Nalewka z kocimiętki to ziołowy środek na ból głowy, problemy z koncentracją, bezsenność i zaburzenia trawienia. Podajemy przepis na nalewkę

Agata Siemiaszko
Nalewka z kocimiętki to leczniczy trunek o wielu właściwościach zdrowotnych. Dawka lecznicza wynosi 20 ml dziennie, najlepiej spożywana w dwóch porcjach po 10 ml.
Nalewka z kocimiętki to leczniczy trunek o wielu właściwościach zdrowotnych. Dawka lecznicza wynosi 20 ml dziennie, najlepiej spożywana w dwóch porcjach po 10 ml. _Alicja_, kaboompics/Pixabay.com
Nalewka z kocimiętki to ludowy środek na wiele dolegliwości, szczególnie układu nerwowego i pokarmowego. Stosowanie dawek leczniczych może wspierać leczenie niestrawności, pasożytniczego zakażenia układu pokarmowego, a także bezsenności i stanów lękowych. Podpowiadamy, kto nie powinien sięgać po te miksturę, a także podajemy prosty przepis na nalewkę z kocimiętki.

Spis treści

Prosty przepis na nalewkę z kocimiętki

Kocimiętka (Nepeta cataria) to roślina należąca z rodziny wargowych, która w Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa, szczególnie lubiana przez koty. Surowcem zielarskim są jej kwiaty lub całe ziele, które powinno zbierać się podczas słonecznych dni od maja do końca października. Ze świeżego ziela można przygotować olejek eteryczny, natomiast z suszonego napar i zdrowotną nalewkę. Do jej przygotowania potrzebujesz tylko kilka produktów, a także duży słoik i sito do filtracji lub grubą gazę.

Składniki na nalewkę z kocimiętki:

  • 100 g suszonego ziela kocimiętki,
  • 600 ml wódki o 40 proc. zaw. alk.,
  • 450 ml spirytusu nalewkowego o 60-70 proc. zaw. alk.,
  • sok z jednej cytryny.

Jak przygotować ziołową nalewkę?

  1. Świeże ziele kocimiętki rozłożyć na ściereczce lub ręczniku papierowym i pozostawić na 30-45 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów. W przypadku nalewki z suszonego ziela pomijamy ten krok.
  2. Kocimiętkę wrzucić do dużego i wyparzonego wcześniej słoika, zalać alkoholem, dodać sok z cytryny i odstawić w ciemne miejsce na 10-14 dni, pamiętając o tym, żeby codziennie potrząsnąć słoikiem.
  3. Po tym czasie przecedzić miksturę przez sito lub grubą gazę złożoną w kilka warstw. Alkohol wlać ponownie do słoika.
  4. Całość rozlać do butelek i pozostawić w ciemnym miejscu na kolejne 2-3 tygodnie.
  5. Po tym czasie lecznicza nalewka jest gotowa do spożycia.

Sprawdź też: Chcesz przygotować zdrowotną nalewkę? Wypróbuj sprawdzone rady eksperta

Właściwości zdrowotne nalewki z kocimiętki

Jak podaje doktor Henryk Różański, ceniony fitoterapeuta, nalewka z ziela kocimiętki od wieków stosowana była jako środek uspokajający i wspierający leczenie bezsenności. Ten ziołowy trunek stanowi źródło oleju eterycznego, garbników, kwasów organicznych, a także karwakrolu, citronelalu, nerolu, geraniolu i tymolu.

Karwakrol to silny związek przeciwpasożytniczy, który dodatkowo przyspiesza oddychanie, działa przeciwskurczowo i żółciopędnie, dlatego nalewkę z kocimiętki poleca się przy różnego rodzaju zaburzeniach trawienia. Natomiast citronelal to olejek eteryczny, który nie tylko nadaje lekko cytrusowy smak, ale również działa uspokajająco i przeciwbólowo, szczególnie w przypadku silnych migren – dlatego w przypadku bólu głowy zaleca się natrzeć skronie nalewką z kocimiętki.

Geraniol to silny antyoksydant, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, zmniejsza stan zapalny i spowalnia proces starzenia się komórek. W licznych badaniach naukowych dowiedziono także, że geraniol działa przeciwnowotworowo, a także chroni komórki wielu narządów, w tym wątroby, serca i mózgu.

Natomiast garbniki to substancje o działaniu ściągającym, czyli obkurczającym naczynia krwionośne, dlatego nalewkę z kocimiętki można stosować w przypadku zatruć pokarmowych przebiegających z biegunką.

Jakie właściwości wykazuje nalewka z kocimiętki? Wśród jej głównych działań można wymienić:

Fitoterapeuta sugeruje również, że ziele kocimiętki może korzystnie wpływać na regulację hormonów, dlatego nalewka z tej rośliny sprawdzi się przy objawach PMS.

Kiedy warto zastosować nalewkę z kocimiętki? Według ekspertów medycyny naturalnej może ona wspierać leczenie:

  • przeziębienia i grypy,
  • kataru,
  • kaszlu,
  • gorączki,
  • bezsenności,
  • umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi,
  • cukrzycy typu 2,
  • insulinooporności,
  • stanu przedcukrzycowego,
  • migreny,
  • bólu stawów,
  • dny moczanowej,
  • reumatyzmu.

Dodatkowo fitoterapeuta zaznacza, że rozcieńczona z wodą nalewka może służyć jako nasączenie do okładów po ugryzieniach komarów, much końskich i meszek.

Dawkowanie i przeciwwskazania do spożycia nalewki z kocimiętki

Nalewka z ziela kocimiętki może służyć jako pomoc w leczeniu różnych dolegliwości, a także jako element profilaktyki chorobowej. Dawka lecznicza tej ziołowej mikstury to 20 ml dziennie. Doktor Henryk Różański zaleca, aby 10 ml nalewki rozcieńczyć w 100 ml mleka lub wody z cytryną i taką miksturę pić 2 razy dziennie.

Niestety mimo dobroczynnych właściwości nie wszyscy mogą bezpiecznie po nią sięgać. Ze względu na zawartość alkoholu nie mogą jej pić kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.

Wśród innych przeciwwskazań wymienia się:

  • alergię na ziele kocimiętki,
  • alergię na alkohol lub jego nietolerancję,
  • stosowanie leków mogących wchodzić w reakcję z alkoholem,
  • stosowanie leków rozrzedzających krew, m.in. aspiryny czy warfaryny,
  • ostre zapalenie żołądka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Sprawdź też: Czy można mieć alergię na alkohol?

Źródło: Kocimiętka – Nepeta Medycyna Dawna i Współczesna

Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia