Spis treści
Czy picie wody na noc jest zdrowe? Ile godzin przed snem można pić?
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciągu całej doby tracisz wodę przez oddychanie, pocenie się i oddawanie stolca. Aby pozostać nawodnionym przez całą nic, niektórzy ludzie wypijają szklankę wody przed snem. Jednak naukowcy kwestionują, czy jest to zdrowy nawyk.
Picie wody przed snem może zwiększyć potrzebę oddawania moczu w nocy. Potrzeba robienia siku zmniejsza się w nocy, dzięki czemu możesz spać od sześciu do ośmiu godzin bez przerwy. Wypicie szklanki lub dwóch wody przed snem może zmienić ten cykl.
Oprócz tego niedobór snu może negatywnie wpływać na zdrowie serca, zwiększając ryzyko:
- wysokiego ciśnienia krwi,
- wysokiego poziom cholesterolu,
- przyrostu masy ciała.
Badanie z 2019 r. dowodzi, że dorośli, którzy spali mniej niż sześć godzin w nocy, byli bardziej narażeni na ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.
Ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, jednak picie bezpośrednio przed snem może być uciążliwe. Wieczorem warto pić ciepłą wodę – zapewni to nawodnienie przez całą noc i może pomóc organizmowi pozbyć się niechcianych toksyn. Może również pomóc złagodzić ból lub skurcze żołądka. Unikaj picia wody lub innych płynów na co najmniej dwie godziny przed snem, aby nie budzić się w nocy.
Napoje na lepszy sen. Co pić na noc, żeby dobrze spać?
Niektóre napoje mogą pomóc zasnąć. Oprócz wody, którą należy pić w ciągu dnia, warto zwrócić uwagę na niektóre herbatki ziołowe i inne napoje, których korzystne działanie odczujesz szczególnie wieczorową porą.
Zobacz, co najlepiej pić przed snem:
Co utrudnia zasypianie? Tych napojów unikaj przed snem?
Niektóre napoje mogą pomóc zasnąć, inne z kolei mogą działać jako stymulanty i zamiast wprowadzić w błogi stan snu, pobudzają. Wśród napojów, których należy unikać przed pójściem spać, są:
- alkohol,
- kawa,
- herbaty zawierające kofeinę (zielona herbata, czarna herbata),
- słodkie napoje,
- napoje energetyczne.
Alkohol często jest uważany za napój, który może pomóc zasnąć. Jest to błędne przekonanie. Wypicie alkoholu przed snem obniża jego jakość i prowadzi do fragmentacji (w szczególności fragmentacji snu REM, który ma kluczowe znaczenie dla pamięci i dobrego samopoczucia emocjonalnego).
Powiązanie między spożywaniem słodkich napojów a gorszą jakością snu jest regularnie badane przez naukowców. Badanie przeprowadzone w 2020 r. na 462 kobietach wykazało, że osoby pijące słodkie napoje energetyczne i wysokokaloryczne napoje kawowe częściej zgłaszały gorszą jakość snu niż osoby, które nie spożywały tych napojów.
Według badania z 2022 r. usunięcie słodkich napojów z diety dzieci może skutkować lepszym snem i poprawą stanu emocjonalnego. Trwało ono jednak tylko trzy dni i potrzebne są badania w dłuższych okresach czasu, które mogłyby potwierdzić jego wyniki.
Źródła:
- Effects of Diet on Sleep Quality Elsevier
- Sleep symptoms associated with intake of specific dietary nutrients Journal of Sleep Research
- Sleep Duration and Myocardial Infarction Journal of the American College of Cardiology
- Effects of Lavender Tea on Fatigue, Depression, and Maternal-Infant Attachment in Sleep-Disturbed Postnatal Women Worldviews on Evidence-Based Nursing