Kości nadgarstka – jakie funkcje pełnią? Najpowszechniejsze urazy kości nadgarstka

Julita Jaszczyszyn
Urazy nadgarstka są częste u zawodowych sportowców, dzieci i osób, które mają problem z koordynacją ruchową.
Urazy nadgarstka są częste u zawodowych sportowców, dzieci i osób, które mają problem z koordynacją ruchową. pixabay.com
Kości nadgarstka, z uwagi na szereg funkcji jakie pełnią, są narażone na urazy mechaniczne, które mogą obniżać jakość życia. Jednym z najczęstszych urazów związanych z kością nadgarstka jest złamanie kości łódeczkowatej, na które najbardziej narażone są sportowcy, dzieci i osoby mające problem z koordynacją ruchową. Częstą dolegliwością jest także narośl na kości nadgarstka, która niekiedy wymaga interwencji chirurgicznej.

Jakie funkcje pełni nadgarstek?

Nadgarstek pod względem budowy jest jednym z najbardziej zróżnicowanych oraz skomplikowanych stawów. Wynika to z ważnej funkcji jaką pełni. Jest on bowiem połączeniem kości ręki oraz przedramienia. Za sprawą kości nadgarstka człowiek może m.in.:

  • Podnosić różne rzeczy.
  • Wykonywać skomplikowane, a zarazem precyzyjne ruchy w wielu kierunkach.
  • Przenosić obciążenie podczas wykonywania pracy fizycznych i wszelkich prostych czynności codziennych.

Podstawy budowy kości nadgarstka

Kości nadgarstka w ludzkim ciele ułożone są w dwóch rzędach (szereg bliższy oraz szereg dalszy), a na całość składa się aż osiem elementów:

  • Kość łódeczkowata, znajdująca się w szeregu bliższym, stanowi jedną z ośmiu składowych kości nadgarstka. Ze wszystkich kości nadgarstka wyróżnia się tym, iż najczęściej ulega urazom mechanicznym (skręceniom, złamaniom).
  • Kość księżycowata, która posiada kształt półksiężyca.
  • Kość trójgraniasta również znajduje się w szeregu bliższym. Kształtem natomiast przypomina piramidę Podobnie jak większość kości nadgarstka (z wyjątkiem kości grochowatej) posiada sześć powierzchni stawowych;
  • Kość grochowata, która różni się od pozostałych kości nadgarstka kształtem oraz rozmiarem, gdyż jest zdecydowanie mniejsza, a ponadto posiada tylko jedną powierzchnię stawową.
  • Kość czworoboczna większa, podobnie jak kość czworoboczna mniejsza łączy się z czterema kośćmi nadgarstka.
  • Kość główkowata, która jest zdecydowanie największa spośród wszystkich kości tworzących omawiany staw i zajmuje w nim centralne - środkowe – położenie.
  • Kość haczykowata, której nazwa pochodzi od charakterystycznego, wystającego haczyka", będącego po prostu wyrostkiem kostnym.

Dowiedz się również:

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka - diagnoza, leczenie, profilaktyka

Najbardziej podatną na złamania częścią kości nadgarstka jest kość łódeczkowata, która ulega urazom najczęściej w wyniku upadku na zgięty grzbietowo i odchylony do boku nadgarstek. Najbardziej narażeni na tego typu złamania są: sportowcy, ruchliwe dzieci i osoby mające problem z koordynacją ruchową. Złamanie kości łódeczkowatej objawia się najczęściej poprzez intensywny ból, nasilający się przy podnoszeniu ciężkich rzeczy i w wyniku wykonywania pracy fizycznej. Objawów nie należy lekceważyć. Leczenie złamania kości łódeczkowatej nadgarstka uzależnione jest od od tego, czy nastąpiło złamanie z przemieszeniem. Urazy bez przemieszczenia unieruchamia się zazwyczaj na okres 6 tygodni, zaś złamania z przemieszczeniem zwykle leczone są operacyjnie i wymagają dłuższej rehabilitacji.

Narośl na kości nadgarstka - podstawa do obaw czy może codzienność?

Stosunkowo częstą dolegliwością związaną z kością nadgarstka jest ganglion – narośl na nadgarstku, która powstaje na stawie łączącym rękę z przedramieniem. Nie stanowi ona zmiany złośliwej jednakże mimo to nie można jej lekceważyć, ponieważ może skutkować intensywnym bólem, co może przekładać się na wykonywanie prostych czynności. Ganglion może również prowadzić do niedowładu mięśni. Przyczyną tworzenia się narośli na nadgarstkach jest szczególne narażenie stawu na urazy mechaniczne. Objawy powstania torbieli są swoiste, co znacznie utrudnia diagnozowanie ganglionu. Zwykle guzki te po ok. kilku tygodniach zginają samoistnie. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, usunięcie ganglionu wymaga interwencji lekarza, polegającej na odessaniu galaretowatego płynu oraz podaniu odpowiednich smrodków zaradczych, wspomagających leczenie. Rekonwalescencja w tym przypadku wiąże się z rehabilitacją.

Rehabilitacja kości nadgarstka

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka z przemieszczeniem jest taka sama jak w przypadku rehabilitacji po usunięciu narośli z nadgarstka. Zaleca się przede wszystkim odciążenie ręki oraz ograniczenie wykonywania skomplikowanych czynności manualnych (tj. intensywna gimnastyka, taniec, robótki ręczne). W leczeniu pomocne są zabiegi fizykoterapii, np. laseroterapia, czy leczenie ultradźwiękami, bądź z wykorzystaniem pola magnetycznego. Wskazane są również delikatne masaże ręki oraz proste ćwiczenia usprawniające działanie nadwyrężonego stawu. Podczas rehabilitacji nadgarstka wykorzystuje się również niekiedy kinesiotaping. Technika ta polega na nakładaniu profesjonalnych plastrów na kości nadgarstka, których zadaniem jest zmniejszenie bólu oraz odciążenie ścięgien.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia