Spis treści
Zobacz w naszej galerii, komu i dlaczego mogą zaszkodzić pomarańcze
Komu szkodzi jedzenie pomarańczy?
Dzienne zalecane spożycie błonnika wynosi od 25 do 30 gramów, a jedna porcja pomarańczy dostarcza 3,6 grama. Zjedzenie kilku owoców w ciągu dnia przy dodatkowym spożyciu np. orzechów, nasion i zbóż oraz innych warzyw i owoców, które również zawierają błonnik, może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.
Także u osób o wrażliwych żołądkach i ze skłonnością do biegunek, po zjedzeniu większej ilości cytrusów może dojść do wystąpienia:
- wzdęć,
- gazów,
- biegunki,
- bólów brzucha.
Ze względu na dużą zawartość witaminy C pomarańcze jedzone w dużych ilościach mogą prowadzić do biegunki, nudności, wymiotów, zgagi, wzdęć lub skurczów, a nawet do bólów głowy i bezsenności.
Dlaczego warto jeść pomarańcze?
Pomarańcze to słodkie soczyste cytrusy, które łatwo włączyć do codziennej diety. Szczególnie chętnie sięgamy po nie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zastępują w naszej diecie rodzime, sezonowe owoce.
Są cenione nie tylko za smak, ale także za bogactwo składników aktywnych – przede wszystkim kwasu askorbinowego. Zawierają też inne silne przeciwutleniacze, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, pomagają zwalczać stany zapalne i wspierają układ odpornościowy. Są wśród nich m.in. flawonoidy, które dodatkowo wspomagają pomagają obniżyć poziom lipidów i złego cholesterolu we krwi.
Więcej o wpływie pomarańczy na układ krążenia przeczytasz tu: Pij go codziennie, a Twoje serce Ci podziękuje
Wszystkie odmiany pomarańczy bogate są w witaminę C, błonnik oraz składniki mineralne tj. magnez, wapń i potas oraz kwas foliowy i tiaminy. Ze względu na taki zestaw substancji aktywnych, sok pomarańczowy polecany jest sportowcom.
Źródło:
Oranges: Nutrition, health benefits & risks LiveScience