Spis treści
Właściwości soku z ziemniaka. Na co może pomóc? Poznaj sprawdzone fakty
Sok z ziemniaka jest źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Niektórzy mogą być zaskoczeni, że znajdziemy w nich aż tyle substancji aktywnych. Są wśród nich m.in.:
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- potas,
- żelazo,
- wapń,
- cynk,
- witamina K,
- witamina A,
- przeciwutleniacze.
W sieci można znaleźć informacje na temat szeregu korzyści płynących z picia z soku z ziemniaka, jednak nie wszystkie z nich mają swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Wiele z doniesień wywodzi się z medycyny ludowej, inne oparte są na wiedzy dotyczącej substancji czynnych zawartych w surowych ziemniakach. Przedstawiamy te, które opierają się na faktach:
- Przeprowadzone przez polskich naukowców badania na zwierzętach wykazały korzystne działanie soku z ziemniaka w niwelowaniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
- Jak możemy przeczytać w materiale „Sok z ziemniaka ma lecznicze właściwości? Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, badacze wykazali korzystne działanie terapeutyczne soku z ziemniaka w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego.
- Naukowcy z UPP udowodnili ponadto pozytywne działanie soku z ziemniaka w terapii nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Mniejszą jego efektywność wykazano wobec wrzodów żołądka powodowanych przez bakterię Helicobacter pylori.
Jak bezpiecznie pić sok z ziemniaka? Ile można pić go dziennie?
Ponieważ ciężko znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tego, ile soku można pić dziennie, poprosiliśmy o pomoc eksperta – dr. inż. Przemysława Kowalczewskiego z Katedry Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który zajmuje się m.in. badaniami nad przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym działaniem soku z ziemniaka.
– Nie ma oficjalnych rekomendacji dotyczących tego, ile soku z ziemniaka powinniśmy spożywać, czy też jak długo ma trwać kuracja. Przynajmniej nie ma oficjalnych rekomendacji naukowych. Badania nadal trwają i nie są te mechanizmy prozdrowotności jeszcze tak poznane, by jasno mówić o rekomendacjach. Ba, sok sokowi nie jest równy, bo różne odmiany dają różny sok o różnej aktywności! W naszych badaniach jako bezpieczną dawkę dzienną stosowaliśmy taką ilość soku, którą otrzymamy z 200 gramów ziemniaków. To porcja ziemniaków standardowo spożywana w posiłku, więc też w pełni bezpieczna dawka soku – tłumaczy dr Kowalczewski.
Zapytaliśmy także o bezpieczeństwo picia soku z ziemniaków.
– Polskie ziemniaki są naprawdę dobrej jakości i sok z nich działa biologicznie aktywnie. Stosowaliśmy kilka odmian w badaniach, a także stosowaliśmy nawet sok z krochmalni, z ziemniaków skrobiowych. Wszystkie działały korzystnie (różnie, ale wszystkie). Ważnych jest jednak kilka zasad. Ziemniaki mogą być – podobnie, jak i inne warzywa okopowe – mocno skażone mikrobiologicznie mikroflorą gleby. Trzeba wybrać zatem te nieuszkodzone bulwy, porządnie umyć, obrać ze skórki i dopiero wtedy (jeszcze raz przemywając) robić sok. Nasze testy pokazały, że to radykalnie ogranicza skażenie mikrobiologiczne takiego soku. Soku też nie przechowujemy długo – wyprodukowany raczej spożywamy na bieżąco – mówi ekspert.
Podkreśla, że z bezpieczeństwem należy też wiązać spożycie skrobi, a właściwie jej unikanie jej spożywania.
– Nie trawimy surowej skrobi z ziemniaków, zatem kiedy zrobimy sok, musimy poczekać kilkanaście minut, aż skrobia osiądzie na dnie (charakterystyczny biały placek na dnie szklanki) i wypijać możemy tylko to, co jest ponad (najlepiej zlać to sobie do innego naczynia). Taki sok nie powinien zaszkodzić. Surowe ziemniaki to powód niepójścia do szkoły właśnie przez surową skrobię – śmieje się dr Kowalczewski.
Dodaje, że ma nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będą dostępne odpowiednio przygotowane produkty, które będzie można kupić i spożywać. – Ciężko nad tym pracujemy, by takie się na półkach pojawiły – dodaje.