Inhalacje na katar – najlepsze domowe sposoby na nieżyt nosa. Sprawdź, jak wykonać inhalacje z soli fizjologicznej!

Ewa Zwolak
Inhalacje są jednym ze skutecznych sposobów walki z katarem. Ich główną funkcją jest udrożnienie górnych dróg oddechowych.
Inhalacje są jednym ze skutecznych sposobów walki z katarem. Ich główną funkcją jest udrożnienie górnych dróg oddechowych. 123RF
Inhalacje na katar są zabiegiem leczniczym cieszącym się dużą popularnością wśród zwolenników medycyny ludowej. Polegają one na wdychaniu pary wodnej na bazie ziół, aerozoli, roztworów leków i innych substancji leczniczych. Do inhalacji na katar zaleca się używać preparatów o właściwościach rozkurczających i ściągających wydzielinę z nosa. Inhalacje można przeprowadzać w dwóch wariantach. Pierwszy z nich – tradycyjny, znany naszym babciom – polega na wdychaniu pary wodnej z substancji leczniczych nad miską z ręcznikiem na głowie. Natomiast drugi – nazywany również nebulizacją przeprowadzany jest za pomocą inhalatora, który pozwala na wprowadzenie leku bezpośrednio do błon śluzowych nosa. Popularnym i rekomendowanym rozwiązaniem są inhalacje z soli fizjologicznej, które można wykonywać nawet u niemowląt i kobiet w ciąży.

Inhalacje na katar są jednym ze skutecznych sposobów w walce z nieżytem nosa. Ich głównym zadaniem jest udrożnienie dróg oddechowych, a co za tym idzie pozbycie się uciążliwej wydzieliny. Inhalacje są popularnym zabiegiem leczniczym, stosowanym w medycynie ludowej już od bardzo wielu lat. Nasze babcie przygotowywały wywar z substancji o właściwościach zdrowotnych w miednicy, a następnie nachylały się nad nią i głowę przykrywały ręcznikiem. Obecnie znacznie częściej do domowych inhalacji na katar wykorzystuje się inhalator – specjalne urządzenie, które pozwala na wprowadzenie leku bezpośrednio do błon śluzowych nosa.

Dowiedz się również:

Inhalacje z soli fizjologicznej

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej polecane są przede wszystkim dzieciom, którym nieżyt nosa znacznie utrudnia oddychanie. Sól fizjologiczna używana do inhalacji jest wodnym roztworem soli o stężeniu 0,9%. Dzięki temu prostemu zabiegowi leczniczemu w szybki sposób można pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny, a także udrożnić drogi oddechowe. Jedną z zalet soli fizjologicznej do inhalacji jest nawilżanie błony śluzowej nosa, a w dłuższej perspektywie zapobieganie nieżytowi nosa i zapaleniu zatok. Warto podkreślić, że sól fizjologiczna może również posłużyć jako roztwór do podania dziecku leku drogą wziewną. Wystarczy rozpuścić lek w soli, a następnie użyć inhalatora, dzięki któremu można zaaplikować substancję leczniczą bezpośrednio do błon śluzowych nosa.

Inhalacje z soli fizjologicznej nie powinny być jedyną metodą leczenia kataru u dzieci. Wówczas, gdy nieżytowi nosa towarzyszy podwyższona temperatura ciała i inne objawy należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!


Inhalacje z soli fizjologicznejDo przeprowadzenia inhalacji z soli fizjologicznej należy wyposażyć się w inhalator (nebulizator), który można nabyć w aptece już za kilkanaście zł. Pojemnik takiego urządzenia należy napełnić solą fizjologiczną. Rolą inhalatora jest zamienienie roztworu płynnego w mgiełkę.

Inhalacje na katar – olejki eteryczne

Aromaterapia (nazywana też aromatoterapia) jest jedną z alternatywnych metod leczenia kataru drogą oddechową. Jej głównym celem jest udrożnienie błon śluzowych przez zastosowanie olejków eterycznych o właściwościach prozdrowotnych. Olejki te pozyskiwane są z różnych części roślin – kwiatów, liści, łodyg, nasion i korzeni. Stanowią one silnie skoncentrowaną substancję, którą można uzyskać za pomocą trzech metod: destylacji parowej, ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi i tłoczenia. Jedną z charakterystycznych cech olejków jest lotność, która sprawia, że z powodzeniem można wykorzystywać je do inhalacji. Co istotne, każdy olejek eteryczny ma swoje unikalne właściwości, dlatego też przed wyborem konkretnego olejku powinniśmy poświęcić chwilę na zapoznanie się z jego działaniem.

Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Najlepsze olejki eteryczne do inhalacji na katar to:

  • Olejek eukaliptusowy, który wytwarzany jest z eukaliptusa (drzewa tropikalnego). Jego podstawowym składnikiem jest eukaliptol (cyneol), który charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i ułatwiającymi wykrztuszanie. Olejek ten wykorzystywany jest w głównej mierze do leczenia chorób układu oddechowego. Sprawdza się w leczeniu: kataru, zapalenia zatok, kaszlu, a także bólu gardła. W celu udrożnienia dróg oddechowych należy dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego do wrzącej wody.
  • Olejek lawendowy, który, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z https://stronazdrowia.pl/wlasciwosci-lawendy-i-jej-zastosowanie-w-kuchni-oraz-kosmetyce-jak-suszyc-lawende-i-kiedy-pic-herbate-z-tego-ziola/ar/c14-14991759, odznaczającej się swoimi: przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi właściwościami zdrowotnymi. Inhalacje z dodatkiem olejku lawendowego skutecznie łagodzą kaszel, a także udrażniają błony śluzowe nosa.
  • Olejek mięty pieprzowej, który odznacza się właściwościami: przeciwdrobnoustrojowymi, przeciwbólowymi i znieczulającymi. Inhalacje z mięty pieprzowej nie tylko udrożnią drogi oddechowe, ale także zapobiegną namnażaniu się bakterii, wirusów i grzybów w błonie śluzowej nosa i gardła.
  • Olejek rozmarynowy, który produkowany jest z rozmarynu – przyprawy o licznych właściwościach zdrowotnych. Doskonale udrożnia on drogi oddechowe, a także uspokaja i odstresowuje. Inhalacje z olejku rozmarynowego polecane są w szczególności osobom po ciężkim dniu pracy.

Inhalacje na katar – zioła

Zioła, tuż obok soli fizjologicznej i olejków eterycznych, są jednym z najpopularniejszych naturalnych środków leczniczych, stosowanych w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Najlepsze zioła do inhalacji na katar to:

  • Rumianek, który charakteryzuje się właściwościami odkażającymi i łagodzącymi. Inhalacje na katar z rumianku są polecane w szczególności osobom, które zmagają się z zatkanym nosem i obrzękiem błon śluzowych. Rumianek działa przeciwbólowo, a przy tym niweluje obrzęk.
  • Kwiaty lipy, które charakteryzują się właściwościami udrożniającymi błonę śluzową nosa. Oprócz tego lipa działa przeciwgorączkowo, napotnie i uspokajająco.
  • Czarna porzeczka, która jest drogocennym źródłem witaminy C, pozytywnie wpływającej na funkcjonowanie układu odpornościowego.
  • Krwawnik pospolity, który działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Polecany jest on przede wszystkim w przypadku kataru alergicznego.
  • Anyż, który charakteryzuje się właściwościami wykrztuśnymi. W jego składzie można odnaleźć olejki eteryczne, które dobrze radzą sobie z udrożnianiem dróg oddechowych.
  • Tymianek, który charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwkaszlowymi. Wspomaga on leczenie farmakologiczne zapalenia oskrzeli, kataru i zapalenia górnych dróg oddechowych.

Sprawdź też:

Źródła:

  1. Rakowska-Róziewicz D.,Wybrane standardy w pielęgniarstwie pediatrycznym. Lublin 2001.
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa 1987.

Top 10 produktów wzmacniających organizm! Sprawdź, co jeść, ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia