Jak rozpoznać zawał serca? Objawy, na które należy zwrócić uwagę. Symptomy często są inne u kobiet, mężczyzn i u osób chorych

Natalia Falarz
Objawy zawału to głównie ból w klatce piersiowej, osłabienie i omdlenia, choć na sytuację zagrażającą życiu mogą wskazywać też znacznie subtelniejsze symptomy, zwłaszcza u kobiet.
Objawy zawału to głównie ból w klatce piersiowej, osłabienie i omdlenia, choć na sytuację zagrażającą życiu mogą wskazywać też znacznie subtelniejsze symptomy, zwłaszcza u kobiet. https://www.gettyimages.com/PIKSEL
Zawał serca to stan krytyczny, w którym dochodzi do martwicy tkanek tego narządu. Szybka pomoc ratuje życie chorego, dlatego tak ważne jest rozpoznanie jego pierwszych objawów. Mogą być one nieco inne u mężczyzn i kobiet, a ponadto u osób chorych i tych, które już wcześniej miały zawał. Dobrze więc wiedzieć, jakie dolegliwości powinny wzbudzić naszą czujność, a także co robić, jeśli wystąpią.

Spis treści

Każdego roku na zawał serca umiera w Polsce około 200 000 osób. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, zawału serca doświadczyło w życiu 3,3 proc. Polaków, w tym 4,1 proc. mężczyzn i 2,5 proc. kobiet.

Zawał serca – objawy główne

Zawał mięśnia sercowego dotyczy nie tylko seniorów, bo występuje obecnie u coraz młodszych osób. Istotne jest więc, by dobrze odczytywać sygnały ze strony organizmu.

Sprawdź również: Jak mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Uznaje się, że zawał serca objawia się bólem analogicznym do tego, jaki towarzyszy stabilnej chorobie wieńcowej, ale nie ustępuje w ciągu 5 minut od zaniku działania wywołujących go czynników lub przyjęcia nitrogliceryny.

Czytaj też: Cukry dodane szkodzą sercu. Znajdziesz je nawet w zdrowej żywności. Mogą doprowadzić do zawału i udaru. Czym je zastąpić?

Piekący lub uciskający ból w klatce piersiowej to nie zawsze oznaka zawału. Są jednak pewne symptomy, które nie budzą wątpliwości:

 • silny ból w klatce piersiowej, który narasta z czasem,
 • ból za mostkiem promieniujący w lewą stronę,
 • ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku,
 • obfite zimne poty,
 • duszność, której towarzyszy kaszel lub odkrztuszanie pienistej wydzieliny,
 • osłabienie,
 • duszności,
 • zawroty głowy,
 • stan przedomdleniowy lub omdlenie,
 • bladość skóry,
 • kołatanie serca,
 • ból brzucha z nudnościami lub wymiotami,
 • zasłabnięcie lub utrata przytomności,
 • niepokój i lęk przed śmiercią.

Czytaj także: Palenie tytoniu to choroba. Nałóg zabija co drugiego palacza. Tak wpływa na zdrowie

Jeśli tylko zachodzi podejrzenie zawału u siebie lub bliskiej osoby, należy bezzwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Najważniejsze jest bowiem rozpoczęcie leczenia, które może odbyć się już w karetce. W drodze do szpitala serce może przestać pracować i tylko dobrze wyposażeni pracownicy pogotowia ratunkowego będą w stanie przywrócić jego pracę. Personel medyczny w szpitalu może od razu przygotować się do wdrożenia leczenia zawału.

Zobacz także: Ustalono nowe normy ciśnienia krwi. Wzrośnie liczba osób z nadciśnieniem. Zobacz, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi

Czas reakcji kluczowy dla leczenia zawału serca

Im wcześniej zawał serca będzie leczony, tym większą część mięśnia sercowego można uratować. Przyjmuje się, że najlepsze rokowania mają pacjenci, u których leczenie nastąpiło w pierwszej godzinie od początku objawów, a najpóźniej w ciągu 90 minut.

Czytaj także: Kawa na nadciśnienie? Chroni serce i reguluje ciśnienie krwi. Ile filiżanek kawy dziennie pić, aby zmniejszyć ryzyko zawału czy udaru?

Istotne jest to, że objawem zawału może być każdy z symptomów, jakie pojawiają się w dławicy piersiowej. Szczególnie czujne muszą być osoby chorujące na chorobę wieńcową serca, cukrzycę, w podeszłym wieku i zmagające się z niewydolnością nerek, ponieważ u nich objawy zawału mięśnia sercowego mogą być słabsze lub prawie nierozpoznawalne. Dodatkowo osoby, które już wcześniej przeżyły zawał, często nie rozpoznają kolejnego, ponieważ każdy epizod może mieć inne objawy.

Zawał serca – objawy bólowe

Na początku ból zgłaszany przez chorego ma charakter rozlany, a nie punktowy. Oznacza to, że osoba chora nie jest w stanie wskazać miejsca bólu jednym palcem. Pacjenci z zawałem proszeni o wskazanie miejsca bólu bardzo często dotykają całą pięścią swojego mostka.

Zobacz także: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu

Ból w zawale utrzymuje się najczęściej przez ponad 20 minut. Może być ciągły lub wielokrotnie ustępować i powracać. Jeżeli ból w klatce piersiowej utrzymuje się ponad 5 minut i nie mija po odpoczynku bądź po podaniu nitrogliceryny, trzeba się położyć lub poprosić osobę bliską o opiekę i zadzwonić pod numery telefonów ratunkowych – nawet wtedy, gdy nie jest się do końca pewnym diagnozy.

Czytaj także: Spóźnia Ci się okres? Może grozić Ci zawał serca lub migotanie przedsionków. Nieregularne miesiączki podwyższają ryzyko chorób serca

Do opisania bólu w środkowej części klatki piersiowej przy zawale pacjenci najczęściej używają następujących określeń:

 • piekący,
 • rozpierający,
 • dławiący,
 • uciskający.

Ból występujący przez krótki czas może być związany z objawami choroby wieńcowej. Ból utrzymujący się przez dłuższy czas może natomiast wskazywać na zawał.

Zobacz również: Nie myjesz zębów na noc? Skracasz swoje życie. Ryzykujesz zawałem i arytmią nawet w wieku 20 lat. Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej

Ból pojawiający się podczas zawału mięśnia sercowego zmniejszają preparaty:

 • obniżające stężenie cholesterolu,
 • przeciwzakrzepowe, takie jak kwas acetylosalicylowy czy heparyna,
 • beta-blokery oraz inhibitory konwertazy angiotensyny.

Podczas zawału może też być wykonana angioplastyka tętnic wieńcowych oraz pomostowanie aortalno-wieńcowe.

Angioplastyka polega na wprowadzeniu cewnika balonowego w miejscu zwężenia tętnicy wieńcowej, a później na jego rozprężeniu. Dochodzi wówczas do poszerzenia światła naczynia. W miejsce to wszczepia się metalową sprężynkę, podtrzymującą ściany naczyń.

Zobacz też: Gwiazdor „Klanu” ciężko chory. Jakub Tolak ma tętniaka aorty. Czeka go poważna operacja

Pomostowanie to operacja bajpasów. W trakcie zabiegu aortę łączy się z tętnicą wieńcową tuż za miejscem niedrożności lub zwężenia naczynia. Bajpasy wykonuje się wtedy, gdy metody przezskórne nie przynoszą spodziewanych efektów.

Objawy zawału serca, których nie można bagatelizować

Zawał serca może pojawić się nawet u osób młodych, zwłaszcza gdy prowadzą niezdrowy tryb życia. Niezależnie od wieku zawał mięśnia sercowego może mieć różne objawy u różnych osób. Istnieją pewne reakcje organizmu, których nie można lekceważyć:

 • dyskomfort w klatce piersiowej, odczuwany jako uczucie pełności, ścisk i ból, które najczęściej pojawia się w środkowej lub po lewej stronie klatki piersiowej,
 • niewyjaśnione zmęczenie, które nasila się z czasem i wynika z niedotlenienia serca,
 • skrócenie oddechu występujące na równi z bólem w klatce piersiowej,
 • kołatanie serca oraz odczuwaniu bólu promieniującego do ręki,
 • zimne poty, w połączeniu z objawami wskazanymi powyżej.

Zobacz też: To znak, że wkrótce możesz mieć zawał serca. Gdy się pojawi biegnij do lekarza. Znak Franka na uchu ostrzega przed miażdżycą i udarem

Gdy skrócenie oddechu występuje razem z bólem w klatce piersiowej (może mieć charakter skokowy i być mylony jest ze zgagą), a równocześnie pojawiają się zawroty głowy, należy też natychmiast reagować, bo objawy takie świadczą o tym, że tlen przestaje dopływać do mózgu.

Monitoruj swoje zdrowie każdego dnia!

Objawy zawału serca u kobiet

Zawał serca u kobiet może dawać zupełnie inne objawy niż u mężczyzn. Dlatego niedokrwienie serca u kobiet jest około 30 minut później wykrywane i wiąże się z gorszymi rokowaniami.

U kobiet nie zawsze pojawiają się bóle zamostkowe. Kobiecy zawał serca może mieć związek z infekcjami lub zmianami hormonalnymi. Objawy pojawiające się u kobiet to:

 • pieczenie lub ucisk w tak zwanym dołku,
 • trudności z oddychaniem,
 • nagły ból mięśni z bezwładnością rąk,
 • zmęczenie, ogólne osłabienie, omdlenia,
 • intensywne pocenie się,
 • nudności lub wymioty,
 • trudny do określenia ból w klatce piersiowej.

Czym jest atak serca?

Zawał serca, nazywany też atakiem, to martwica mięśnia sercowego wywołana niedokrwieniem, którego przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym doprowadzającym krew do tego narządu.

Zawał serca jest efektem postępującej choroby wieńcowej. Samo pękniecie blaszki miażdżycowej to początek procesu zawałowego w tętnicy wieńcowej. Bardzo często zawał poprzedzony jest tak zwanym stanem przedzawałowym, czyli związanym z niedokrwieniem serca.

Jak przebiega ten proces? Blaszki miażdżycowe są bogate w cholesterol i w komórki piankowate, dlatego łatwo ulegają uszkodzeniom. W momencie pęknięcia blaszki tworzy się wokół niej skrzeplina złożona z płytek krwi i włóknika. Zamyka ona naczynia wieńcowe, całkowicie blokując napływ krwi do mięśnia sercowego. W przypadku dużego pęknięcia powstaje zamykający tętnicę zakrzep. Dochodzi wówczas do nagłego niedokrwienia obszaru zaopatrywanego przez chorą tętnicę. W jego wyniku komórki mięśnia sercowego nieprawidłowo się kurczą, a następnie rozpadają i obumierają. W rezultacie znajdujące się w nich substancje przedostają się do krwi, a w miejscu martwicy pojawia się blizna.

Im dłużej tętnica będzie zamknięta, tym większy obszar mięśnia sercowego będzie obumierał. Dlatego kardiolodzy w przypadku zawału często używają określenia „czas to mięsień”. Wcześnie rozpoczęte leczenie, mające na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, daje większe szanse na uratowanie mięśnia sercowego. Po około 3 do 6 godzin może umrzeć całość mięśnia sercowego i zmiany stają się nieodwracalne.

Blaszka miażdżycowa nie musi pękać, ale jej wzrost doprowadza do dużego zwężenia naczynia. Przyczyny zawału są takie same jak przyczyny choroby wieńcowej. Nazywa się je czynnikami ryzyka miażdżycy lub czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Są to:

 • miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli naczyń zaopatrujących mięsień sercowy w krew i w tlen,
 • skurcz tętnicy wieńcowej,
 • zator tętnicy wieńcowej,
 • zapalenie tętnicy wieńcowej,
 • wrodzone wady budowy lub przebiegu tętnic wieńcowych,
 • uraz tętnicy wieńcowej,
 • zakrzepica tętnicy,
 • rozwarstwienie ściany aorty.

Do niedokrwienia może doprowadzić również anemia, gdyż ze względu na małe stężenie hemoglobiny krew nie dostarcza do tkanek odpowiedniej ilości tlenu, a także nadciśnienie tętnicze oraz nadczynność tarczycy.

Cholesterol pochodzi nie tylko z jajek, tłustego mięsa czy serów. Są produkty, które zawierają równie dużo cholesterolu, a nawet więcej (dla porównania: jajko to porcja 180 mg).

Takie jedzenie zapycha żyły. „Bomby” cholesterolowe są nawet...

Zawał serca – rozpoznanie

Rozpoznania zawału serca dokonuje się na podstawie opisu objawów ze szczególnym naciskiem na ból w klatce piersiowej, badania EKG oraz badania krwi.

Na podstawie zapisu EKG można stwierdzić, która z tętnic wieńcowych uległa zamknięciu, oraz która część serca jest niedokrwiona. Badania krwi odbywają się przy ustaleniu tzw. markerów zawału serca. Najczęściej bada się enzymy: troponinę oraz kinazę kreatynową.

Zawał serca – profilaktyka i życie „po”

Większość czynników ryzyka odpowiadających za zawał serca można zlikwidować za pomocą zmian stylu życia. Ryzyko zawału można zmniejszyć poprzez następujące działania:

 • rzucenie palenia,
 • zmiana diety,
 • ograniczenie spożycia alkoholu,
 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • regularne badania serca.

W profilaktyce zawału kluczowe jest także utrzymanie prawidłowego profilu lipidowego i ciśnienia krwi, a w przypadku osób chorujących na cukrzycę – optymalne wyrównywanie poziomu glukozy.

Zgodnie z zalecaniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego po przebytym zawale serca pacjent powinien poddać się rehabilitacji kardiologicznej. Celem leczenia jest udrożnienie tętnicy, w której pojawił się zator. Ważne jest to, by dać szansę organizmowi na zregenerowanie się we własnym tempie.

Zmianie musi też ulec nastawienie psychiczne pacjenta. Zawał serca to sygnał ostrzegawczy. Pacjenci, którzy do tej pory nie dbali o siebie, powinni zmienić dietę, prowadzić zdrowy styl życia i zastosować się do ogólnych wskazówek lekarza prowadzącego. Ważne jest także systematyczne zażywanie wskazanych leków.

ZOBACZ: Jak nadciśnienie zwiększa ryzyko zawału i udaru? Ekspert: prof. dr hab. med. Piotr Jankowski, I Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego UJ CM w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia