Spis treści
Jak rośnie krwawnik pospolity i jak go zbierać?
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina z rodziny astrowatych, która ma wiele nazw ludowych, m.in. złocień krwawnik, tysiąclist czy żeniszek krwawnik. Występuje licznie na terenie całej Polski, w tym na pastwiskach, łąkach i nieużytkach. Jak wiele innych roślin leczniczych, jest uznawany za chwast. Krwawnik łatwo jest poznać go po charakterystycznych kwiatach, które tworzą baldachowate koszyczki, najczęściej w kolorze białym.
Botanicy wyróżniają aż pięć podgatunków krwawnika. Istnieją także liczne odmiany ogrodowe o różnych barwach. Popularne są zwłaszcza krwawniki różowe, fioletowe, czerwone czy żółte, uprawiane głównie ze względu na walory estetyczne. Krwawnik pospolity od lat jest stosowany z powodzeniem w medycynie ludowej i kosmetyce.
Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są wysuszone wierzchołki pędów ścinane w okresie kwitnienia na wysokości około 10 centymetrów nad ziemią. Suszenie przebiega w cienistym i przewiewnym miejscu.
Zobacz również:
Jakie właściwości ma ziele krwawnika?
Ziele krwawnika zawiera szereg substancji wykorzystywanych w leczeniu oraz pielęgnacji urody, między innymi cholinę, flawonoidy, garbniki, liczne kwasy (octowy, mrówkowy, izowalerianowy, salicylowy), glikozyd achilleinę, związki azulenowe, a także sole mineralne cynku i magnezu.