Co to jest dławica piersiowa?
Dławica piersiowa, nazywana też dusznicą bolesną, jest najczęstszą postacią choroby wieńcowej serca i stanowi objaw niedokrwienia mięśnia sercowego. Powoduje ból i podobne dolegliwości w klatce piersiowej, a także duszności, zawroty głowy, uczucie niepokoju.
Osoby dotknięte dławicą piersiową odczuwają znaczne pogorszenie jakości życia. Aż trzykrotnie zwiększa się u nich ryzyko powstania niepełnosprawności, 1,5-krotnie wzrasta zagrożenie utratą pracy, a czterokrotnie częściej występuje depresja.
W Polsce z powodu dławicy piersiowej cierpieć może nawet 1,5 miliona osób. Szacuje się, że każdego roku na dławicę piersiową zapadają 2-4 osoby na 1000 mieszkańców Europy, natomiast aktualnie chorych jest 20-40 osób na tysiąc.
Dusznica bolesna – objawy
W dusznicy bolesnej objawami typowymi są bóle w klatce piersiowej, za mostkiem lub na lewo od mostka, często promieniujące do lewej ręki, barku, żuchwy czy gardła, o charakterze, który typowo przybiera charakter pieczenia, ucisku, ściskania albo ciężaru. Dolegliwości te występują zwykle przy wysiłku fizycznym, a czasem są wywoływane przez zdenerwowanie i stres.