Kichasz i leci ci z nosa? Wodnisty katar może być objawem alergii lub przeziębienia. Sprawdź, jak je od siebie odróżnić i jak leczyć

Monika Góralska
Wodnisty katar zarówno alergiczny, jak i wirusowy występuje zwykle w połączeniu z kichaniem, swędzeniem i zatykaniem się nosa. Potrafi on być także bardzo uciążliwy, gdy musisz co chwila sięgać po kolejną chusteczkę.
Wodnisty katar zarówno alergiczny, jak i wirusowy występuje zwykle w połączeniu z kichaniem, swędzeniem i zatykaniem się nosa. Potrafi on być także bardzo uciążliwy, gdy musisz co chwila sięgać po kolejną chusteczkę. freepik.com
Wodnisty katar, zatkany nos, kichanie czy swędzenie nosa mogą być objawem zarówno alergii, jak i przeziębienia. Na wiosnę trudno jest odróżnić od siebie te dwie dolegliwości, ponieważ w powietrzu krąży mnóstwo alergizujących pyłków i równocześnie pogoda jest bardzo zmienna, co sprzyja infekcjom. Sprawdź, co oznacza cieknący katar. Wypróbuj też proste i skuteczne domowe sposoby na wodnisty katar.

Spis treści

Wodnisty katar – co oznacza woda z nosa?

Masz wrażenie jakby woda lała ci się z nosa? Zużywasz jedną chusteczkę za drugą, a wodnisty katar nie ustępuje? Katar potrafi być bardzo uporczywy, a wydzielina z nosa, która powoduje nieżyt nosa popularnie zwany katarem, jest reakcją organizmu na drażniące czynniki zewnętrzne. W przypadku wodnistego, lejącego się kataru są nimi głównie alergeny lub wirusy, rzadziej bakterie czy grzyby. Woda z nosa jest więc objawem kataru alergicznego (siennego) lub przeziębienia.

Sprawdź też: Ten skutek kataru siennego zauważysz w sypialni

Na wiosnę trudno jest odróżnić od siebie te dwie dolegliwości, ze względu na to, że w powietrzu krąży mnóstwo pyłków traw, drzew czy krzewów, które wywołują reakcje alergiczne. Równocześnie pogoda jest bardzo zmienna, a przy dużych wahaniach temperatur i opadach deszczu z towarzyszącym chłodnym wiatrem nie trudno o infekcję. Kiedy więc wodnisty katar oznacza alergię, a kiedy przeziębienie?

Wodnisty katar to objaw alergii czy przeziębienia?

Katar służy pozbyciu się czynnika drażniącego błonę śluzową nosa. Nos jest bowiem naszym filtrem oraz wrotami, przez które powietrze dostaje się do dróg oddechowych, ale mogą też wniknąć patogeny. Wydzielina ułatwia pozbycie się ich i ma zapobiegać rozwojowi infekcji. Dlatego zwykle wodnisty, przezroczysty katar pojawia się na początku infekcji wirusowej takiej jak przeziębienie, ale towarzyszy też alergii.

W obu przypadkach oprócz wodnistego kataru pojawiają się objawy takie jak zatkany nos, przekrwienie błon śluzowych, kichanie i swędzenie nosa. Katar może prowadzić też do słabienia samopoczucia, zaburzeń snu, chrapania w nocy, kaszlu nasilającego się w nocy i nad ranem oraz rozdrażnienia.

Wodnisty katar w czasie przeziębienia

Aby odróżnić przeziębienie od alergii trzeba zwrócić uwagę na inne towarzyszące im objawy. W czasie przeziębienia oprócz kataru pojawiają się także:

  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka,
  • ból gardła i uczucie swędzenia czy drapania gardła,
  • ból mięśni i stawów,
  • suchy kaszel,
  • osłabienie,
  • czasem powiększenie węzłów chłonnych.

Wodnisty katar w czasie przeziębienia zwykle ma płynną, przezroczystą konsystencję na początku infekcji. Po kilku dniach staje się nieco gęstszy, ale nadal przezroczysty po czym po ok. 7 dniach ustępuje. Może się jednak zdarzyć, że stanie się on gęsty, ropny żółty lub zielony. Oznacza to zwykle, że infekcja wirusowa przerodziła się w bakteryjną i konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem. Należy jednak udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę infekcji i zaleci odpowiednie leczenie.

Wodnisty katar jako objaw alergii

W przypadku kataru alergicznego wyciek z nosa pojawia się sezonowo w okresie pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni lub w reakcji na kontakt z alergenem (takim jak sierść zwierząt czy bukiet kwiatów). Jednak w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego wodnisty katar może nam towarzyszyć przez cały rok z okresowymi zaostrzeniami. Wtedy bardzo trudno jest go odróżnić od kataru infekcyjnego, a dodatkowo mogą się one na siebie nakładać nasilając objawy zapalenia błony śluzowej nosa. Można go jednak rozpoznać po objawach takich jak:

  • uczucie zatkania nosa,
  • kichanie,
  • świąd nosa,
  • łzawienie i zaczerwienieni oczu,
  • obrzęk powiek,
    drapanie w gardle i pokasływanie lub chrypka.

Reakcji alergicznej zwykle towarzyszy także astma i duszności, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry i wysypka alergiczna, alergia pokarmowa oraz chrapanie i napady kaszlu w nocy. Objawy alergiczne na ogół pojawiają się już w dzieciństwie. Jednak obecnie coraz więcej alergii diagnozuje się dopiero w dorosłym wieku, ponieważ ich objawy u niektórych osób nasilają się wraz z wiekiem lub reakcja alergiczna pojawia się dopiero w dorosłości, gdy nigdy wcześniej nie występowała.

Jak leczyć wodnisty katar?

W przypadku wodnistego kataru zarówno o podłożu alergicznym, jak i infekcyjnym należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią higienę nosa. Trzeba więc systematycznie go czyścić za pomocą delikatnych chusteczek higienicznych, aby nadmiernie nie podrażniać śluzówki nosa. Warto również regularnie zakraplać nos solą fizjologiczną lub wodą morską.

Aby ułatwić oddychanie w przypadku zatkanego nosa i zmniejszyć wyciek wodnistej wydzieliny można zastosować krople i aerozole udrażniające do nosa, które obkurczają śluzówkę nosa i zmniejszają ilość produkowanej wydzieliny. Należy jednak zachować ostrożność w ich stosowaniu, ponieważ mogą one uzależniać. Natomiast w przypadku nadmiernego stosowania efekt będzie odwrotny do zamierzonego, ponieważ mogą powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i uczucie zatkania. Należy je stosować według informacji zamieszczonych w ulotce i nie dłużej niż 5 dni.

W przypadku wodnistego kataru spowodowanego alergią należy przede wszystkim unikać alergenu. Aby się dowiedzieć co nas uczula należy zrobić testy alergiczne, które zleca alergolog. Konieczne może być także zastosowanie leków przeciwhistaminowych oraz steroidów w sprayu do nosa. Leki te dostępne są na receptę i również przepisywane przez lekarza alergologa.

Domowe sposoby na wodnisty katar

Zarówno w przypadku wodnistego kataru alergicznego i tego, towarzyszącego przeziębieniu dużą ulgę przyniosą domowe sposoby na katar. Są one skuteczne i łatwe, a należą do nich:

  • naturalne krople i spraye do nosa – takie jak roztwór soli fizjologicznej czy woda morska w sprayu pozwalają oczyścić i udrożnić nos, nawilżają śluzówki oraz zmniejszają wyciek wydzieliny, ale nie uzależniają,
  • krople przeciwalergiczne z ektoiną – ektoina jest naturalną substancją przeciwzapalną i ochronną produkowaną przez kilka gatunków bakterii. Zabezpiecza ona śluzówki nosa przed działaniem alergenów,
  • inhalacje z soli fizjologicznej – do ich wykonania można użyć nebulizatora z maseczką dla dzieci lub dorosłych. Można również roztwór soli fizjologicznej wlać w dość sporej ilości do ciepłej, lekko parującej wody i zrobić sobie parówkę,
  • parówki – tak samo jak parówka z soli fizjologicznej zadziała parówka z samej gorącej i parującej wody, do której jednak warto dodać kilka kropli olejku eterycznego np. eukaliptusowego, z drzewa herbacianego czy miętowego. Olejki w ten sposób nie tylko uprzyjemnią inhalację swoim zapachem, ale też dzięki swoim właściwościom zadziałają antyseptycznie, przeciwzapalnie i udrożnią zatkany nos ułatwiając oddychanie. Parująca woda nawilży i złagodzi obrzęk śluzówek nosa. Należy tylko uważać, aby nie była ona zbyt gorąca, żeby się nie poparzyć,
  • olejki eteryczne – można je używać zarówno do parówek, jak i samodzielnie. Wystarczy więc wylać kilka kropli na chusteczkę higieniczną czy wacik i wdychać unoszące się opary olejku, aby poczuć ulgę od kataru. Taki wacik można również położyć przy łóżku czy łóżeczku dziecka na noc. Olejkiem można się także inhalować wdychając go bezpośrednio z buteleczki.
  • odpowiednie nawodnienie – należy również zadbać na co dzień o odpowiednie nawodnienie i pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Natomiast w czasie infekcji czy nasilonych objawów alergii zawsze mieć przy sobie butelkę niegazowanej wody i popijać ją jak najczęściej. W ten sposób unikniemy przesuszenia śluzówek, które odwodnione stają się bardziej podatne na podrażnienia.

Kiedy z wodnistym katarem do lekarza?

Każdy rodzaj kataru, czy to wodnisty, cieknący czy gęsty, żółty katar, nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. Objawy kataru alergicznego również powinny być kontrolowane i nie występować ze zbyt dużym nasileniem i częstotliwością.

Jeśli katar się przedłuża lub często nawraca wymaga wizyty u lekarza, który rozpozna jego przyczynę i zleci odpowiednie leczenie. Może się bowiem zdarzyć, że konieczne będzie włączenie antybiotyków lub innych leków na receptę. Długotrwały katar może być także spowodowany przez wady anatomiczne takie jak krzywa przegroda nosowa lub urazy.

Nie leczony i długo trwający katar może doprowadzić do powikłań takich jak bóle głowy, infekcje, nadkażenie bakteryjne, zapalenie zatok przynosowych, zaburzenia węchu i smaku, problemy ze snem, polipy nosa czy astma.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wika
U mnie to już potwierdzone że to objawy alergii na kurz. w domu staram się sprzątać na bieżąco, u[wulgaryzm]miam regularnie roombe czy przecieram kurze wiec alergia aż tak mnie nie męczy, za to jak wyjdę z domu to bywa różnie.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia