Kiedy ryzyko zawału jest najwyższe? Zaskakujące wyniki badań kardiologów z USK w Białymstoku

Izolda Hukałowicz
Anna Kurasz, przewodnicząca Koła Naukowego Studentów przy Klinice Kardiologii Inwazyjnej
Anna Kurasz, przewodnicząca Koła Naukowego Studentów przy Klinice Kardiologii Inwazyjnej
Jak dowiedli naukowcy w Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, najwięcej zawałów serca i innych ostrych zespołów wieńcowych ma miejsce nie w poniedziałki, a w czwartki. Wbrew powszechnej opinii choroby te częściej występują też nie zimą, a wiosną.

Grupa badaczy z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku kierowanej przez prof. Sławomira Dobrzyckiego przeanalizowała występowanie ostrych zespołów wieńcowych w województwie podlaskim w okresie ostatnich 15 lat. Badanie łącznie objęło blisko 20 milionów pacjento-lat.

Mianem ostrych zespołów wieńcowych (OZW) określamy:

  • zawały mięśnia sercowego,
  • niestabilną dławicę piersiową,
  • nagłe zgony sercowe.

– Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Więcej ludzi umiera z powodu chorób układu krążenia niż z jakiejkolwiek innej przyczyny. Dlatego ważne jest, aby znać i rozumieć zależności ich występowania – mówi Anna Kurasz przewodnicząca Koła Naukowego Studentów przy Klinice Kardiologii Inwazyjnej. W badaniach oprócz przedstawicieli Koła Naukowego udział także Łukasz Kuźma, Hanna Bachórzewska-Gajewska oraz Małgorzata Zalewska-Adamiec.

Chronobiologia kluczem do profilaktyki

I właśnie owe zależności były celem badań białostockich naukowców. W swoich badaniach starali się określić chronobiologię ostrych zespołów wieńcowych.

– Chronobiologia to dziedzina nauki, która bada, jak naturalne rytmy, takie jak rytm sezonowy i tygodniowy, wpływają na żywe organizmy. Znając te rytmy możemy z lepszym skutkiem przewidywać i udoskonalać profilaktykę pierwotną chorób sercowo– naczyniowych – tłumaczy dr Łukasz Kuźma.

Większość dotychczasowych badań wskazywała, że szczyt występowania OZW miał miejsce w poniedziałki, które wiążą się ze stresem związanym z powrotem do pracy po weekendowej przerwie.

– Ponadto zawsze najwięcej ostrych zespołów wieńcowych występowało w okresie obniżonej temperatury, jednak zarówno zmiany klimatyczne jak i zmiany oraz charakter wykonywanej pracy powodują konieczność ciągłych badań w tym zakresie – podkreśla Łukasz Kuźma.

Najwięcej zawałów w czwartki

Analizy naukowców z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej objęły grupę 10 529 pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrych zespołów wieńcowych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w latach 2008–2017.

Badania naukowców z Białegostoku dowiodły, że największa częstość występowania OZW miała miejsce w czwartek, a nie jak wskazywały dotychczasowe badania – w poniedziałek. Najmniej hospitalizacji z powodu OZW obserwowano z kolei w weekendy, zwłaszcza – w niedzielę.

Dlaczego najwięcej ostrych zespołów wieńcowych notowano w czwartki? Tutaj naukowcy mogą jedynie spekulować.

– Być może wyjaśnieniem tego zjawiska jest fakt, że obecnie coraz więcej osób zatrudnia się jako freelancerzy i nie są ograniczeni do sztywnych ram tygodnia pracy – mówi Anna Kurasz.

Wyjaśnienie mniejszej ilości zawałów w weekendy jest prostsze:

– Wiele osób wciąż postrzega sobotę i niedzielę jako szansę na relaks, odpoczynek i poświęcenie czasu rodzinie. W konsekwencji może to prowadzić do zmniejszenia liczby zewnętrznych stresorów, które wyzwalają chorobę – tłumaczy Anna Kurasz.

Przeczytaj również:

Wiosna bardziej niebezpieczna od zimy

Naukowcy z Białegostoku zaobserwowali przesunięcie sezonowego szczytu występowania OZW z zimy na wiosnę.

– Nasz klimat się zmienia, a skutki tego widać na całym świecie. Lata są cieplejsze i dłuższe, zimy łagodniejsze i krótsze. Co więcej, wiosna przychodzi wcześniej, a po jej nadejściu występują epizody mroźnych dni, które powodują dużą zmianę temperatury, co jak wiemy wpływa na występowanie OZW. Ta zmiana pór roku może wyjaśniać wyniki naszego badania – mówi dr Łukasz Kuźma.

Naukowcy stwierdzili też, że każda zmiana temperatury o 10ºC była związana ze zwiększoną o 13 proc. liczbą przyjęć do szpitala z powodu OZW. W grupie pacjentów powyżej 70 roku życia ten wzrost zauważalny był na poziomie 12 proc.

Praca badaczy z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku została doceniona po Europejskim Kongresie Kardiologicznym w 2021 roku, gdzie nagrodzono ją jako najlepszą pracę oryginalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia