Lista warzyw, których nie wolno jeść na surowo. Możesz sobie zaszkodzić - bóle brzucha to dopiero początek. Sprawdź

Sandra Szymańska
Oto warzywa, których nie można jeść na surowo. W ten sposób można się nawet zatruć >>>>>
Oto warzywa, których nie można jeść na surowo. W ten sposób można się nawet zatruć >>>>>pixabay.com
Warzywa to baza zdrowego odżywania każdego człowieka. To cenne źródło witamin, błonnika, składników mineralnych. Spożywamy je gotowane, pieczone lub na surowo. Nie każde jednak możemy jeść w postaci surowej. Skutki mogą być opłakane.

„Więcej warzyw jedz” – brzmi slogan boysbandowej reklamy popularnego producenta sosów. Faktycznie – warzywa są bardzo zdrowie i powinniśmy jeść ich bardzo dużo. To cenne źródło wielu witamin, składników mineralnych, błonnika i wody. Mogą być spożywane na surowo lub po obróbce termicznej: gotowane w wodzie, na parze bądź pieczone. Jednak nie tylko dzieci, ale i dorośli wciąż maja problem z ich jedzeniem.

Zalecane dzienne spożycie warzyw to co najmniej 4-5 porcje. Jedna porcja odpowiada na przykład jednej papryce, jednemu pomidorowi, szklance szpinaku, szklance soku warzywnego czy dwóm łodygom selera naciowego.

Tych 6 warzyw nie wolno jeść na surowo

Zimą, gdy brakuje świeżych sezonowych warzyw, świetnym rozwiązaniem są mrożonki i kiszonki. Są przygotowywane w szczycie sezonu, gdy owoce i warzywa są dojrzałe, świeże i zawierają najwięcej wartości odżywczych. Tradycyjne w polskiej kuchni kiszonki z kapusty, ogórków czy buraków są doskonałym źródłem witamin i bakterii probiotycznych. W fermentowanych produktach podobnie jak w probiotykach obecne są bakterie wspomagające odporność.

Są jednak takie warzywa, których nie wolno jeść surowo. Zobacz, które i dlaczego mogą poważnie zaszkodzić:

Jak zwiększyć spożycie warzyw w diecie?

  1. Wybierz pokrojone warzywa w słupki, plasterki – to szybka, zdrowa i niskokaloryczna przekąska, łatwa do spakowania i zabrania ze sobą do pracy, szkoły czy na wycieczkę.
  2. Graj w kolory, wybieraj do posiłków różnokolorowe warzywa – czerwone: paprykę, pomidory koktajlowe; pomarańczowe: marchewkę, zielone: ogórki, seler naciowy; białe: kalarepę, białą rzodkiew.
  3. Dodaj do kanapki więcej warzyw – zamiast kilku plasterków, cała sztuka warzywa. To zasada, która powinna towarzyszyć większości posiłków. Wybieraj soczyste, sezonowe warzywa.
  4. Wypróbuj przepisy na pasty i pasztety z warzywami w roli głównej. Zamiast szynki czy sera wybierz na przykład pastę z buraka, pieczonej papryki, pasztet z soczewicy i marchewki.
  5. 1/2 talerza – warzywa do obiadu powinny zajmować połowę talerza. Surowe, gotowane, duszone, pieczone, połączone w surówkę, sałatkę lub jako dodatek do sosu. Różnorodność form wzbogaci posiłki w walory estetyczne, smakowe i zdrowotne.
  6. Jedz zupy warzywne – zupa z warzywami w kawałkach lub w postaci zupy krem, jest to doskonały sposób na wprowadzenie dodatkowej porcji warzyw.
  7. Komponuj kolorowe sałatki – to najprostszy sposób na zwiększenie warzyw w diecie. Stawiaj na różnorodne produkty – dzięki temu nie znudzą Ci się.
  8. Warzywny dodatek nieoczywisty – dodawaj warzywa do dań słodkich - ciast, owsianek (cukinię, dynię). Przygotuj pieczone przekąski warzywne -  chipsy na przykład z jarmużu, buraka; frytki z batatów, pietruszki.
  9. Spróbuj soków warzywnych świeżo wyciskanych. Mogą być to niebanalne połącznia. Do słodkich jabłek możesz dodać buraka, a do tradycyjnie wyciskanego soku z marchewki – wmiksować seler naciowy.
  10. Odkrywaj nowe smaki znanych warzyw – doprawiaj jak lubisz. Do warzyw dodawaj świeże lub suszone zioła takie jak: bazylia, oregano, zioła prowansalskie, czosnek, wędzona papryka.

źródło: diety.nfz.gov.pl

***
Czytaj także w serwisach:

Ból głowy i wypadanie włosów to niepokojące objawy niedoboru żelaza. Zobacz, na jakie sygnały zwrócić uwagę, by uniknąć anemii
zobacz, kto i jakich warzyw powinien unikać. Te warzywa mogą szkodzić zdrowiu. Uważaj na nowalijki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia