Jak rozpoznać objawy nadczynności tarczycy i jej skutki psychiczne? Zalecana dieta i leczenie. Jakie badania na tarczycę wykonać?

Ewa Zwolak
Nadczynność tarczycy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn
Nadczynność tarczycy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn Sergey Ishkov/123RF
Nadczynność tarczycy to zaburzenie spowodowane nadmierną produkcją hormonów tego gruczołu, które aż 10 razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Najczęstszą przyczyną jest choroba Gravesa-Basedowa, choć przejściowo może być też choroba Hashimoto, a do innych źródeł problemu należą m.in. nowotwory. Objawy nadczynności tarczycy, takie jak nadpobudliwość, nasilona potliwość, przyspieszenie tętna, bezsenność i drżenie rąk utrudniają życie, a możliwe konsekwencje obejmują powikłania kardiologiczne. Wyjaśniamy, jak rozpoznać oznaki choroby i jakie są jej przyczyny. A także jakie badania tarczycy wykonać, na czym polega leczenie i jak wygląda zalecana wtedy dieta.

Spis treści

Nadczynność tarczycy – objawy i powikłania/sc]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia