Spis treści
Na czym polega kąpiel solankowa?
Kąpiele solankowe odbywają się w wodach (solankach) chlorkowo-sodowych, które zawierają nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³.
Solanka zawiera jony chlorkowo-sodowe oraz dodatkowe składniki – każdy rodzaj wód mineralnych różni się właśnie pod względem tych dodatkowych jonów. Mogą to być jony bromu, potasu, magnezu, jodu, miedzi oraz wapnia.
W zależności od składu solanka ma różne działanie i zalecana jest do leczenia określonego typu dolegliwości. Kąpiele solankowe mogą być stosowane jako kąpiele całkowite, kąpiele 3/4, półkąpiele i kąpiele nasiadowe. Dobór odpowiedniej formy kąpieli solankowej zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz choroby i jej stadium.
Kąpiele solankowe całkowite powinny mieć temperaturę początkową 35-36°C, następnie powinna ona wzrastać do 38°C. Półkąpiele mają wyższą temperaturę – 39-40°C. Pierwsza kąpiel solankowa w 2-procentowym roztworze solanki nie powinna być dłuższa niż 10 minut, czas następnych kąpieli wydłuża się o 2 minuty. Maksymalny czas kąpieli solankowej to 24 minuty. Nie powinno się ich powtarzać częściej niż 3 razy w tygodniu, w przypadku dzieci i młodzieży wskazane są dwie kąpiele solankowe w tygodniu.