Spis treści
Kiedy ból w klatce piersiowej powinien niepokoić?
Ból w klatce piersiowej zawsze powinien niepokoić, zwłaszcza w przypadku problemów kardiologicznych. To objaw kojarzony z chorobami serca, jednak może mieć też wiele innych przyczyn. Niektóre są poważne, a wręcz zagrażają życiu. Tak jest m.in. z chorobą wieńcową serca, czyli chorobą niedokrwienną, która z powodu zwężenia tętnic wieńcowych powoduje niedostateczny dopływ krwi do tego narządu.
Manifestacją choroby niedokrwiennej jest dusznica bolesna, zwana też dławicą piersiową, a jej objawy to właśnie ból w piersiach, a także duszności, zawroty głowy, niepokój. Ten stan wymaga leczenia, by zmniejszyć ryzyko zawału serca.
Ból w klatce piersiowej może być też objawem zawału serca, jest też jednak choroba równie groźna, jednak rzadka. To nocna napadowa hemoglobinuria NNH (ang. paroxysmal nocturnal hemoglobinuria, PNH).
Czym jest PNH, czyli nocna napadowa hemoglobinuria?
Nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) to rzadkie nabyte schorzenie układu krwiotwórczego, które prowadzi do nasilonego rozpadu czerwonych krwinek i zwiększa ryzyko zakrzepicy. Zakrzepy te mogą pojawić się w różnych częściach ciała, w tym w naczyniach płucnych i sercowych. Wywołuje to silny ból w klatce piersiowej, który często jest mylony z objawami zawału.
Nocna napadowa hemoglobinuria jest diagnozowana u 13 osób na milion. Wedlug tych szacunków w Polsce powinno być ok. pół tysiąca chorych, jednak PNH rozpoznano u 160. Pacjenci to głównie osoby w okolicach 30. roku życia.
Jakie są objawy PNH?
Objawy PNH to nie tylko ból w klatce piersiowej, ale też zmęczenie, osłabienie, bladość skóry i duszność z powodu niskiego poziomu czerwonych krwinek (symptomy niedokrwistości), ciemny mocz zwłaszcza rano, bóle i zawroty głowy, częstsze infekcje. Niedokrwienie i tworzenie się zakrzepów może powodować także bóle brzucha i wymioty. Może wystąpić żółtaczka o zaburzenie funkcji nerek.
Dyskomfort w klatce piersiowej może mieć różne formy, od ostrego kłucia po ciągły ucisk. Jeśli promieniuje on do ramienia, żuchwy lub pleców, towarzyszą mu duszności, zawroty głowy, poty czy omdlenia, należy natychmiast udać się na SOR.
Ważny jest również czas utrzymywania się bólu w piersiach. Ten trwający dłużej niż 10-15 minut, szczególnie w spoczynku, może wskazywać na poważne schorzenia. W przypadku PNH dodatkowe objawy to zmęczenie, ciemny mocz, bóle brzucha i obrzęki, które mogą sugerować obecność zakrzepów.
– Każdy przewlekły ból w klatce piersiowej wymaga natychmiastowej diagnostyki, ponieważ może być objawem poważnych schorzeń. W przypadku rzadkich chorób, takich jak nocna napadowa hemoglobinuria (PNH), proces diagnozowania jest jednak bardziej skomplikowany – mówi dr n. med. Marek Dudziński, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Fundacji Saventic. – Objawy PNH, takie jak przewlekłe zmęczenie, ciemne zabarwienie moczu, bóle brzucha czy zakrzepy są niespecyficzne i często są mylone z symptomami innych chorób. Konieczne są specjalistyczne badania krwi, a także więcej czasu na postawienie właściwej diagnozy, co sprawia, że choroba ta często jest rozpoznawana z opóźnieniem.
Jak działa pomoc w fundacji Saventic w diagnozowaniu choroby rzadkiej? W pierwszym kroku pacjent przekazuje dane medyczne za pomocą formularza internetowego (potrzebna może być dokumentacja medyczna i wizualna). W drugim kroku z pacjentem kontaktuje się koordynator, a w trzecim dane są analizowane przez algorytmy i zespół specjalistów ds. chorób rzadkich.
Leczenie koncentruje się na kontrolowaniu choroby i zapobieganiu zakrzepom. Ważna jest szybka konsultacja z lekarzem, szczególnie przy nagłych i silnych objawach. Wczesna diagnostyka pozwala na szybkie podjęcie leczenia i uniknięcie poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Czym może być spowodowany ból w klatce piersiowej?
Nie należy lekceważyć także mniej groźnych zaburzeń, które mogą objawiać się bólem w klatce piersiowej, kłuciem czy uciskiem w tej okolicy. To m.in. schorzenia gastryczne, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje pieczenie i dyskomfort w wyniku cofania się treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną dolegliwości mogą być też choroby płuc, takie jak zapalenie płuc, gdy ból w klatce nasila się przy kaszlu lub głębokim oddychaniu, a także infekcje i zapalenia oskrzeli.
Ból w klatce piersiowej często wynika też ze stresu, zarówno przewlekłego, jak i ostrego (np. u osób z miażdżycą). Ostry ból może być tak naprawdę nerwobólem, np. neuralgią międzyżebrową, gdy występuje napięcie mięśniowe w okolicy klatki piersiowej.
To także jeden z typowych objawów nerwicy lękowej, który może przypominać zawał, jednak nie zagraża zdrowiu. W takiej sytuacji skuteczne leczenie zapewni psychoterapia behawioralna, a nie podawanie leków.
– W przypadku niezdiagnozowanego bólu w klatce piersiowej zawsze należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jest on silny, przeszywający czy gniotący, niezależny od pozycji ciała i oddechu – podkreśla dr n. med. Marek Dudziński, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Fundacji Saventic. – Podstawowa diagnostyka zwykle obejmuje EKG, badania krwi, gastroskopię czy prześwietlenie klatki piersiowej. Wczesne rozpoznanie przyczyny bólu może być kluczowe dla właściwego leczenia.
Dowiedz się więcej na temat różnych chorób, które mogą przyczyniać się do odczuwania bólu i kłucia w klatce piersiowej.
Źródła:
Nocna Napadowa Hemoglobinuria (PNH) Fundacja Saventic
Ultrarzadka nocna napadowa hemoglobinuria Hematoonkologia