„Więcej warzyw jedz” – brzmi slogan boysbandowej reklamy popularnego producenta sosów. Faktycznie – warzywa są bardzo zdrowie i powinniśmy jeść ich bardzo dużo. To cenne źródło wielu witamin, składników mineralnych, błonnika i wody. Mogą być spożywane na surowo lub po obróbce termicznej: gotowane w wodzie, na parze bądź pieczone. Jednak nie tylko dzieci, ale i dorośli wciąż maja problem z ich jedzeniem.
Zalecane dzienne spożycie warzyw to co najmniej 4-5 porcje. Jedna porcja odpowiada na przykład jednej papryce, jednemu pomidorowi, szklance szpinaku, szklance soku warzywnego czy dwóm łodygom selera naciowego.
Tych 6 warzyw nie wolno jeść na surowo
Zimą, gdy brakuje świeżych sezonowych warzyw, świetnym rozwiązaniem są mrożonki i kiszonki. Są przygotowywane w szczycie sezonu, gdy owoce i warzywa są dojrzałe, świeże i zawierają najwięcej wartości odżywczych. Tradycyjne w polskiej kuchni kiszonki z kapusty, ogórków czy buraków są doskonałym źródłem witamin i bakterii probiotycznych. W fermentowanych produktach podobnie jak w probiotykach obecne są bakterie wspomagające odporność.
Są jednak takie warzywa, których nie wolno jeść surowo. Zobacz, które i dlaczego mogą poważnie zaszkodzić:
Jak zwiększyć spożycie warzyw w diecie?
- Wybierz pokrojone warzywa w słupki, plasterki – to szybka, zdrowa i niskokaloryczna przekąska, łatwa do spakowania i zabrania ze sobą do pracy, szkoły czy na wycieczkę.
- Graj w kolory, wybieraj do posiłków różnokolorowe warzywa – czerwone: paprykę, pomidory koktajlowe; pomarańczowe: marchewkę, zielone: ogórki, seler naciowy; białe: kalarepę, białą rzodkiew.
- Dodaj do kanapki więcej warzyw – zamiast kilku plasterków, cała sztuka warzywa. To zasada, która powinna towarzyszyć większości posiłków. Wybieraj soczyste, sezonowe warzywa.
- Wypróbuj przepisy na pasty i pasztety z warzywami w roli głównej. Zamiast szynki czy sera wybierz na przykład pastę z buraka, pieczonej papryki, pasztet z soczewicy i marchewki.
- 1/2 talerza – warzywa do obiadu powinny zajmować połowę talerza. Surowe, gotowane, duszone, pieczone, połączone w surówkę, sałatkę lub jako dodatek do sosu. Różnorodność form wzbogaci posiłki w walory estetyczne, smakowe i zdrowotne.
- Jedz zupy warzywne – zupa z warzywami w kawałkach lub w postaci zupy krem, jest to doskonały sposób na wprowadzenie dodatkowej porcji warzyw.
- Komponuj kolorowe sałatki – to najprostszy sposób na zwiększenie warzyw w diecie. Stawiaj na różnorodne produkty – dzięki temu nie znudzą Ci się.
- Warzywny dodatek nieoczywisty – dodawaj warzywa do dań słodkich - ciast, owsianek (cukinię, dynię). Przygotuj pieczone przekąski warzywne - chipsy na przykład z jarmużu, buraka; frytki z batatów, pietruszki.
- Spróbuj soków warzywnych świeżo wyciskanych. Mogą być to niebanalne połącznia. Do słodkich jabłek możesz dodać buraka, a do tradycyjnie wyciskanego soku z marchewki – wmiksować seler naciowy.
- Odkrywaj nowe smaki znanych warzyw – doprawiaj jak lubisz. Do warzyw dodawaj świeże lub suszone zioła takie jak: bazylia, oregano, zioła prowansalskie, czosnek, wędzona papryka.
źródło: diety.nfz.gov.pl
***
Czytaj także w serwisach:
Ból głowy i wypadanie włosów to niepokojące objawy niedoboru żelaza. Zobacz, na jakie sygnały zwrócić uwagę, by uniknąć anemii
zobacz, kto i jakich warzyw powinien unikać. Te warzywa mogą szkodzić zdrowiu. Uważaj na nowalijki