Spis treści
Ile razy średnio kochają się Polacy?
Seks jest ważną częścią życia. To nie tylko źródło przyjemności – ma też korzystny wpływ na zdrowie. Seks pomaga m.in. obniżyć ciśnienie, uwolnić stres i wzmocnić układ krążenia. O tym, że dobry seks ma znaczenie w życiu codziennym, wie aż 90 proc. Polaków – wynika z „Narodowego Raportu o Seksualności 2024”, który został przygotowany na zlecenie marki EasyToys. W badaniu uczestniczyło 1079 osób w wieku 18-65 lat, niezależnie od płci, miejsca zamieszkania i preferencji seksualnych.
Największą satysfakcję z seksu odczuwają osoby, które mają stałego partnera – deklaruje to aż 68 proc. badanych osób, które pozostają w wieloletnich związkach. Wpływa na to wzajemne poznanie swoich preferencji w łóżku (i poza nim). 28 proc. osób chciałoby uprawiać seks częściej niż obecnie.
– To godne uwagi, biorąc pod uwagę, że 36 proc. ma zbliżenia seksualne częściej niż raz w tygodniu – czytamy w raporcie.
Sprawdź, dlaczego seks jest zdrowy.
Jak często Polacy i Polki uprawiają seks? Największa grupa deklaruje, że robi „to” częściej niż raz w tygodniu.
Tak często kochają się Polacy i Polki:
- codziennie – 5 proc.,
- częściej niż raz w tygodniu – 36 proc.,
- częściej niż raz w miesiącu – 15 proc.,
- raz w miesiącu – 5 proc.,
- co kilka miesięcy lub rzadziej – 6 proc.
- prawie nigdy – 5 proc.
Seks kilka razy w tygodniu deklarują głównie osoby w przedziale wiekowym 35-49 (stanowią aż 43 proc.).
To idealna pora w ciągu dnia na miłosne uniesienia. Eksperka od hormonów zdradza konkretną godzinę
Ile Polacy mają partnerów seksualnych? Tak oceniamy swoją sprawność w sypialni
Liczba osób, z którymi uprawiało się seks, wciąż bywa negatywnie oceniana przez inne osoby. A nie powinna! O ile wszystko odbywa się za obopólną świadomą zgodą stron, które uprawiają ze sobą seks, wszystko jest w porządku. 36 proc. Polaków deklaruje, że miało od dwóch do pięciu partnerów seksualnych.
Na postrzeganie siebie w sypialni wpływa m.in. stały partner lub partnerka. Ocena, jaką średnio wystawiają sobie Polacy to 7, podczas gdy osobie partnerskiej dają 8. 8 to także oczekiwana ocena dla siebie.
– Rozwój seksualny trwa całe życie. Seksualność nie sprowadza się tylko do popędu płciowego, ale również do akceptacji własnego ciała i tożsamości seksualnej, do oceny siebie pod względem atrakcyjności, do zrozumienia tego, co dzieje się z moim ciałem oraz umiejętności stworzenia satysfakcjonującej relacji. Jak widać seksualność to obszerne pojęcie, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać – mówi Maja Kamińska, psycholog seksuolog.
Jaka jest ulubiona pozycja Polaków? Łóżkowe preferencje nad Wisłą
Jak myślisz, jaka jest ulubiona pozycja Polaków? Nie, to nie misjonarz! Choć pozycja misjonarska plasuje się wysoko, to 33 proc. najbardziej lubi kochać się „na pieska”. Dla 14 proc. faworytem jest pozycja „na jeźdźca”. 75 proc. z nas jest otwarta na nowe pozycje. 46 proc. respondentów sięga też po zabawki erotyczne, choć tutaj chętniej korzystają z nich kobiety. Wiele osób chce też zacząć je używać.
Jakie preferencje łóżkowe mają Polacy i Polki? Mężczyźni wolą kochać się z włączonym światłem, a kobiety po ciemku. Większą popularnością cieszą się długie sesje seksu niż szybkie numerki. Po cichu kochają się ci starsi, młodzi lubią zrobić więcej hałasu. A jak do siebie mówimy? 71 proc. to romantyczne słówka, a 29 proc. to pikantne i sprośne odzywki. Raczej nie będzie to zaskakujące, jak napiszę, że romantyczny styl jest preferowany przez kobiety.
Na seks mamy większą ochotę wieczorami i w ciepłe pory roku – zdecydowanie więcej osób woli seks wiosną i latem. Najczęściej wybieranym miejscem na igraszki jest łóżko, choć zdarza się nam też uprawiać seks na kanapie lub pod prysznicem. A marzy nam seks na łonie natury, w miejscu publicznym i… w samolocie.
Coraz więcej z nas chce rozmawiać o seksie, bo 80 proc. Są jednak tematy, których nie chcemy poruszać:
- masturbacja,
- porno,
- strach przed niespełnieniem oczekiwań.
– Prowadzenie otwartych i szczerych rozmów na temat swojego życia seksualnego z partnerem tworzy głębsze więzi w związku. Poznajesz nie tylko lepiej pragnienia drugiej osoby, ale także otwierają się nieskończone możliwości cieszenia się nowymi przyjemnościami – czytamy w raporcie.
Orgazm w Polsce nie dla wszystkich. Czy kobiety często mają orgazm?
Dobry seks nie zawsze musi się kończyć orgazmem. Uczestnicy badania ocenili, że osiągają orgazm w 70 proc. przypadków współżycia. Jest jednak pewna różnica między kobietami a mężczyznami. Mężczyźni osiągają orgazm w 80 proc. przypadków, kobiety tylko w 50 proc. (tzw. luka orgazmu). 14 proc. kobiet chciałoby osiągać orgazm częściej podczas seksu. Wiele z nich pomaga sobie dodatkową stymulacją łechtaczki.
Jak osiągnąć orgazm? Składają się na to dwie istotne kwestie, na które zwraca uwagę psycholog seksuolog.
– Kluczowe są zarówno znajomość swojego ciała, jak i komunikacja w relacji. Nie ma nic złego w tym, że powiemy osobie partnerskiej, jak lubimy być pieszczeni, dotykani, a może nawet zrobimy mapkę miejsc erogennych na ciele? Zachęcam do rozmawiania z osobą partnerską o tym, co lubimy w seksie i jak chcemy, żeby sprawiała nam przyjemność. Jeżeli w parze nauczymy się swoich ciał, to będziemy bliżej orgazmu – mówi Maja Kamińska.
Do złamania prącia może dojść nie tylko podczas seksu. 27-latek doznał kontuzji… we śnie
Ile procent osób w Polsce się masturbuje?
Masturbacja jest chyba jeszcze większym tematem tabu niż seks. O ile rozmowy o seksie zdarzają się dosyć często, tak o masturbacji mówimy i słyszymy rzadziej. Ale przejdźmy od słów do czynów: jak często masturbują się Polacy i Polki? Najwięcej osób deklaruje, że… nie masturbuje się prawie nigdy.
Masturbacja wśród Polaków i Polek:
- codziennie – 7 proc.,
- częściej niż raz w tygodniu – 16 proc.,
- częściej niż raz w miesiącu – 16 proc.,
- raz w miesiącu – 7 proc.,
- co kilka miesięcy lub rzadziej – 8 proc.,
- prawie nigdy – 27 proc.
Mimo że stosunkowo niewiele osób deklaruje, że się masturbuje, to nie kryjemy się z tym przed osobami partnerskimi – 65 proc. z nich jest świadomych o figlach solo.
Ciekawe są też powody masturbacji. To nie tylko satysfakcja seksualna (43 proc.), ale też poprawa samopoczucia (32 proc.) i tajemniczo brzmiące „chwile z wyobraźnią” (27 proc.).
Na koniec ciekawostka: 4 proc. mężczyzn masturbuje się w pracy! Dotyczy to panów w wieku od 18 do 34 lat. Nie oceniam, chłopaki! Cokolwiek pomaga wam być produktywnymi.
Źródło:
Narodowy Raport o Seksualności 2024 EasyToys