Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel, katar i zatoki. Nebulizacja – wskazania i przeciwwskazania. Jaka jest najlepsza sól do inhalacji?

Tomasz Skrobacz
Podpowiadamy, czym jest sól fizjologiczna do inhalacji, jakie płyną korzyści z jej aplikowania oraz kto powinien zrezygnować z tej metody.
Podpowiadamy, czym jest sól fizjologiczna do inhalacji, jakie płyną korzyści z jej aplikowania oraz kto powinien zrezygnować z tej metody. 123rf/koltsovthebest
Inhalacje z soli fizjologicznej stają się coraz bardziej popularne, ponieważ mają korzystny wpływ na stan górnych dróg oddechowych. Nebulizacja może być stosowana jako metoda lecznicza, profilaktyczna, ale także wspierająca wydolność organizmu, zarówno pod kątem sportowych osiągnięć, jak i poprawy zwykłego codziennego funkcjonowania. Podpowiadamy, czym jest sól fizjologiczna do inhalacji, jakie płyną korzyści z jej aplikowania oraz kto powinien zrezygnować z tej metody.

Spis treści

Inhalacja z soli fizjologicznej – na czym polega ta metoda?

Inhalacja z soli fizjologicznej to tradycyjna domowa metoda nawilżenia i oczyszczenia jamy nosowej.

Sól fizjologiczna do inhalacji rozrzedza zalegającą w zatokach i nosie wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie z dróg oddechowych, łagodzi katar i udrażnia zapchany nos.

Sama sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu najczęściej dostępny w stężeniu 0,9 procent. Osoby, które interesują się tą substancją i zamierzają rozpocząć terapię z jej zastosowaniem, powinny wiedzieć także, że w aptekach można nabyć różne jej rodzaje.

Polecamy przeczytać

Sól fizjologiczna do inhalacji – rodzaje

Sól fizjologiczna może występować także pod postacią roztworów o stężeniu 3- i 6-procentowym. Im wyższe stężenie soli fizjologicznej do inhalacji, tym silniejsze działanie. Preparaty o większej zawartości chlorku sodu są polecane jedynie w sytuacjach nasilonych i bardzo uciążliwych dolegliwości (tzw. zatkanego nosa), ponieważ stosowane jej profilaktycznie może podrażnić delikatne błony śluzowe jamy nosowej. Na rynku farmaceutycznym można także dostać roztwory wzbogacone o dodatek kwasu hialuronowego, który ma właściwości nawilżające. Preparaty te wyróżniają się zwiększonym spektrum działania: ułatwiają oczyścić zapchany nos i zatoki, a jednocześnie pielęgnują i nie wysuszają błon śluzowych.

Dlaczego warto wykonywać inhalacje?

Jak przeprowadzać inhalacje z soli fizjologicznej, czyli nebulizację?

Inhalacja z soli fizjologicznej to łatwa i bezbolesna metoda oczyszczania górnych dróg oddechowych. Inhalacje wykonuje się przy użyciu wygodnych i w pełni bezpiecznych aparatów (nebulizator), które są specjalnie zaprojektowane do tego procesu. Dzięki temu nebulizacja przebiega w komfortowych warunkach jest bezpieczna, niemęcząca i niewywołująca podrażnień skórnych, za to przynosi ogromną ulgę.

Czytaj także: Kichasz i leci ci z nosa? Wodnisty katar może być objawem alergii lub przeziębienia. Sprawdź, jak je od siebie odróżnić i jak leczyć

Istnieją dwie metody wykonywania inhalacji z soli fizjologicznej.

Pierwsza stosunkowo niedroga – to inhalacja solą fizjologiczną w spreju, znajdującą się w metalowym pojemniku pod ciśnieniem. Opakowanie zakończone jest specjalną, długą końcówką, która umożliwia precyzyjne, głębokie umieszczenie jej w otworze nosowym. Najpierw należy pochylić twarz (co zapobiegnie przedostaniu się roztworu do gardła), umieścić w otworze nosowym aplikator i nacisnąć na końcówkę, dzięki czemu preparat dostanie się do nosa. Sól fizjologiczna do nosa powinna być zaaplikowana w dużej ilości – tak, by jej nadmiar wypłynął drugą dziurką. Po zakończonej inhalacji należy oczyścić końcówkę preparatu.

Przeczytaj również:

Inhalacje z soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora

Druga metoda jest droższa, ponieważ wymaga zakupienia specjalnego urządzenia do przeprowadzania inhalacji – nebulizatora. Sól fizjologiczna do inhalacji za pomocą tego sprzętu dostępna jest w jałowych (nie znajdują się w nich żadne drobnoustroje) ampułkach o pojemności 5 ml. Ampułki są jednorazowe, co oznacza, że powinny być wykorzystane zaraz po otwarciu. Oczywiście kapsułki z roztworem można stosować tylko raz. Przygotowanie inhalacji z soli fizjologicznej nie wymaga wykonywania specjalnych czynności. Należy jedynie wlać roztwór do nebulizatora.

