Odpręży, ułatwi oddychanie i wygładzi skórę. Na co pomaga grota solna? Poznaj korzyści i przeciwwskazania do korzystania z jaskini solnej

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grota solna to ciekawy sposób na odprężenie, wzmocnienie odporności i ulgę w czasie przeziębienia czy grypy. Z groty solnej skorzystaj, gdy zmagasz się z alergią, bólem stawów, otyłością, katarem i kaszlem. Jaskinia solna pomoże też zadbać o wygląd skóry i trawienie. Zobacz, na co jeszcze pomaga grota solna i jak z niej korzystać?

Spis treści

Czym jest grota solna i jak działa?

Grota solna to pomieszczenie, którego ściany są wyłożone blokami soli morskiej. Sól jest podgrzewana, dzięki czemu paruje, co sprawia, że w jaskini solnej panuje specyficzny mikroklimat podobny do tego nad morzem. Utrzymywana jest także stała temperatura 23-24 st. C oraz wilgotność nieprzekraczająca 45 proc.

Znajdujący się w grocie solnej chlorek sodu (NaCl) wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, antyhistaminowe, rozkurczowe, wzmacniające i oczyszczające.
Znajdujący się w grocie solnej chlorek sodu (NaCl) wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, antyhistaminowe, rozkurczowe, wzmacniające i oczyszczające. Anastasiia Krivenok/gettyimages.com

Grota solna swoją funkcją przypomina tężnię, a różni je to, że pierwsza to pomieszczenie zamknięte, a druga znajduje się na powietrzu. Dzięki temu z groty solnej można korzystać przez cały rok, również zimą, gdy tężnie nie mogą być używane ze względu na możliwość zamarzania krążącej w nich solanki.

Seanse w grocie solnej nazywane są haloterapią, od greckiego słowa „halos” oznaczającego „obłok”, „aureolę”. W grocie solnej można się bowiem zrelaksować, czemu sprzyja przygaszone, nastrojowe światło i delikatna muzyka relaksacyjna z odgłosami natury oraz naturalny szum skraplającej się i spływającej po ścianach solanki.

Na co pomaga grota solna? Właściwości 

Znajdujący się w powietrzu chlorek sodu (NaCl) wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, antyhistaminowe, rozkurczowe, wzmacniające i oczyszczające. Wdychanie soli w grocie solnej pomaga w wielu schorzeniach przede wszystkim układu oddechowego, ale też nerwowego i krążenia.

Oddychanie powietrzem bogatym w chlorek sodu rozluźnia mięśnie oskrzeli i ułatwia oddychanie. Działa też wykrztuśnie i usprawnia odprowadzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Seans w grocie solnej wpływa też korzystnie na krążenie krwi, usprawnia też pracę serca i reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Siedzenie w jaskini solnej poprawia też trawienie, przyspiesza metabolizm i dzięki temu wspomaga utratę wagi. Rozluźnia też mięśnie, odciąża stawy oraz zmniejsza stres i napięcie emocjonalne, a dzięki temu poprawia nastrój. Korzystanie z groty solnej pomaga też oczyścić organizm z toksyn.

Seanse w grocie solnej stosowane są jako wsparcie w leczeniu wielu chorób takich jak:

  • choroby układu oddechowego,

  • katar i zapalenie zatok,

  • astma,

  • alergie,

  • choroby skóry takie jak łuszczyca,

  • niedoczynność tarczycy,

  • schorzenia stawów i mięśni,

  • przewlekły stres i zmęczenie,

  • choroby układu pokarmowego,

  • otyłość i problemy z utrzymaniem wagi. 

Oprócz chlorku sodu w powietrzu w grocie solnej znajdują się też inne korzystne dla organizmu pierwiastki takie jak jod, wapń, magnez, potas, miedź, selen, brom.

Dzięki temu korzystanie z groty solnej pozytywnie wpływa też na wygląd skóry. Zmniejsza objawy alergii skórnych, wspomaga leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Regularne seanse poprawiają wygląd skóry, zmniejszają widoczność cellulitu, wygładzają i ujędrniają skórę, pomagają też w niwelowaniu zmian zapalnych i leczeniu trądziku.

Ile powinno się siedzieć w grocie solnej?

Seanse w grocie solnej trwają zwykle od 30 do 60 minut. Zaleca się 10-15 takich seansów ok. 2-3 razy w tygodniu, aby poczuć efekty terapii. Jednak już po jednej sesji w jaskini solnej będzie ci się łatwiej oddychało, wyjdziesz zrelaksowany i odprężony, a także zauważysz, że twoja skóra jest gładsza i delikatniejsza.

Czy grota solna w ciąży to dobry pomysł?

Z groty solnej można korzystać także w ciąży, chociaż najlepiej zawsze skonsultować to ze swoim lekarzem. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo to zwykle nie ma ku temu przeciwwskazań. Do groty solnej warto zabrać także dzieci, szczególnie jeśli cierpią na częste infekcje górnych dróg oddechowych, alergie lub choroby skóry.

Jak korzystać z groty solnej i jak się do niej ubrać?

W grocie solnej znajdują się leżaki, na których możesz się wygodnie ułożyć zamknąć oczy i odprężyć. Relaksacji sprzyja także przyciemnione, ciepłe światło oraz dźwięki spokojnej muzyki.

Jeśli zastanawiasz się jak się ubrać do groty solnej to nie ma konkretnych zaleceń. Do groty solnej możesz ubrać się w strój codzienny. Najważniejsze jest to, żeby było ci wygodnie i żebyś czuł się swobodnie. Warto jednak odsłonić jak największą powierzchnię skóry, żeby mogła do niej dotrzeć solna mgiełka nasączona pierwiastkami mineralnymi. Dlatego dobrze jest ubrać się w krótkie spodenki i bluzkę z krótkim rękawem, a nawet kostium kąpielowy. Aby nie było ci za chłodno możesz wziąć ze sobą ręcznik lub koc, ale zwykle w grotach solnych są one dostępne.

Często jaskinie solne znajdują się w hotelach SPA czy centrach rekreacyjnych, gdzie można korzystać także z sauny, basenów czy jacuzzi. W tym przypadku do groty solnej można wchodzić w szlafroku i klapkach. W miejscach, gdzie w grocie na podłodze również znajduje się sól zwykle zalecane jest zakładanie białych skarpetek. Białe skarpetki łatwiej jest wyczyścić z soli, która szybko osadza się na ubraniach i jest bardzo widoczna na ciemnych materiałach.

Kto nie może korzystać z groty solnej? Przeciwwskazania i skutki uboczne 

Mimo wielu korzyści zdrowotnych grota solna nie jest przeznaczona dla każdego. Niektóre osoby nie mogą z niej korzystać, a są to osoby chorujące na:

  • choroby serca,

  • nadciśnienie,

  • choroby płuc,

  • choroby nerek,

  • nadczynność tarczycy,

  • gruźlicę,

  • nowotwory,

  • ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Jeśli cierpisz na którąś z tych dolegliwości, a mimo to chciałbyś spróbować seansu w grocie solnej koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem w tej sprawie. W przypadku tych chorób korzystanie z jaskini solnej może nasilić dolegliwości.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia