Ten objaw pojawia się u kobiet nawet miesiąc przed zawałem. Nie ignoruj go, przyczyna częstych dolegliwości może zagrażać życiu

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lekarze od dawna ostrzegają, że objawy kobiecego zawału są inne niż męskie. Ich zestaw i rodzaje są często inne niż książkowe listy, które opracowano dla mężczyzn w średnim wieku. Jest jeden szczególnie niepokojący objaw. Można łatwo przypisać go innym problemom i czekać, aż sam przejdzie, tymczasem zbyt często bywa, że zwiastuje zawał serca.

Spis treści

Nietypowe objaw zawału to problem kobiet

Eksperci alarmują, że kobiety mogą nie być świadome objawów zawału serca, gdy dojdzie do ich wystąpienia. Ignorowanie zwiastunów tego stanu zagrażającego życiu to niestety potencjalnie większe ryzyko śmierci. Warto więc znać nietypowe objawy zawału, które dotyczą m.in. układu pokarmowego.

Objawy zawału mogą być całkiem nietypowe. U kobiet częściej wiążą się z zaburzeniami pokarmowymi
Objawy zawału mogą być całkiem nietypowe. U kobiet częściej wiążą się z zaburzeniami pokarmowymi Peter Dazeley/Getty Images

Chociaż najbardziej znanym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, wielu pacjentów odczuwa jednak inne problemy, jak niepokój, pojedyncze drgawki czy zgaga. Te z pozoru niegroźne dolegliwości mogą być lekceważone, co opóźnia ratującą życie diagnozę.

O ile w przypadku panów często występuje także ból w innych miejscach, np. żuchwie czy barku, zimne poty, kaszel, duszności, bladość, kołatanie serca czy ból brzucha, panie częściej skarżą się na bardziej subtelne dolegliwości.

Kobiety mogą czuć nagły ból mięśni i bezwład rąk, ból pleców, osłabienie, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, nudności i wymioty. Jeżeli występują takie symptomy, zwłaszcza razem, warto jak najszybciej porozmawiać z lekarzem i skontrolować stan swojego zdrowia.

Niestrawność i zgaga przed zawałem serca

Jako objaw przepowiadający zawał mięśnia sercowego lekarze wskazują zwłaszcza zgagę czy też refluks żołądkowo jelitowy, odczuwany jako palenie lub pieczenie w klatce piersiowej czy też tzw. „dołku”. Jak wykazano na łamach pisma „Circulation”, ten i podobne objawy niestrawności były często zgłaszane przez kobiety w ciągu miesiąca przed wystąpieniem zawału.

Chociaż niestrawność nie była zwykle odczuwana podczas samego ataku serca, aż 39 proc. uczestniczek wspomnianego badania odczuwało przed nim właśnie taki rodzaj dyskomfortu.

Wprawdzie niestrawność nie jest tak groźna, jak problemy kardiologiczne, jej skutki to stan zapalny i zwiększone ryzyko innych chorób, w tym nietolerancji pokarmowej. Wskazują na problem, który trzeba rozwiązać u źródeł, bo złe trawienie to coraz słabszy poziom odżywienia organizmu i ryzyko powikłań.

Do lekarza warto jednak pójść właśnie dlatego, by wykluczyć ryzyko zawału. W ten sposób można pomóc i sobie, i lekarzom, ponieważ w przypadku zawału kobiety o 50 proc. częściej otrzymują złą diagnozę, a co za tym idzie – nieprawidłowe leczenie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia