Spis treści
Jaka roślina obniża poziom cukru we krwi? Są ich setki!
Niespodziewany wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 i związane z tym wydatki na leczenie skłoniły ludzi do poszukiwania holistycznych sposobów jej terapii.
Opublikowana literatura wspomina o ponad 800 roślinach leczniczych wykazujących właściwości przeciwcukrzycowe, co wynika z zawartości bioaktywnych kompleksów i związków chemicznych. Wywołują one przy tym mniej działań ubocznych niż leki syntetyczne.
Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się występowaniem wysokiego poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii), co wynika z upośledzonego wydzielania i/lub działania insuliny przez komórki beta trzustki. Obecnie dostępne leki dla diabetyków, takie jak np. inhibitory DPP-4 (gliptyny) i leki z grupy TZD (tiazolidynediony lub inaczej glitazony) są skuteczne także w zmniejszaniu częstotliwości występowania powikłań naczyniowych cukrzycy, ale są słabo dostępne dla milionów ludzi na świecie.
W kilku badaniach epidemiologicznych wykazano, że diety oparte na roślinach zawierają fitozwiązki są pomocne w kontroli cukrzycy, zmniejszając zależność pacjentów od leków i zapobiegając powikłaniom choroby. Liczba tych substancji występujących w warzywach, owocach, przyprawach czy orzechach jest nie do oszacowania. Należą do nich m.in. flawonoidy, antocyjany, saponiny, taniny i karotenoidy. Zobacz w galerii najskuteczniejsze związki przeciw cukrzycy i ich źródła.
Do obiecujących naturalnych środków należą ponadto mikroorganizmy, np. z rodzaju Actinomycetes. Stanowią źródło substancji przeciwcukrzycowej, np. stosowanego w medycynie konwencjonalnej pseudooligosacharydu o nazwie akarboza. W badaniach opisano także związki lecznicze pozyskiwane z jadów zwierzęcych.
Sprawdź też:
Warzywa, przyprawy, zioła i orzechy na wysoki cukier
Najlepsze naturalne produkty przeciwko hipeglikemii wyłoniono w przeglądzie badań opublikowanym w „Nutrients Journal”. Naukowcy opisali tam bioaktywne związki roślinne dwudziestu roślin leczniczych, ich potencjał terapeutyczny, sposoby działania i oczekiwaną zdolność zwalczania cukrzycy.
Sprawdź także: Leki na cukrzycę powodują raka? Zbadano, które zwiększają ryzyko, a które działają ochronnie
Zidentyfikowane rośliny wywierają nie tylko działanie obniżające poziom glukozy we krwi, ale także antyoksydacyjne, immunomodulujące, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwzapalne. Działają w ramach rozmaitych mechanizmów i w różnych narządach takich, jak wątroba, jelita, trzustka, mięśnie szkieletowe i tkanka tłuszczowa. W czołówce znalazły się pokarmy, które często spożywamy lub możemy łatwo kupić w sklepie.
Zobacz w naszej galerii, jakie są najlepsze roślinne produkty przeciwcukrzycowe.
W przedklinicznych badaniach modeli cukrzycy t. 2 badan produkty roślinne zmniejszały uszkodzenia tkanek wywołane stresem oksydacyjnym i zwiększały wydzielanie insuliny. Ponadto pomagały utrzymać prawidłowy profil lipidowy krwi, regulować poziom glukozy we krwi, zmniejszać poziom cholesterolu LDL i zwiększać stężenie cholesterolu HDL. Spożywanie ich mogło zapobiegać powstawaniu niedoborów składników odżywczych w porównaniu z dietami niewegetariańskimi. Uznano ponadto, że konsumpcja dużych ilości błonnika może przeciwdziałać problemom trawiennym takim, jak wzdęcia i gazy.
Większość korzystnych roślin jest dobrze tolerowana i nietoksyczna w wysokich dawkach, jednak ważne jest zachowanie zdrowego umiaru. Choć jednak były stosowane od czasów starożytnych, nie ma dostatecznych danych na temat bezpieczeństwa ich stosowania wraz z syntetycznymi lekami przeciw cukrzycy. Istnieje bowiem możliwość występowania niepożądanych efektów ubocznych i interakcji.
Brakuje także dowodów na bezpieczeństwo spożywanie ich w wyższych dawkach i korzyści zdrowotne z przyjmowania w sposób długoterminowy. Do czasu uzyskania niezbędnej wiedzy ludzie powinni zachować ostrożność przy stosowaniu roślin leczniczych w cukrzycy pomimo obiecujących wyników badań laboratoryjnych. Do oceny ich skuteczności i indeksu terapeutycznego (stosunku dawki powodującej zatrucie do tej skutecznej) potrzebne są wysokiej jakości badania kliniczne.
Tymczasem ludzie będą dalej korzystać z właściwości prozdrowotnych produktów spożywczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia z tradycyjnej medycyny ludowej jako głównej metody leczenia chorób korzysta około 80 proc. światowej populacji, głównie w krajach o niskim i średnim dochodzie na mieszkańca.
Źródło: Embracing nature's medicine: exploring medicinal plants for diabetes treatment News Medical