Spis treści
Znak Franka na uchu to nietypowy objaw chorób serca
Znak Franka to pojawiająca się na płatku ucha pionowa bruzda. Powiązanie między tym nietypowym objawem a chorobami układu sercowo-naczyniowego zauważył w 1973 roku lekarz Sanders T. Frank. Odkrył on, że u jego pacjentów występowanie bruzdy na płatku ucha wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia miażdżycy, która może prowadzić do zawału serca.
Aby potwierdzić spostrzeżenie Franka naukowcy US National Library of Medicine National Institutes of Health przeprowadzili badanie na zwłokach osób zmarłych na choroby sercowo-naczyniowe, w tym zmarłych na zawał. Okazało się, że u tych osób występował znak Franka.
Zobacz też: Picie wina po opalaniu i 5 innych sposobów na przedłużenie życia. Rób to, a będziesz żyć nawet 10 lat dłużej
Według jednej z teorii znak Franka na uchu rozwija się na skutek niedotlenienia małżowiny usznej, w której występują bardzo drobne naczynia krwionośne. W wyniku zmian miażdżycowych dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi do tej części ciała. Objaw ten pojawia się więc w już dość zaawansowanej chorobie układu sercowo-naczyniowego. Jest to więc znak, że w krótkim czasie może dojść do zawału serca lub udaru mózgu.
Zatkane tętnice są coraz częstsze, a wiele osób wciąż nie zna objawów
Zatkane tętnice to potoczne określenie miażdżycy. Pierwsze oznaki tej groźnej choroby nie są charakterystyczne, więc łatwo je przegapić lub przypisać zmęczeniu, nadmiarowi stresu czy niedoborom pokarm...
Te badania pomogą rozpoznać chorobę serca
Znak Franka może, ale nie musi świadczyć o nieprawidłowej pracy serca. Jednak, gdy zaobserwujesz go u siebie profilaktycznie wykonaj najważniejsze badania, dzięki którym ocenisz stan swojego serca. Niezbędne będą więc:
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- ocena parametrów zapalnych (OB, CRP),
- lipidogram,
- poziom glukozy we krwi na czczo,
- badania nerek: poziom kreatyniny i GFR,
- próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, bilirubina, GGTP),
- EKG i echo serca.
Chcesz uniknąć zawału? Zadbaj o zdrowie i wyeliminuj te nawyki
Szacuje się, że co roku na zawał serca zapada ponad 70 tys. Polaków, z czego nawet 15 tys. kończy się zgonem. Przyczyn niedokrwienia serca jest wiele, jednak większości przypadków dałoby się uniknąć, ...
Objawy zawału serca
Zawał serca, nazywany też atakiem serca, to martwica narządu następująca na skutek niedokrwienia mięśnia sercowego. Zawał następuje nagle i ma bardzo ostry przebieg. Najczęściej stan ten jest konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych. Objawy zawału to:
- silny, narastający ból w klatce piersiowej,
- kaszel,
- duszności,
- kołatanie serca,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- zimne poty.
Zawał serca to stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale też życiu chorego. Jeśli pomoc nie nastąpi w ciągu kilku minut, najdłużej do godziny od pojawienia się pierwszych objawów, może dojść do śmierci.
Tak rozpoznasz zawał serca. Gdy pojawią się te objawy, nie zwlekaj, tylko działaj!
Zawał serca to stan krytyczny, gdy konieczna jest szybka pomoc w celu ratowania życia. Dochodzi wtedy do martwicy tkanek mięśnia sercowego, które mogą być nieodwracalne. Zobacz, jak rozpoznać objawy i...