Wczesne objawy demencji możesz zauważyć pod prysznicem. Mogą się pojawić wiele lat przed postawieniem diagnozy

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiele osób zdaje sobie sprawę, jakie są pierwsze objawy demencji. Utrata pamięci, zmiany w zachowaniu czy trudności w rozmowie z ludźmi to wynik postępującej utraty funkcji poznawczych. Jednak inne znaki sygnalizujące rozwój demencji mogą się pojawić w najmniej oczekiwanym miejscu – w łazience. Sprawdź, jakie objawy demencji możesz zauważyć pod prysznicem.

Spis treści

Od czego zaczyna się demencja? Obawy zauważysz podczas kąpieli

Demencja wcale nie musi zacząć się objawiać zapominaniem. Jak mówi neurolog dr Meredith Bock, brak możliwości powąchania szamponu i mydła pod prysznicem może być wskaźnikiem problemów poznawczych. Wynika to z tego, że anosmia, czyli utrata zmysłu węchu, została powiązana z demencją i może być wczesnym objawem choroby Alzheimera, otępienia z ciałami Lewy'ego i choroby Parkinsona. Może to nastąpić wiele lat przed zdiagnozowaniem demencji.

Anosmia może być wczesnym objawem choroby Alzheimera, otępienia z ciałami Lewy'ego i choroby Parkinsona.
Anosmia może być wczesnym objawem choroby Alzheimera, otępienia z ciałami Lewy'ego i choroby Parkinsona. freepik

Utrata węchu nie musi oczywiście oznaczać, że ktoś cierpi na demencję. Są inne o wiele bardziej powszechne przyczyny, które powodują problemy z tym zmysłem, takie jak:

  • COVID-19,

  • przeziębienie,

  • grypa,

  • infekcje zatok,

  • alergie.

Jednak anosmia w połączeniu z innymi charakterystycznymi objawami może oznaczać coś poważniejszego.

– Proces neurodegeneracji, który powoduje demencję, może również wpływać na odczuwanie i przetwarzanie sensoryczne związane z węchem, utrudniając im rozpoznawanie znajomych zapachów, takich jak ulubiony szampon lub płyn do mycia ciała – powiedziała dr Bock w rozmowie z Parade.

Czy demencja może mieć wpływ na węch?

Naukowcy uważają, że dzieje się tak ze względu na fakt, że obszar mózgu, który zarządza węchem, może zostać uszkodzony przez demencję. Jedno z badań, opublikowane w czasopiśmie Alzheimer's and Dementia w 2023 r., wykazało, że utrata węchu była związana ze zwiększonym ryzykiem demencji.

Badacze obserwowali ponad 2400 uczestników przez średnio prawie osiem lat, śledząc ich zmysł węchu i jego związek z demencją. Jak stwierdzili, całkowita utrata węchu wiąże się z prawie trzykrotnie wyższym ryzykiem rozwoju demencji.

Z kolei hiposmia, czyli obniżony zmysł węchu, wiązała się z 1,76-1,85-krotnie zwiększonym ryzykiem demencji. Co więcej, uczestnicy, którzy cierpieli na „poważną dysfunkcję węchu”, również byli narażeni na zwiększone ryzyko, przy czym osoby zgłaszające bardzo słabą funkcję węchu wykazywały 2,56-krotnie zwiększone ryzyko rozwoju demencji.

Czy choroba Alzheimera powoduje utratę węchu?

Naukowcy z wydziału medycyny Uniwersytetu w Chicago w osobnym badaniu wykazali, że szybki spadek węchu osoby w okresie normalnego poznania przewidywał wiele cech choroby Alzheimera. Badacze stwierdzili, że odkrycie to może pomóc w identyfikacji osób w wieku 40, 50 i 60 lat, które są bardziej narażone na demencję na wczesnym etapie.

– Zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji związanej z chorobą Alzheimera zidentyfikowano u osób z dysfunkcją węchu. Identyfikacja zapachów została rozpoznana jako przydatne narzędzie przesiewowe, które przewiduje konwersję z łagodnych zaburzeń poznawczych do demencji związanej z chorobą Alzheimera – powiedziała Parade dr Fouzia Siddiqui, neurolog i dyrektor medyczny Centrum Medycznego Sentara RMH.

Jeżeli doświadczasz problemów z węchem, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym.

– Niestety, jeśli utrata węchu i smaku jest spowodowana zaburzeniem neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona, zmysły te nie wracają – dodała dr Bock.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia