalewka z morwy białej na spirytusie. Sprawdzony przepis
Nalewka z morwy białej wspomaga leczenie cukrzycy, ponieważ skutecznie obniża poziom glukozy we krwi. Wspomaga również pracę serca oraz działanie układu krwionośnego i pokarmowego, zapobiega powstawaniu złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Często działa odżywczo, regenerująco, a nawet odmładzająco na organizm. Do przygotowania nalewki wystarczy duży słój, gaza, szklane butelki oraz te składniki:
- 1 kg owoców morwy białej świeżych lub suszonych,
- 0,5 l spirytusu 95 proc. zaw. alk.,
- 1 szklanka (250 ml) wody,
- 0,7 kg cukru.
Jak przygotować nalewkę z morwy białej?
- Umyte owoce wsyp do słoja i zasyp cukrem. Przykryj gazą i odstaw w słoneczne miejsce na ok. 2-3 tygodnie. Codziennie potrząsaj słojem, żeby cukier się łatwiej rozpuścił, a owoce dały więcej soku.
- Po tym czasie zlej sok do czystego słoja i dolej do niego alkohol.
- Słój szczelnie zakręć i odstaw tym razem w ciemne miejsce na ok. 7 dni.
- Po tym czasie przecedź płyn, aby nie był mętny i rozlej do małych butelek. Pozostaw nalewkę do leżakowania na 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka z morwy białej jest gotowa.
Morwa biała pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, odmładza, regeneruje i oczyszcza organizm
Zarówno owoce morwy białej, jak i jej liście oraz kora i korzenie mają wiele właściwości leczniczych. Morwa znana jest przede wszystkim z tego, że reguluje poziom glukozy we krwi. Zawarte w jej liściach alkaloidy sprawiają, że nawet po spożyciu węglowodanów, nie następuje nagły wzrost poziomu cukru we krwi, co zapobiega rozwojowi hiperglikemii (przecukrzenia).
Owoce morwy białej, z których przygotujesz nalewkę, zawierają flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, pektyny, błonnik, karoten, a także witaminę C, PP oraz z grupy B, żelazo, potas, magnez i fosfor.
Zawartość antyoksydacyjnych flawonoidów sprawia, że owoce morwy białej zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. Zapobiegając występowaniu stresu oksydacyjnego wywołanego działaniem wolnych rodników morwa biała wpływa również na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Zapobiega także odkładaniu się złogów cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, dzięki czemu pomaga chronić się przed rozwojem miażdżycy. Obecny w owocach resweratrol wspomaga również leczenie nowotworów oraz chorób układu krążenia i chorób serca.
Owoce morwy białej są także bogate w pektyny i błonnik korzystnie wpływające na działanie układu pokarmowego. Dzięki temu owoce morwy usprawniają trawienie, zapobiegają zaparciom, hamują biegunkę. Można je stosować wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Owoce działają też odżywczo i wzmacniająco na organizm, regenerują go i oczyszczają z toksyn.
Morwa biała ma działanie:
- przeciwmiażdżycowe,
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe,
- odżywcze i regenerujące organizm,
- obniżające poziom cukru we krwi,
- wspomagające odchudzanie,
- wzmacniające odporność,
- usprawniające trawienie,
- zmniejszające łaknienie,
- uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe,
- chroniące przed rozwojem chorób serca,
- zmniejszające ryzyko rozwoju choroby Alzheimera,
- zapobiegające rozwojowi nowotworów.
Przeciwwskazania do stosowania nalewki z morwy białej
Ze względu na zawartość alkoholu nie można podawać jej dzieciom. Nie jest tez wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Grupie tej nie zaleca się również spożywania samych owoców morwy, ze względu na brak informacji na temat ich wpływu na przebieg ciąży oraz laktację. Ostrożnie powinni ją też stosować alergicy, ponieważ morwa może uczulać, choć zdarza się to niezwykle rzadko.
Osoby chorujące na cukrzycę lub miażdżycę przed zastosowaniem nalewki z morwy powinny poradzić się swojego lekarza. W połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi nalewka, a także spożywanie dużych ilości owoców morwy lub suplementów ją zawierających może doprowadzić do wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzenia), czyli zbyt dużego spadku poziomu glukozy we krwi. Również ze względu na to, że nalewka zawiera cukier, diabetycy powinni stosować ją ostrożnie, a najlepiej jej spożycie skonsultować z lekarzem.