Lubisz ostre jedzenie? To może być dla ciebie dobra wiadomość! Japoński specjał może poprawiać pamięć u seniorów

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Szwankująca pamięć to zmora wielu osób po 60. roku życia. Jak sobie pomóc i poprawić pamięć? Okazuje się, że popularna japońska przyprawa może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze u starszych osób – sugerują wynika badania opublikowanego w czasopiśmie „Nutrients”. Jak dieta może wpływać na pracę mózgu?
Starsza uśmiechnięta para z kubkami w rękach
Włączenie do odżywiania ziół i przypraw, takich jak czosnek i imbir, może poprawić funkcje poznawcze i pamięć u osób starszych, niezależnie od tego, czy występuje demencja. wirestock/jcomp/freepik

Spis treści

Tradycyjna japońska przyprawa wpływa na pamięć

Starzenie wiąże się m.in. ze spadkiem funkcji poznawczych, co wpływa na codzienne życie i czynności. Wiele badań koncentruje się na poprawie funkcji poznawczych oraz spowolnieniu tempa ich pogorszenia. Jednym z głównych czynników, które wpływają na funkcje poznawcze u osób starszych, jest odżywianie.

Niektóre diety (np. dieta śródziemnomorska), które składają się z dużych ilości warzyw i owoców, mogą znacznie poprawić pamięć i procesy umysłowe (mowa, czytanie ze zrozumieniem, komunikowanie się, uczenie się nowych rzeczy). Co ciekawe, najnowsze badania donoszą też, że włączenie do odżywiania ziół i przypraw, takich jak czosnek i imbir, może poprawić funkcje poznawcze i pamięć u osób starszych, niezależnie od tego, czy występuje demencja.

Sprawdź: Ostre, czyli zdrowe. Przed chorobami chroni nie tylko chili

Naukowcy zbadali wpływ wasabi, tradycyjnej japońskiej przyprawy, na funkcje poznawcze zdrowych osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat. Wasabi zawiera różne bioaktywne związki, takie jak izotiocyjanian 6-metylosulfinyloheksylu (6-MSITC), które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Badanie zostało opublikowane 30 października 2023 roku w czasopiśmie „Nutrients”.

Dieta japońska dobra na długowieczność. Jedz tych 5 składników codziennie

Dieta japońska dobra na długowieczność. Jedz tych 5 składników codziennie

Japończycy są jednym z krajów, gdzie ludzie żyją najdłużej na świecie. Długowieczność zawdzięczają przede wszystkim swojemu stylowi życia i diecie bogatej w pięć składników, które codziennie pojawiają...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Pamięć dojrzałych osób pod lupą

Uczestnicy badania przez 12 tygodni przyjmowali wasabi w formie tabletki, przyjmowanej raz dziennie tuż przed snem. W badaniu wzięły udział osoby w wieku od 60 do 80 lat, bez historii cukrzycy, zaburzeń psychicznych, chorób serca lub chorób nerwów czaszkowych. Z badania zostały wykluczone osoby przyjmujące leki, które mogłyby zakłócać ich funkcjonowanie poznawcze lub osoby spożywające duże ilości alkoholu.

Zweryfikowane zostały też wszelkie alergie pokarmowe. Wybrani uczestnicy mieli średnio 65 lat, byli praworęczni, nie mieli stwierdzonych żadnych alergii pokarmowych, a ich językiem ojczystym był japoński. Większość stanowiły kobiety. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy 6-MSITC lub placebo.

Co ważne, wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o zapisanie spożycia suplementów, a zapisy zostały wykorzystane do weryfikacji ich przestrzegania przyjmowania wasabi lub placebo. Tabletka wasabi zawierała 100 miligramów ekstraktu wasabi, który zawiera 0,8 miligrama 6-MSITC. Naukowcy postawili hipotezę, że przyjmowanie 6-MSITC spowoduje poprawę pamięci roboczej i epizodycznej, hamowania i szybkości przetwarzania u osób starszych.

Ocenie podlegały:

  • ogólny iloraz inteligencji,
  • ogólne funkcje poznawcze,
  • funkcje płata czołowego.
Poznaj sekret długowieczności. Oto 5 prostych nawyków do wprowadzenia od zaraz

Poznaj sekret długowieczności. Oto 5 prostych nawyków do wprowadzenia od zaraz

Zdrowie, młodość i długowieczność to niedościgniony cel wielu ludzi. Stosujemy różne sposoby, zażywamy suplementy i słuchamy kolejnych guru od zdrowego stylu życia. Czy nie sięgamy jednak za daleko? M...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak wasabi wpływa na pamięć?

Osoby, którym podawano suplementy wasabi zawierające 6-MSITC, miały znacznie lepsze wyniki w zakresie pamięci epizodycznej i roboczej w porównaniu z grupą, której podawano placebo – wykazało badanie. Nie zaobserwowano jednak znaczącej poprawy w pozostałych obszarach poznawczych.

Podawanie suplementów wasabi przez 12 tygodni poprawiło wydajność werbalnej pamięci epizodycznej, a także kojarzenie twarzy i imion, co często jest głównym problemem związanym z pamięcią u osób starszych.

Potencjalne mechanizmy, dzięki którym 6-MSITC mógł poprawić pamięć epizodyczną i roboczą, obejmowały zmniejszenie stanu zapalnego i poziomu utleniaczy w hipokampie, który odgrywa ważną rolę w funkcjach pamięci. Mniejszy poziom utleniaczy i stanów zapalnych w mózgu może również poprawić funkcje mózgu (np. neuroplastyczność).

5 napojów, które piją stulatkowie z niebieskich stref. Masz je w swojej kuchni!

5 napojów, które piją stulatkowie z niebieskich stref. Masz je w swojej kuchni!

Dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi średnio ok. 3 litrów płynów – niekoniecznie samej wody. Napoje, które wybieramy, mają wpływ na nasze zdrowie. To, co wypijamy, może też pośrednio przyczyniać...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia