Spis treści
Wybuch w Czarnobylu to największa katastrofa jądrowa w PRL-u
W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. miała miejsce katastrofa czarnobylskiej elektrowni jądrowej, czego skutkiem było uwolnienie radioaktywnych materiałów do atmosfery. W wyniku wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu do atmosfery dostały się izotopy uranu, plutonu i jodu-131 (rozkład 8 dni), cezu 134 (rozkład 2 lata), cezu 137 (rozkład 30 lat), strontu 90 (rozkład 29 lat). Konsekwencją katastrofy w Czarnobylu było skażenie promieniotwórcze na ok. 125 tys.-146 tys. kilometrów kwadratowych. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się nie tylko na terenie Ukrainy, Białorusi i europejskiej części Rosji, ale na całą Europę w tym również Polskę.
Jak skażenie wpłynęło na zdrowie? Takie są skutki zdrowotne katastrofy w Czarnobylu!
Dookoła elektrowni w Czarnobylu utworzono 30-kilometrową strefę zamkniętą. Skażenie jest tam niskie, dlatego do strefy zamkniętej do czasu inwazji Rosji na Ukrainę organizowane były nawet wycieczki. Uczestnicy mogli się jednak poruszać tylko po wyznaczonych ścieżkach i przebywać w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia tylko przez określony czas. Po wycieczce mierzony był również poziom napromieniowania uczestników.
Wybuch elektrowni w Czarnobylu – skutki zdrowotne katastrofy
Wybuch w Czarnobylu początkowo był ukrywany przez ówczesne władze Związku Radzieckiego, dlatego do tej pory nie jest dokładnie znana liczba ofiar katastrofy. Naukowcy spierają się także co do długofalowych skutków zdrowotnych wybuchu elektrowni. Według szacunków aż 600 tys. osób było zaangażowanych w uporządkowanie skażonych terenów, z czego ok. 240 tys. osób otrzymało dawki promieniowania przekraczające dopuszczalne normy.
Należy również pamiętać, że tysiące osób zostało ewakuowanych z okolicznych miejscowości. Nie zostali oni dokładnie poinformowani, co się stało. Powiedziano im również, że muszą opuścić swoje domy na kilka dni, a tymczasem nigdy już do nich nie wrócili. Katastrofa wpłynęła również na poczucie bezpieczeństwa ludzi na całym świecie. Radioaktywna chmura dotarła na inne kontynenty.
Zobacz także: Jod dla Polaków na wypadek skażeń promieniotwórczych. Takie dawki określa Ministerstwo Zdrowia
Trudno jednoznacznie określić liczbę bezpośrednich ofiar katastrofy w Czarnobylu, gdyż różne źródła podają inaczej: Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego podaje, że zginęły 62 osoby, natomiast Raport Forum Czarnobyla – że 31 osób. Naukowcy są zgodni co do jednego – „Czarnobyl” jest przede wszystkim katastrofą psychologiczną.
Jak wybuch w Czarnobylu wpłynął na zdrowie? Oto skutki największej katastrofy elektrowni jądrowej.