Spis treści
Każdego roku na zawał serca umiera w Polsce około 200 000 osób. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, zawału serca doświadczyło w życiu 3,3 proc. Polaków, w tym 4,1 proc. mężczyzn i 2,5 proc. kobiet.
Zawał serca – objawy główne
Zawał mięśnia sercowego dotyczy nie tylko seniorów, bo występuje obecnie u coraz młodszych osób. Istotne jest więc, by dobrze odczytywać sygnały ze strony organizmu.
Uznaje się, że zawał serca objawia się bólem analogicznym do tego, jaki towarzyszy stabilnej chorobie wieńcowej, ale nie ustępuje w ciągu 5 minut od zaniku działania wywołujących go czynników lub przyjęcia nitrogliceryny.
Piekący lub uciskający ból w klatce piersiowej to nie zawsze oznaka zawału. Są jednak pewne symptomy, które nie budzą wątpliwości:
- silny ból w klatce piersiowej, który narasta z czasem,
- ból za mostkiem promieniujący w lewą stronę,
- ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku,
- obfite zimne poty,
- duszność, której towarzyszy kaszel lub odkrztuszanie pienistej wydzieliny,
- osłabienie,
- duszności,
- zawroty głowy,
- stan przedomdleniowy lub omdlenie,
- bladość skóry,
- kołatanie serca,
- ból brzucha z nudnościami lub wymiotami,
- zasłabnięcie lub utrata przytomności,
- niepokój i lęk przed śmiercią.
Jeśli tylko zachodzi podejrzenie zawału u siebie lub bliskiej osoby, należy bezzwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Najważniejsze jest bowiem rozpoczęcie leczenia, które może odbyć się już w karetce. W drodze do szpitala serce może przestać pracować i tylko dobrze wyposażeni pracownicy pogotowia ratunkowego będą w stanie przywrócić jego pracę. Personel medyczny w szpitalu może od razu przygotować się do wdrożenia leczenia zawału.