To nietypowe objawy najbardziej śmiertelnego raka. Pojawiają się na skórze. NHS ostrzega

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najbardziej śmiertelny nowotwór może rozwijać się przez długi czas, niemal nie dając objawów. Rak trzustki, bo o nim mowa, jest trudny do wykrycia, a jego symptomy mogą być spowodowane wieloma rzeczami, co dodatkowo może utrudniać jego zdiagnozowanie. Niektóre objawy mogą pojawić się na skórze.

Spis treści

Jaka skóra przy chorej trzustce? NHS podaje dwa objawy raka trzustki na skórze

Rak trzustki nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ często jest trudny do wykrycia, dopóki się nie rozwinie. Ma on najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich nowotworów, a tylko 25 proc. zdiagnozowanych osób przeżywa dłużej niż rok. Jedynie 5 proc. żyje 10 lat lub dłużej po otrzymaniu informacji o raku trzustki.

NHS wymienia objawy raka trzustki, w tym dwa, które mogą pojawić się na skórze.
NHS wymienia objawy raka trzustki, w tym dwa, które mogą pojawić się na skórze. freepik

National Health Service (NHS) opublikował na X (dawny Twitter) post, w którym pisze:

– Objawy raka trzustki mogą być spowodowane wieloma rzeczami, co może utrudniać jego zdiagnozowanie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli nie czujesz się normalnie lub jeśli jakiekolwiek objawy zmieniają się lub pogarszają.

NHS wymienia objawy raka trzustki, w tym dwa, które mogą pojawić się na skórze. Jak nowotwór trzustki objawia się na skórze?

Często występuje żółtaczka (mniej widoczna w przypadku osób o ciemniejszej karnacji), a także swędzenie skóry. Żółtaczka to zażółcenie skóry i oczu spowodowane nadmiarem bilirubiny (składnika żółci) we krwi. Osoby z żółtaczką mogą również odczuwać swędzenie skóry, oddawać nietypowo ciemny mocz i mieć jasne stolce.

Jakie są pierwsze objawy raka trzustki?

Żółtaczka i swędząca skóra to niejedyne symptomy, które mogą wskazywać na ten śmiertelny nowotwór. NHS podaje też inne objawy raka trzustki, na które należy zwrócić uwagę. Są to:

  • wysoka gorączka,

  • uczucie gorąca lub dreszcze,

  • biegunka lub zaparcia, lub inne zmiany w stolcu,

  • ból w górnej części brzucha i pleców,

  • utrata apetytu i/lub niewyjaśniona utrata masy ciała,

  • uczucie zmęczenia lub brak energii,

  • mdłości i objawy niestrawności, 

  • zażółcenie białek oczu,

  • ciemniejszy niż zwykle mocz.

Osoby, które cierpią na inne schorzenie, takie jak zespół jelita drażliwego, wiele z tych objawów mogą odczuwać regularnie i być do nich przyzwyczajone.

– Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli objawy się zmienią, pogorszą lub nie będą dla Ciebie normalne – radzi NHS.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia