Spis treści
Na co jest dobra kawa z imbirem? Poznaj jej właściwości
Kawa z imbirem usprawni metabolizm i pomoże w odchudzaniu. Sprawdzi się także w leczeniu przeziębienia i grypy. Dodatkowo imbir działa też przeciwwymiotnie oraz orzeźwiająco.
Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest rośliną uprawną pochodzącą prawdopodobnie z Nowej Gwinei i pobliskich wysp.Swoje lecznicze właściwości imbir zawdzięcza głównie zawartości gingerolu, który zaliczany jest do polifenoli. W kłączu imbiru występuje on w postaci żółtego olejku eterycznego i to właśnie on sprawia, że imbir ma ostry smak i specyficzny cytrusowy zapach. Gingerol pod względem chemicznym jest podobny do kapsaicyny występującej w papryczce chili oraz piperyny obecnej w pieprzu.
Czytaj też: Rozgrzewające przyprawy do kawy na jesień. Poprawią nastrój w chłodne dni. Wypróbuj 7 aromatycznych dodatków
Gingerol jest silnym przeciwutleniaczem o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, przeciwwirusowym, rozgrzewającym i przeciwbólowym. Poza tym imbir zawiera też witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, a także fosfor, żelazo, potas i wapń.
Kawa z imbirem świetnie sprawdzi się na chłodne dni, bo rozgrzewa, a równocześnie pobudza i dodaje energii. Usprawnia też krążenie krwi, dzięki czemu jest nam cieplej i czujemy się lepiej. To sprawia również, że imbir uznawany jest za afrodyzjak, bo pobudza także przepływ krwi w narządach rodnych i rozpala zmysły.
Kawa z imbirem pomoże też pomóc wyleczyć przeziębienie, grypę czy COVID-19, ponieważ zwalcza wirusy i bakterie oraz pobudza działanie układu odpornościowego.
Kawa sama w sobie przyspiesza metabolizm, usprawnia trawienie i wspomaga odchudzanie. Dodatek imbiru podkręca te właściwości i przyczynia się do jeszcze intensywniejszego spalania tłuszczu, dzięki rozgrzewającym właściwościom przyprawy.
Rozgrzewająca kawa z imbirem. Wypróbuj różne przepisy
Aromatyczną, pikantną i pobudzającą kawę z imbirem możesz zrobić na dwa, a nawet trzy sposoby w zależności od tego czy wybierzesz świeży korzeń imbiru czy imbir mielony. Będziesz więc potrzebować tych składników:
ok. 200 ml wody,
1 cm korzenia imbiru lub 1/3 łyżeczki mielonego imbiru,
mleko i/lub miód (opcjonalnie).
Jak zrobić kawę z imbirem mielonym?
Do szklanki wsyp mielony imbir.
Zalej gorącą świeżo zaparzoną kawą.
Wymieszaj i dodaj mleko, miód (po ostudzeniu kawy do temp. poniżej 40 st. C) czy inne dodatki.
Jak zrobić kawę ze świeżym imbirem?
Korzeń imbiru o długości 1 cm obierz i pokrój na mniejsze części.
Przełóż do małego garnka i zalej wodą.
Zagotuj, gotuj jeszcze przez chwilę, następnie zdejmij z palnika.
Po chwili odcedź kawałki imbiru i zalej samym wywarem kawę.
Zaparzaj jak zwykle i dodaj dodatki.
Możesz też zagotować korzeń imbiru w mniejszej ilości wody i dolać wywar do kawy espresso parzonej w ekspresie do kawy.
Możesz też dodać kilka plasterków świeżego imbiru do świeżo zaparzonej kawy, odczekać 2-3 minuty do zaparzenia i dopiero wtedy dodać mleko i inne dodatki.