Spis treści
Picie herbaty rano i wieczorem
Zaczynasz dzień od filiżanki herbaty na czczo? Jeśli jesteś zdrowy prawdopodobnie nie powinno ci to zaszkodzić. Jednak osoby, które mają nadwrażliwy żołądek, a w szczególności te cierpiące z powodu nadkwasoty, powinny unikać picia czarnej herbaty przed śniadaniem.
A czy można kończyć dzień popijając czarną herbatę? Niekoniecznie. Zawarta w niej kofeina, występująca w formie związku chemicznego znanego jako teina, działa jak naturalny stymulant układu nerwowego. Jedna filiżanka czarnej herbaty może zawierać od 40 do 70 mg kofeiny, czyli więcej niż cappuccino!
Osoby mające problemy ze snem, zdecydowanie powinny zrezygnować z picia kawy i czarnej herbaty nawet na 6 godzin przed planowanym pójściem spać. Z łatwością mogę je zastąpić napojami, które działają wyciszająco i ułatwiają zasypianie.
Znajdziesz je w artykule: Co pić przed snem? Tych 7 napojów na dobranoc ułatwi ci zasypianie i poprawi sen
Popijanie herbaty do posiłków
Częstym zwyczajem na całym świecie jest popijanie herbaty do posiłków. Także tę porę kwestionują naukowcy. Badanie z 1999 r., opublikowane w „British Journal of Nutrition” wykazało, że różne napoje, w tym czarna herbata, hamują wchłanianie żelaza.
Wyniki pokazały, że wskaźniki hamowania wchłaniania żelaza różniły się w zależności od rodzaju napoju:
- czarna herbata: 79 do 94 proc.
- herbata miętowa: 84 proc.
- kakao: 71 proc.
- herbata z werbeny: 59 proc.
- herbata z kwiatów limonki: 52 proc.
- herbata rumiankowa: 47 proc.
Dodanie mleka miało niewielki lub żaden wpływ na wchłanianie żelaza.
Naukowcy podejrzewają, że za ewentualne zaburzenia wchłaniania żelaza odpowiedzialne mogą być garbniki – taniny znajdujące się m.in. właśnie w czarnej herbacie. To one odpowiadają ze jej ciemny czerwono-brązowy kolor i charakterystyczny, pełny, cierpki smak.
Badanie opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition” w 2017 roku dowiodło, że spożywanie herbaty z posiłkiem zmniejszyło wchłanianie żelaza niehemowego (pochodzącego z pokarmów roślinnych np. fasoli, groszku, zielonych warzyw liściastych i orzechów), ale wypicie herbaty godzinę po posiłku, nie wpłynęło na wchłaniania żelaza w takim samym stopniu.
Z kolei w badaniu z 2007 roku opublikowanym w „European Journal of Clinical Nutrition” naukowcy oznaczyli poziom żelaza i spożycie herbaty u 954 zdrowych osób dorosłych. Nie znaleźli powiązania między poziomem żelaza a piciem czarnej, zielonej i ziołowej herbaty, ani rodzajem lub mocą herbaty, czasem infuzji lub picia herbaty.
Pokazuje to, że potrzebne są dalsze badania potwierdzające lub wykluczające wpływ picia czarnej herbaty na wchłanianie żelaza z posiłków. Jednak – mając na uwadze wyniki badań – osoby, które stosują dietę wegetariańską lub wegańską, cierpiące na niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza oraz ograniczające garbniki w swojej diecie, powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym w sprawie napojów, które są dla nich najbardziej odpowiednie podczas jedzenia posiłków.
Jak nie dopuścić do zmniejszonego wchłaniania żelaza z posiłków?
Kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci, weganie i wegetarianie, kobiety z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi oraz osoby po operacjach odchudzających lub chorujące na celiakię, powinny zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przyswajanie żelaza z pokarmu.
Powinny unikać picia napojów bogatych w taniny w trakcie jedzenia posiłków będących źródłem żelaza. Jednocześnie zwiększając spożycie witaminy C, która poprawia wchłanianie żelaza niehemeowego. Dodanie do posiłku produktów bogatych w kwas askorbinowy np. owoców cytrusowych, pomidorów czy papryki, może złagodzić negatywny wpływ garbników na przyswajanie żelaza.
Źródła:
- Can Drinking Tea Hinder Iron Absorption From Food? Very Well Health
- Tannins Deanna Minich