Morwa biała - uprawa i specyfika gatunku
Morwa biała (Morus alba L.) to średniej wielkości (do 15 metrów wysokości) drzewo liściaste pochodzące z Chin. Uprawiano tam morwy jako pożywienie dla jedwabnika morwowego. Obecnie można je spotkać na niemal każdym kontynencie, także w Europie jest już uprawiane od setek lat. W Polsce jest to jedyny występujący gatunek morwy (nie występuje tu morwa czarna ani czerwona). Owoce morwy białej są jadalne i wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Mają walcowaty kształt i słodki, dość mało charakterystyczny smak. Wykorzystuje się także liście oraz pędy, głównie do suszenia i przygotowywania naparów. W aptekach dostępne są gotowe preparaty z morwy białej, pod postacią tabletek oraz suszu. Niektórzy uprawiają ją także w ogródkach jako roślinę ozdobną.
Morwa biała nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. U niektórych osób (choć rzadko) może też występować alergia na tę roślinę.
Jakie właściwości lecznicze i działanie ma morwa biała?
Morwa biała została wielokrotnie przebadana pod kątem właściwości zdrowotnych i działania na ludzki organizm. Wyróżniono kilka zawartych w niej związków, które mogą pomagać w leczeniu różnych schorzeń i wartościowo uzupełniać dietę. Są to między innymi tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), pirydoksyna (B6), a także kwas nikotynowy, fumarowy i palmitynowy. Najkorzystniejsze właściwości lecznicze wykazują liście morwy białej.
- Działanie obniżające poziom cholesterolu
Liście morwy białej działają antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalniają proces utleniania lipoprotein o niskiej gęstości. To z kolei sprawia, że w żyłach odkłada się mniej szkodliwego cholesterolu. Dzięki regularnemu przyjmowaniu preparatów z morwy białej zmiany miażdżycowe są mniejsze.
- Obniżanie poziomu cukru po posiłkach
Morwa biała pomaga też zmniejszać poposiłkową hiperglikemię, czyli wysoki cukier. Zawiera związek DNJ, który spowalnia rozkład skrobi na cukry proste. Preparaty z morwy są więc cennym wsparciem leczenia przeciwcukrzycowego.
- Działanie bakteriobójcze
Flawonoidy zawarte w morwie działają bakteriobójczo na gronkowca złocistego oraz salmonellę. Niektóre badania wykazują też działanie przeciwwirusowe morwy.
- Obniżanie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera
Jednym z mechanizmów degeneracyjnych w przebiegu choroby Alzheimera jest produkcja białek b-amyloidu o działaniu neurotoksycznym. Ekstrakty z liści morwy białej spowalniają produkcję tych białek oraz osłabiają ich neurotoksyczne działanie. Preparaty z tej rośliny mogą więc wspomagać zdrowie osób we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.
- Wspomaganie odchudzania
Badania pokazują, że przyjmowanie etanolowego ekstraktu z liści morwy białej wspomaga zdrowe odchudzanie. Zainteresowanie morwą białą jako środkiem odchudzającym wzrasta, trwają też badania pod tym kątem.
Warto przeczytać:
Morwa biała suszona i świeża oraz herbata z morwy białej
Morwa biała jest dostępna w sprzedaży pod wieloma postaciami. Tabletki z morwy zawierają susz z liści rośliny. Należy przyjmować po jednej tabletce trzy razy na dobę (pół godziny przed posiłkiem). Regularne przyjmowanie preparatu wspomaga prawidłowy metabolizm węglowodanów. Herbata z morwy białej do zaparzania wykazuje podobne działanie. Przygotowuje się ją, zalewając 3 łyżeczki suszu z liści wrzącą wodą i przykrywając na 10 minut. Napar należy pić dwa razy dziennie. Owoce morwy białej są jadalne. Można je spotkać pod postacią kandyzowaną lub suszoną, rzadziej świeżą. Biała morwa doskonale nadaje się do przygotowywania dżemów oraz nalewki. Owoce, ze względu na wysoką zawartość cukrów, nie są wskazane dla osób na diecie przeciwcukrzycowej.
Domowe sposoby na odporność. Czy rzeczywiście działają?