Co najlepiej nawadnia organizm? Woda mineralna, alkaliczna, wysokozmineralizowana? To pij latem i podczas upałów

Anna Rokicka-Żuk
Jaką pić wodę, by ugasić pragnienie, uzupełnić elektrolity i wspomóc prawidłowy metabolizm? Zobacz, czym wyróżniają się różne rodzaje wody do picia, kiedy są polecane, a kiedy ich unikać.
Jaką pić wodę, by ugasić pragnienie, uzupełnić elektrolity i wspomóc prawidłowy metabolizm? Zobacz, czym wyróżniają się różne rodzaje wody do picia, kiedy są polecane, a kiedy ich unikać. vadimgozhda/123RF
W upały powinniśmy pić znacznie więcej wody, by uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia, a także pogorszenia wydolności fizycznej i umysłowej. Jest jednak tyle rodzajów do wyboru, warto więc wiedzieć, co najlepiej nawadnia organizm, ile wody pić latem, a szczególnie podczas upałów. Zobacz, czym różnią się poszczególne rodzaje wody i jak wykorzystać ich właściwości.

Spis treści

Picie wody latem to podstawa! Co najlepiej nawadnia organizm?

Właściwe nawodnienie organizmu umożliwia sprawny przebieg procesów fizjologicznych, tak ważny dla zachowania zdrowia. Niedobór płynów w ustroju utrudnia zwłaszcza eliminację toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. W ten sposób odwodnienie nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też może przyczyniać się do powstawania problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i rozwoju zaburzeń zdrowotnych. Najbardziej polecanym napojem jest przy tym woda.

Sprawdź: Czysta woda może tuczyć?

Woda, którą spożywamy, to coś więcej niż tylko cząsteczki H₂0. Najważniejszą jej cechą jest ilość rozpuszczonych związków takich jak np. magnez, wapń i potas, które decydują o jej działaniu na nasze zdrowie. Co więcej, ważny jest nie tylko skład mineralny wody, ale też możliwe jej zanieczyszczenia.

Zobacz w naszej galerii, co najlepiej nawadnia organizm i jaka jest najlepsza woda do picia latem.

Ile wody pić w trakcie upałów?

Podczas upałów, przy przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach o suchym powietrzu oraz aktywności fizycznej zapotrzebowanie organizmu na płyny sięga 3-4 litrów. Latem to często jeszcze więcej, co dotyczy osób uprawiających sporty i przebywających w pełnym słońcu.

Zobacz też]: Bidony siedliskiem bakterii. Zobacz szokujące wyniki badań

By stale pokrywać zapotrzebowanie na płyny, trzeba pić trzeba regularnie, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia. Jest ono już sygnałem lekkiego odwodnienia organizmu. W przypadku zwiększonego pocenia się należy uzupełniać przy tym poziom traconych w ten sposób elektrolitów. Uzupełnią je zwłaszcza napoje izotoniczne.

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryży
jak dla mnie najlepsza jest stara dobra cisowianka, od kiedy pamiętam jest w sklepach i oby tak zostalo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia