Najlepsza na pozbycie się obrzęków i cellulitu. Jak przygotować kąpiel odchudzającą w domu?

Katarzyna Dębek
Kąpiel w gorącej wodzie to doskonały sposób na odchudzanie.
Kąpiel w gorącej wodzie to doskonały sposób na odchudzanie. 123 RF
Kąpiel w wannie, która jest wypełniona po brzegi wodą to sposób na relaks, zmęczenie oraz na pozbycie się zbędnych kilogramów, obrzęków i cellulitu. Sprawdź, jak przygotować takie domowe SPA i jakich efektów możesz się spodziewać.

Spis treści

W organizmie gromadzą się toksyny, które mają istotny wpływ na samopoczucie, sylwetkę, i stan skóry. Jednym z milszych i mało uciążliwych sposobów na regenerację ciała są kąpiele z dodatkiem ziół i olejków eterycznych. Podpowiadamy, jak przygotować taką kąpiel, jaka temperatura wody jest odpowiednia, aby schudnąć i zadbać o siebie.

Zimna, czy ciepła? W jakiej wodzie się kąpać, aby schudnąć

Czy kąpiel w gorącej wodzie może przyczynić się do utraty wagi? Jak się okazuje tak. Naukowcy z National Center for Sport and Exercise Medicine na uniwersytecie w Loughborough (Wlk. Brytania) przeprowadzili badanie, z którego wynika, że godzinna kąpiel w gorącej wodzie przyczynia się do utraty takiej samej ilości kalorii, co półgodzinny spacer, czy jazda na rowerze. W eksperymencie wzięły udział osoby, które zostały podzielone na dwie grupy. Jedna miała za zadanie przez godzinę jeździć na rowerze, a druga zażywać kąpieli w wodzie o temperaturze 40 stopni przez 60 minut. Wnioski z badania może nie były zaskakujące, bo grupa rowerzystów spaliła znacznie więcej kalorii, niż ta relaksująca się w gorącej wodzie. Ale to właśnie ta druga ekipa nic nie robiąc, spaliła aż 140 kcal.

Warto wiedzieć, że gorąca woda przyczynia się do otwierania się porów skóry. Wówczas wszelkie olejki eteryczne, czy zioła lepiej się wchłaniają i przedostają do organizmu.

Jak przygotować kąpiel odchudzającą? Zobacz, jakie zioła i produkty dodać do wanny

Zioła pomagają w odchudzaniu. Możesz je pić i dodać do gorącej wody w wannie. Jak je przygotować? Wystarczy, że około 100-200 gramów suszonych ziół będziesz gotować w garnku z wodą na wolnym ogniu i pod przykryciem. Po 5 minutach odstaw wywar na pół godziny. Następnie oddziel zioła od wody – przelewając je przez sitko. Powstały płyn wlej do wanny. Jakich produktów użyć do kąpieli odchudzającej?

Jeśli masz problem z opuchlizną ciała i poczuciem ciężkości po całym dniu, to możesz dodać do kąpieli któryś z poniższych produktów:

  • ocet jabłkowy – wystarczy około 2 szklanek płynu,
  • sól epsom – 1-2 łyżki.

W przypadku kiedy na twojej skórze pojawił się cellulit, możesz użyć:

  • soli himalajskiej (1 łyżka na 1,5 l wody),
  • olejków eterycznych (cytrynowy, grejpfrutowy, geraniowy, rozmarynowy).

Jak często zażywać kąpieli odchudzających?

Wystarczy 1-2 razy w tygodniu przygotować sobie gorącą kąpiel, która powinna trwać od 10 do 20 minut. Najlepsza temperatura to 37 - 39 stopni. W przypadku wyższej należy uważać, bo może przyspieszyć akcję serca. Zrezygnować z niej powinni również astmatycy, osoby mające problem z wrzodami żołądka, dwunastnicą, czy mające skłonność do krwawień wewnętrznych oraz kobiety w ciąży. Jeżeli masz problemy zdrowotne, zanim wejdziesz do wanny z gorącą wodą, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się, a zioła dodawaj już po umyciu się. Wiele z nich nie powinno się bowiem łączyć ze środkami myjącymi, które mają skomplikowany skład, mogący zmienić ich działanie. Po wyjściu z wanny załóż ciepły szlafrok i unikaj wysiłku.

Pamiętaj, że sama w sobie gorąca kąpiel nie da ci spektakularnych efektów. Redukcja cellulitu oraz dodatkowych kilogramów to długoterminowe działanie, które musi być wspomagane odpowiednią dietą, nawadnianiem oraz aktywnością fizyczną.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia