Spis treści
Nietypowe objaw zawału to problem kobiet
Eksperci alarmują, że kobiety mogą nie być świadome objawów zawału serca, gdy dojdzie do ich wystąpienia. Ignorowanie zwiastunów tego stanu zagrażającego życiu to niestety potencjalnie większe ryzyko śmierci. Warto więc znać nietypowe objawy zawału, które dotyczą m.in. układu pokarmowego.
Chociaż najbardziej znanym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, wielu pacjentów odczuwa jednak inne problemy, jak niepokój, pojedyncze drgawki czy zgaga. Te z pozoru niegroźne dolegliwości mogą być lekceważone, co opóźnia ratującą życie diagnozę.
O ile w przypadku panów często występuje także ból w innych miejscach, np. żuchwie czy barku, zimne poty, kaszel, duszności, bladość, kołatanie serca czy ból brzucha, panie częściej skarżą się na bardziej subtelne dolegliwości.
Kobiety mogą czuć nagły ból mięśni i bezwład rąk, ból pleców, osłabienie, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, nudności i wymioty. Jeżeli występują takie symptomy, zwłaszcza razem, warto jak najszybciej porozmawiać z lekarzem i skontrolować stan swojego zdrowia.
Cichy zawał możesz pomylić ze zgagą lub zmęczeniem. Poznaj jego objawy
Szacuje się, że nawet 45 proc. zawałów serca, to tzw. ciche zawały, które przebiegają niemal bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o tym, że przeszło niemy zawał dopiero podczas badań kontrolnych. ...
Niestrawność i zgaga przed zawałem serca
Jako objaw przepowiadający zawał mięśnia sercowego lekarze wskazują zwłaszcza zgagę czy też refluks żołądkowo jelitowy, odczuwany jako palenie lub pieczenie w klatce piersiowej czy też tzw. „dołku”. Jak wykazano na łamach pisma „Circulation”, ten i podobne objawy niestrawności były często zgłaszane przez kobiety w ciągu miesiąca przed wystąpieniem zawału.
Chociaż niestrawność nie była zwykle odczuwana podczas samego ataku serca, aż 39 proc. uczestniczek wspomnianego badania odczuwało przed nim właśnie taki rodzaj dyskomfortu.
Wprawdzie niestrawność nie jest tak groźna, jak problemy kardiologiczne, jej skutki to stan zapalny i zwiększone ryzyko innych chorób, w tym nietolerancji pokarmowej. Wskazują na problem, który trzeba rozwiązać u źródeł, bo złe trawienie to coraz słabszy poziom odżywienia organizmu i ryzyko powikłań.
Do lekarza warto jednak pójść właśnie dlatego, by wykluczyć ryzyko zawału. W ten sposób można pomóc i sobie, i lekarzom, ponieważ w przypadku zawału kobiety o 50 proc. częściej otrzymują złą diagnozę, a co za tym idzie – nieprawidłowe leczenie.
Źródło: Women’s Early Warning Symptoms of Acute Myocardial Infarction Circulation