Spis treści
Na co szkodzi chrzan? Przy tych schorzeniach należy go unikać
Chrzan to warzywo korzeniowe, które słynie z intensywnego smaku i aromatu. Od wieków wykorzystywany jest na całym świecie, głównie jako dodatek do potraw, choć jest także używany ze względu na właściwości lecznicze.
Zawiera szereg substancji aktywnych, które mogą przynosić korzyści zdrowotne. Działa m.in. przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Na jego bazie przygotowuje się zdrowotne nalewki i syropy. Jednak nie każdy może korzystać z jego właściwości.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, kto nie może jeść chrzanu: Przy tych schorzeniach nie jedz chrzanu!
Jaki chrzan jest najzdrowszy?
Za najzdrowszy uznaje się świeżo tarty, surowy chrzan, który zachowuje najwięcej cennych substancji odżywczych, enzymów i fitozwiązków. Jednocześnie nie zawiera on zbędnych dodatków w postaci cukru czy konserwantów. Chcąc zachować jego wartości i wygląd należy dodać do niego odrobinę octu lub oleju.
Należy jednak pamiętać, że świeży chrzan jest mocno drażniący, dlatego należy unikać jego kontaktu z oczami. Jeśli chcemy użyć go w postaci okładów na miejsce objęte bólem reumatycznym lub nerwowym, powinniśmy sprawdzić najpierw, czy po przyłożeniu go do skóry nie wystąpi reakcja alergiczna.
Przeczytaj także: Chrzan wielkanocny nie ma sobie równych. Zobacz przepis
Ile chrzanu można jeść?
Nie ma ustalonej odgórnie bezpiecznej dawki chrzanu, ale ze względu na potencjalne działanie uczulające i drażniące na układ pokarmowy występujące u niektórych osób, zaleca się jego umiarkowane spożycie, nieprzekraczające 3-4 gramów świeżego korzenia do 5 razy dziennie.
Na rynku dostępne są także kapsułki chrzanu w różnych dawkach, które powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce. Zjedzenie zbyt dużej porcji – w szczególności świeżo startego korzenia lub soku – może prowadzić do wymiotów, biegunki oraz obfitego pocenia, dezorientacji i osłabienia.
Źródło: Is Horseradish Good for You? Very Well Health