Spis treści
Lecznicza nalewka z kasztanów. Przepis na spirytusie
Nalewka z kasztanów wspomaga ukrwienie ciała, dlatego poleca się ją do nacierania zmęczonych nóg, zwłaszcza w przypadku do powstawania żylaków i odczuwania objawów niedokrwienia kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości, dyskomfort i ból. Można zrobić ją łatwo ze świeżych owoców kasztanowca.
Jak przygotować nalewkę z kasztanów? Przepis na spirytusie wymaga użycia tylko dwóch składników. Oto sposób przygotowania:
- Świeżo zebrane kasztany pokrój na kawałki i napełnij rozdrobnionym surowcem duży słoik do połowy wysokości.
- Dolej do pełna spirytus 70 proc. alk. obj., po czym zamknij naczynie i odstaw na 3 tygodnie, regularnie nim wstrząsając.
- Odcedź nalewkę, ew. przefiltruj, a następnie napełnij nim najlepiej ciemne butelki.
- Trzymaj nalewkę w miejscu bez dostępu światła. Dawkowanie doustne przy niewydolności żylnej to ok. 15 kropli 2 razy dziennie.
Dowiedz się więcej na temat:
Czy kasztany mają właściwości lecznicze?
Kasztanowiec zwyczajny lub biały (Aesculus hippocastanum) jest źródłem cennych surowców leczniczych, a obok kwiatów czy kory wykorzystywane są także jego nasiona, czyli kasztany. Przygotowane z nich wyciągi wodno-alkoholowe, takie jak nalewka, przeznaczone są do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego w przypadku chorób żył i stawów.
Sezon na kasztany przypada na wrzesień, a w niektórych miejscach nawet na październik. Te przeznaczone do zbioru powinny być całkiem dojrzałe i wypadać z łupinek, muszą być jednak całkiem świeże – do przygotowania przetworów nie nadają się nasiona suche.
Kasztany zawierają saponiny triterpenowe (saponozydy), zwane zbiorczo escyną, kumaryny takie jak eskulina czy fraksyna, a także flawonoidy typu rutyna czy kwercetyna – część z tych związków stosuje się także osobno w gotowych preparatach wspierających krążenie krwi. Korzystne są także zawarte w nasionach garbniki i związki goryczowe.
Związki czynne zawarte w nasionach kasztanowca które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i obkurczające naczynia krwionośne. Uszczelniają je, zmniejszają ich przepuszczalność, kruchość, wiotkość i skłonność do pękania. Wspomagają odpływ krwi z żył, natomiast działanie na stawy obejmuje przyspieszenie przemian metabolicznych w błonie maziowej torebki stawowej. Chronią też przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Dzięki zwiększeniu elastyczności żył preparaty z kasztanów działają na nie wzmacniająco, wspomagając leczenie niewydolności żył włosowatych oraz powstających z jej powodu żylaków.
W fitoterapii często stosuje się wyciągi z kasztanowca w połączeniu z innymi ziołami o podobnych właściwościach, do których należy oczar wirginijski, gorzknik wirginijski i kalina śliwolistna.
Przeczytaj też:
Na co pomaga nalewka z kasztanowca? Środek na żylaki i stawy
Wyciągi z nasion kasztanowca, do których należy m.in. nalewka, według niemieckiej Komisji E są przeznaczone do stosowania w przypadku przewlekłej niewydolności naczyń żylnych.
Niewydolność żył wywołuje objawy takie, jak:
- obrzmiałe, znużone i obolałe nogi,
- uczucie ciężkości w nogach,
- nocne skurcze łydek,
- swędzenie skóry na nogach,
- zastoje żylne,
- żylaki kończyn dolnych.
Inne zastosowania medyczne nalewki i wyciągów z kasztanów to zwłaszcza:
- zakrzepowe zapalenie żył,
- owrzodzenia podudzi,
- obrzęki i stany zapalne po zakrzepie,
- obrzęki tkanek miękkich po urazie lub zabiegu chirurgicznym
- profilaktyka zakrzepicy, np. podczas podróży samolotem,
- ostre zespoły bólowe kręgosłupa,
- zespół cieśni nadgarstka.
Wyciągi z kasztanów można dodawać także do kąpieli łagodzącej bóle stawów, mięśni oraz nerwobóle, przede wszystkim o pochodzeniu reumatycznym.
Sprawdź także:
Nalewka z kasztanów: przeciwwskazania do kuracji
Nalewka z kasztanów tak, jak inne produkty z zawartością alkoholu, nie są przeznaczone do stosowania u dzieci i młodzieży do lat 18, kobiet ciężarnych i karmiących. Dotyczy to zarówno jego użycia na skórę, jak i przyjmowania doustnego. Ze względu na działanie rozrzedzające krew nalewki z kasztanów nie powinny przyjmować bez porozumienie z lekarzem osoby stosujące leki przeciwkrzepliwe.
Należy pamiętać, że zastosowanie zewnętrzne nalewki z kasztanowca może spowodować u wrażliwych osób reakcję alergiczną. Jej picie bywa natomiast całkiem odradzane ze względu na możliwą szkodliwość związków czynnych, choć część fitoterapeutów utrzymuje, że jest ona minimalna. Do możliwych działań ubocznych należą wtedy nudności i dolegliwości żołądkowe. Z tego powodu nalewkę należy przyjmować po jedzeniu, nigdy na pusty żołądek. Objawem niepożądanym może być ponadto swędzenie skóry.
Taka kuracja powinna trwać przynajmniej 3 miesiące, ale nie dłużej niż pół roku. Przy zastosowaniu wyciągów z kasztanów zewnętrznie poleca się nosić odzież wspomagającą krążenie krwi – uciskowe podkolanówki lub pończochy o działaniu przeciwżylakowym.