Inhalacje z soli przy użyciu nebulizatora przebiegają sprawnie i komfortowo. Aparat ten wykorzystuje pracę sprężonego powietrza lub ultradźwięków, co jest zależne od jego modelu. Metoda polega na rozdrobnieniu podawanej substancji (do soli fizjologicznej można dodać lekarstwo w formie płynnej) na mikroskopijnej wielkości kropelki. Pozwala to osiągnąć efekt tzw. mgiełki, którą należy wprowadzać do jamy ustnej lub nosowej poprzez mocne wdechy. W ten sposób sól fizjologiczna w postaci mgiełki przedostaje się do układu oddechowego.

Często można się spotkać z błędnym przekonaniem, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Zamiast się o tym przekonywać na własnej skórze, warto wypróbować domowe sposoby na nieżyt nosa. Co więcej, większość z tych sposobów była praktykowana już przez nasze babcie!

7 skutecznych sposobów na katar, aby trwał on krócej niż 7 dni...

Inhalacja solą fizjologiczną – wskazania

Inhalacje z soli fizjologicznej zalecane są w kilku przypadkach. Nebulizacja może pełnić rolę metody profilaktycznej, wspierającej ogólną wydolność organizmu, oraz leczniczej. W każdym przypadku wdychanie wodnego roztworu chlorku sodu działa korzystnie na drogi oddechowe.

Czytaj też: Odpręży, ułatwi oddychanie i wygładzi skórę. Na co pomaga grota solna? Poznaj korzyści i przeciwwskazania do korzystania z jaskini solnej

Sól do inhalacji mogą stosować osoby zdrowe, które chcą zabezpieczyć się przed przeziębieniem, grypą lub zapaleniem zatok. Jej podstawowym działaniem jest nawilżenie dróg oddechowych, przede wszystkim śluzówki nosa i gardła, ale także ich oczyszczenie. Właśnie na tym polega działanie profilaktyczne. Inhalacja z soli fizjologicznej usuwa drobnoustroje, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia schorzeń wywołanych bakteriami i wirusami.

Nawilżenie i oczyszczenie wpływa korzystnie również na kondycję i ogólną wydolność organizmu. Drogi oddechowe, w których nie zalegają szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, wykonują swoją pracę o wiele sprawniej. Wpływa to na właściwy poziom dotlenienia, który dodaje sił i energii. Jest to istotne zarówno w przypadku sportowców, u których sprawna wymiana tlenowa poprawia osiągane wyniki, jak i w codziennym funkcjonowaniu.

W kontekście poprawy jakości codziennego życia nebulizacja wskazana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

To czas, w którym korzysta się z ogrzewania. Przyczynia się ono do wysuszania powietrza w pomieszczeniu, którego wdychanie podrażniania drogi oddechowe. Seanse z aplikowaniem soli przeciwdziałają tym niepożądanym efektom. Dzieje się tak dzięki nawilżeniu śluzówki.

Na jakie dolegliwości pomoże inhalacja solą fizjologiczną?

Inhalacja solą fizjologiczną to jednak przede wszystkim skuteczna metoda lecznicza. Istotne, że ma ona w pełni domowy charakter i może ją wykorzystywać dosłownie każdy, kto uskarża się na problemy z drożnością dróg oddechowy. W takim przypadku lepiej sięgnąć po wspomniane wcześniej roztwory 3- i 6-procentowe.

Sól fizjologiczna znajduje przede wszystkim zastosowanie, jako środek wspomagający leczenie niewydolności oddechowej. Nebulizacja dostarcza cząsteczki lekarstwa bezpośrednio do płuc lub oskrzeli, co znacznie przyspiesza ich wchłanianie i działanie.
Inhalacje solą fizjologiczną to skuteczna technika przeciwdziałania astmie. Ponadto wspierają one leczenie mukowiscydozy oraz zapalenia płuc i oskrzeli.

Wśród mniej groźnych schorzeń, które pomaga zwalczyć sól fizjologiczna przyjmowana drogą wziewną, należy wymienić także:

  • nieżyt nosa,
  • kłopoty z gardłem i krtanią,
  • inhalacja jest skuteczna w przypadku kaszlu i kataru. W tym przypadku świetnie sprawdza się wspomniany już roztwór z dodatkiem kwasu hialuronowego. Działa on na zalegającą wydzielinę, pobudza ją i dzięki temu pozwala ją skutecznie usunąć.

Przeczytaj również:

Nebulizacja – przeciwwskazania

Nebulizacja z soli fizjologicznej nie jest groźna, co nie oznacza, że każdy może korzystać z tej metody. Nie powinna ona być stosowana w niektórych przypadkach. Przeciwwskazaniami do aplikowania roztworu soli fizjologicznej drogą wziewną są:

  • choroby związane z niewydolnością serca,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego jak nowotwory czy gruźlica,
  • występowanie obrzęku płuc,
  • przewodnienie organizmu,
  • niewydolność nerek,
  • zaburzenia gospodarki elektrolitowej,
  • często pojawiające się krwotoki z nosa.

Osoby, które cierpią na tego typu schorzenia, nie powinny wykonywać nebulizacji.

Wiele kobiet zastanawia się, czy inhalacja w ciąży jest bezpieczna. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań w takich przypadkach.

Oczywiście należy zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku stosowania jakichkolwiek innych lekarstw, seansów wdychania soli fizjologicznej, nie powinny przeprowadzać osoby uczulone na chlorek sodu lub chlor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia