Popularny produkt może zmniejszyć objawy ADHD u dzieci. Kupisz go w każdym sklepie

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy jedzenie może zmniejszyć objawy ADHD u dzieci? Okazuje się, że jeden konkretny superfood może mieć takie właściwości! Tak wynika z badania, które zostało opublikowane w „British Medical Journal”. A co najważniejsze, kupisz go w każdym sklepie. Sprawdź, o jaki produkt chodzi. Warto go jeść nie tylko przy ADHD.

Spis treści

Tani i łatwodostępny superfood na ADHD u dzieci

Badanie opublikowane w „British Medical Journal” wykazało, że szczególny superfood może zmniejszyć objawy ADHD u dzieci. Każdy może sobie na niego pozwolić – kupisz go w niemal każdym sklepie za kilka złotych. Chodzi bowiem o… kefir!

– To jedzenie nazywa się kefir. Jako naukowiec przeprowadziłem nad nim pewne badania, przyglądając się jego wpływowi na jelita, a następnie temu, w jaki sposób to, co dzieje się w jelitach osoby z ADHD, przenosi się na mózg. Może to mieć korzystny wpływ na objawy ADHD – powiedział w podcaście „ADHD Chatter Alexa Partridge'a” dr Miguel Toribio-Mateas, neurobiolog kliniczny.

Osoba dorosła siedzi na sofie, dziewczynka z ADHD krzyczy na nią, w kółku kefir
Spożywanie kefiru może poprawić skład mikrobioty jelitowej u dzieci z ADHD. chandlervid85/freepik

W badaniu wzięły udział osoby w wieku do 18 lat. Przez sześć tygodni podawano im kefir. Otrzymali też bardzo podstawowe wytyczne dietetyczne.

– Zasadniczo chodzi o to, aby nie jeść ultraprzetworzonej żywności. Jak najwięcej świeżej żywności i 200 ml kefiru dziennie. Zauważyliśmy poprawę w zakresie impulsywności, nadpobudliwości, a także lepszego snu – dodał dr Toribio-Mateas.

Badanie miało na celu zbadanie, w jaki sposób kefir wpływa na symptomatologię ADHD, sen, uwagę i mikrobiom jelitowy u dzieci ze zdiagnozowanym ADHD.

Dieta na ADHD? Naukowcy zalecają do jedzenia konkretnych produktów

Badacze doradzili też uczestnikom, jak powinni się odżywiać. Wśród wskazówek było zrezygnowanie z żywności, która „najprawdopodobniej wywołuje nadwrażliwość”. Produkty, które powinni wybierać, to m.in.:

  • kurczak,
  • jagnięcina,
  • ziemniaki,
  • banany,
  • jabłka,
  • ryż.

Badanie miało sprawdzić, czy „naruszony” mikrobiom jelitowy może utorować drogę niepożądanym bakteriom, wirusom i grzybom w przewodzie pokarmowym, ryzykując przedostanie się do krwiobiegu. Stąd już łatwa droga do mózgu, co może potencjalnie wpływać na zachowanie.

– Sugerujemy, że spożywanie kefiru może poprawić skład mikrobioty jelitowej u dzieci z ADHD i może prowadzić do zmniejszenia objawów ADHD i poprawy snu – czytamy w badaniu.

Ile kefiru dziennie można pić?

Kefir to napój wytwarzany ze sfermentowanego mleka krowiego, koziego, owczego, bawolego lub wielbłądziego. Można go kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Kefir zawiera około 60 unikalnych odmian probiotyków, które poprawiają zdrowie jelit i mogą być korzystne dla trawienia.

Jak podaje Healthline, dziennie można spożywać około 1-3 filiżanek (237-710 ml) kefiru dziennie. Można go też łączyć z różnymi innymi sfermentowanymi produktami spożywczymi i napojami. Osoby z cukrzycą, stosujące dietę niskowęglowodanową lub ketogeniczną oraz osoby unikające alkoholu, mogą potrzebować ograniczyć spożycie probiotyków (w zależności od dziennego przydziału węglowodanów).

Jeżeli cierpisz na schorzenia osłabiające układ odpornościowy, skonsultuj się z lekarzem przed dodaniem kefiru (lub innych produktów bogatych w probiotyki) do swojej diety. Jeśli po spożyciu kefiru zauważysz jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne, rozważ ograniczenie spożycia lub odstaw go całkowicie.

200 ml kefiru dziennie może zmniejszać objawy ADHD.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia