Genialny sposób na biegunkę. Napar z liści tego owocu pomoże też przy nadciśnieniu i miażdżycy. Prosty przepis na herbatkę z liści truskawek

Marta Siesicka-Osiak
Z liści truskawek można przygotować herbatkę, która polecana jest przy problemach żołądkowych.
Z liści truskawek można przygotować herbatkę, która polecana jest przy problemach żołądkowych. David J. Boozer / Anna Alexes (małe) / Pexels
Truskawki to prawdziwy superfood, okazuje się jednak, że także ich liście powinny na stałe zagościć w naszej diecie. Wiosną i latem możemy zrywać je prosto z krzaczka i dorzucać do sałatki lub parzyć jako herbatkę. Jesienią i zimą warto pić napar z suszonych liści – pomogą przy biegunce, ale także przy wysokim cholesterolu, nadciśnieniu i bólach stawów. Podajemy proste przepisy na napary i odwary z liści oraz korzeni truskawek.

Spis treści

Liście truskawek zdrowsze niż ich… owoce i dostępne przez cały rok!

Truskawki to bogate źródło wielu witamin i składników mineralnych. Doceniane są m.in. za zawartość: witaminy C, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego oraz witaminy E. Ponadto dostarczają do organizmu potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz jod.

Wszystkie te związki aktywne znajdują się również w liściach truskawek i na dodatek są dostępne przez cały rok – w sezonie możemy wykorzystywać świeże, a zimą suszone.

Jak podaje dietetyczka Patrizia Polańska, polifenole zawarte w liściach truskawki działają:

  • antyoksydacyjnie,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwwirusowo,
  • antybakteryjnie,
  • antymutagennie,
  • antyproliferacyjnie (hamują namnażanie się komórek),
  • przeciwnowotworowo,
  • przeciwcukrzycowo.

Specjalistka podkreśla, że w szczególności młode listki truskawek mają jeszcze silniejsze właściwości przeciwutleniające i zawierają więcej związków polifenolowych niż owoce.

Liście truskawek w medycynie ludowej i współczesnej. Na co mogą pomóc?

Wśród leczniczych właściwości liści truskawek wymienia się ich działanie przeciwnowotworowe, zmniejszające stany zapalne w organizmie i wspierające profilaktykę przeciwmiażdżycową – obniżające poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi.

Czytaj także: Nie wyrzucaj, wykorzystaj. Są dobre na trawienie i ból stawów. Od teraz będziesz prawidłowo jadł truskawki

Nasi przodkowie wykorzystywali ziele truskawek w postaci naparów do leczenia biegunek, a zewnętrznie (na skórę i błony śluzowe) jako środek przeciwzapalny.

Znane jest także zastosowanie herbatki z liści truskawek jako środka na ból gardła, zapalenie stawów, wspomagająco przy wydalaniu kamieni nerkowych, a przede wszystkim na problemy jelitowe, głównie przeciwbiegunkowo.

Przepis na herbatkę z liści oraz odwar z korzenia truskawek

Świeże liście truskawek można dorzucić do sałatki lub po zgnieceniu przykładać po bolącego podbrzusza. Jednak ich główne zastosowanie to przygotowywanie leczniczych naparów i odwarów. Podajemy przepisy:

  1. Przepis na odwar z młodych liści truskawek

    • 0,5 litra wody,
    • garść młodych liści.

    Zagotować i przecedzić. Pić do pół szklanki, 2-3 razy dziennie, na godzinę przed jedzeniem. Stosować na biegunkę i kolkę nerkową.

    Jeśli do odwaru dodamy zielę krwawnika, można stosować go do przygotowania nasiadówek przy dolegliwościach pęcherza i cewki moczowej.

  2. Przepis na odwar i napar z korzenia truskawki

    • 1 litr wody,
    • 30 g oczyszczonych korzeni.

    Korzeń zagotować w wodzie i pozostawić na 10 min. do naciągnięcia. Przecedzić i popijać przy: artretyzmie, miażdżycy, nadciśnieniu, astmie i schorzeniach dróg moczowych.

  3. Napar z korzeni truskawek dla dzieci

    • 1 litr wody,
    • 20 g oczyszczonych korzeni.

    Przygotować, jak powyżej. Stosować niewielkie porcje na biegunkę u dzieci. Stolec może nabrać czerwonej barwy, a mocz różowej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia