To zioło rośnie w całym kraju i ma cenne właściwości. Krwawnik pospolity pomaga przy krwawieniach i zapaleniu – sprawdź jego zastosowanie

Justyna Śmigaruk
Wyciąg z krwawnika w postaci oleju lub tynktury sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skaleczeń, ponieważ hamuje krwawienie, działa odkażająco i wspomaga gojenie skóry.
Wyciąg z krwawnika w postaci oleju lub tynktury sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skaleczeń, ponieważ hamuje krwawienie, działa odkażająco i wspomaga gojenie skóry. madeleinesteinbach/123RF
Krwawnik pospolity to jedno z ziół uważanych za chwasty, a cenionych ze względu na znane tradycyjnie cenne właściwości. Zgodnie z nazwą dotyczą one hamowania nadmiernego krwawienia, jednak roślina ta pomaga też w innych problemach zdrowotnych, zwłaszcza tych nagłych, jak również w kosmetyce. Sprawdź, jak działa na organizm ziele krwawnika, jak je zbierać i wykorzystywać. Poznaj jego zastosowanie lecznicze oraz przeciwwskazania do kuracji.

Spis treści

Jak rośnie krwawnik pospolity i jak go zbierać?

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina z rodziny astrowatych, która ma wiele nazw ludowych, m.in. złocień krwawnik, tysiąclist czy żeniszek krwawnik. Występuje licznie na terenie całej Polski, w tym na pastwiskach, łąkach i nieużytkach. Jak wiele innych roślin leczniczych, jest uznawany za chwast. Krwawnik łatwo jest poznać go po charakterystycznych kwiatach, które tworzą baldachowate koszyczki, najczęściej w kolorze białym.

Botanicy wyróżniają aż pięć podgatunków krwawnika. Istnieją także liczne odmiany ogrodowe o różnych barwach. Popularne są zwłaszcza krwawniki różowe, fioletowe, czerwone czy żółte, uprawiane głównie ze względu na walory estetyczne. Krwawnik pospolity od lat jest stosowany z powodzeniem w medycynie ludowej i kosmetyce.

Czytaj też: Jakie zioła na Matki Boskiej Zielnej? 15 sierpnia zrób bukiet z tych leczniczych roślin

Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są wysuszone wierzchołki pędów ścinane w okresie kwitnienia na wysokości około 10 centymetrów nad ziemią. Suszenie przebiega w cienistym i przewiewnym miejscu.

Zobacz również:

Jakie właściwości ma ziele krwawnika?

Ziele krwawnika zawiera szereg substancji wykorzystywanych w leczeniu oraz pielęgnacji urody, między innymi cholinę, flawonoidy, garbniki, liczne kwasy (octowy, mrówkowy, izowalerianowy, salicylowy), glikozyd achilleinę, związki azulenowe, a także sole mineralne cynku i magnezu.

Jak wykazały liczne badania, krwawnik pospolity ma liczne cenne właściwości prozdrowotne, m.in. działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwkrwotocznie,
  • bakteriostatycznie,
  • przeciwskurczowo,
  • usprawniająco na trawienie zwłaszcza tłuszczów, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci.

Krwawnik pospolity jest ceniony za korzystny wpływ na cerę, zwłaszcza trądzikową oraz tłustą. Dzięki zawartości związków azulenowych, które hamują wydzielanie histaminy, napar stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia, hamuje stany zapalne i ogranicza namnażanie się bakterii. Poprawia też kondycję włosów w przypadku ich przetłuszczania się i nadmiernego wypadania.

Polecamy także:

Na co pomaga krwawnik pospolity? Zastosowania lecznicze

Krwawnik pospolity jest dziś wykorzystywany w leczeniu pomocniczym niektórych chorób i dolegliwości. Sprawdza się zwłaszcza w nagłych sytuacjach, gdy nie ma pod ręką odpowiednich środków leczniczych.

Zastosowanie wewnętrzne naparu z krwawnika:

  • niestrawność,
  • wzdęcia,
  • skurcze jelit,
  • wrzody żołądka,
  • hemoroidy,
  • dolegliwości miesiączkowe (ból, obfite krwawienie),
  • przeziębienia z łagodną gorączką,
  • brak apetytu.

Krwawnik stosuje się też w kąpielach leczniczych, okładach i maseczkach do pielęgnacji skóry. Ziele stanowi też składnik wielu leków oraz kosmetyków do cery tłustej, trądzikowej oraz dojrzałej.

Zastosowanie zewnętrzne krwawnika:

Napar krwawnika sporządza się, zalewając 1 łyżkę ususzonego ziela 1 szklanką wrzątku i pozostawiając pod przykryciem na 20 minut. Można go pić kilka razy dziennie w porcjach po 1/3-1/2 szklanki.

Dowiedz się na temat:

Jakie są przeciwwskazania do kuracji krwawnikiem?

Ze względu na możliwe działania niepożądane, preparatów z zawartością krwawnika oraz naparów z ziela krwawnika nie zaleca się w przypadku określonych osób, do których należą:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • dzieci poniżej 12. roku życia (ze względu na brak odpowiednich badań, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo stosowania),
  • osoby reagujące nadwrażliwością na krwawnik (objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry po kontakcie z jego zielem lub sokiem z łodygi),
  • pacjenci o podwyższonej krzepliwości krwi i podatnym na powstawanie jej zakrzepów, a także stosującym kurację przeciwzakrzepową.

Tak, jak w przypadku wszystkich surowców zielarskich, planowaną terapię z udziałem krwawnika należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych oraz przyjmowania leków.

Warto przeczytać również:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia