Co zrobić, żeby nie puszczać bąków w nocy? Podpowiadamy, jak ograniczyć gazy

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Puszczanie bąków, oddawanie gazów, pierdzenie – robimy to w ciągu dnia, robimy to też w nocy. Jeżeli jednak nocne puszczanie bąków jest nadmierne, należy się temu przyjrzeć. Co zrobić, żeby nie puszczać bąków w nocy? Podpowiadamy sposoby na zmniejszenie ilości gazów nocną porą i odpowiadamy na pytanie, czy można zrobić kupę przez sen.

Spis treści

Czy da się pierdzieć przez sen?

Puszczanie bąków jest powszechne – również przez sen. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie odbytu są rozluźnione. Jeżeli jednak występują one nadmiernie lub wraz z innymi objawami, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Gazy gromadzą się w układzie trawiennym, gdy organizm przetwarza spożywany pokarm. Najczęściej tworzą się w jelicie grubym (okrężnicy), gdy bakterie trawią węglowodany, które nie zostały strawione w jelicie cienkim.

Dojrzała kobieta w różowej piżamie z maseczką do spania na głowie czuje nieprzyjemny zapach
AaronAmat/Getty Images

Niektóre bakterie pochłaniają część gazów. Reszta jest wydalana z organizmu na dwa sposoby:

 1. przez odbyt w postaci bąka,
 2. przez usta w postaci beknięcia.

Jeżeli nie jesteś w stanie pozbyć się nadmiaru gazów, możesz odczuwać ból lub nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym.

Pierdnięcie podczas snu jest możliwe – zwieracz odbytu lekko się rozluźnia, gdy gromadzi się gaz, co może pozwolić na niezamierzone wydostanie się bąka.

Co ciekawe, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że puszcza bąki przez sen. Jednak czasami dźwięk uwolnienia gazów może obudzić – na przykład podczas zasypiania lub podczas lekkiego snu. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie dowiadują się, że puszczają bąki podczas snu, jest poinformowanie ich o tym przez kogoś innego (na przykład partnera).

Powstrzymujesz gazy? Oto 6 strasznych skutków niepuszczania bąków. To nie tylko wzdęcia

Jak nie puszczać bąków podczas snu? Kilka wskazówek na ograniczenie pierdzenia nocą

Choć puszczanie bąków jest całkowicie normalne, może być kłopotliwe. Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość wydalanych gazów podczas snu (i w ciągu dnia)? Pomocnych może być wprowadzenie tych kilku prostych zmian w stylu życia.

Jak przestać pierdzieć we śnie? Kilka rad:

 1. Przez kilka tygodni ogranicz lub unikaj pokarmów bogatych w błonnik, nabiału, słodzików oraz smażonych lub tłustych potraw. Następnie stopniowo dodawaj je z powrotem w miarę poprawy sytuacji z puszczaniem bąków.
 2. Ogranicz lub unikaj picia napojów gazowanych. Zamiast tego pij więcej wody.
 3. Ostatni posiłek lub przekąskę zjedz kilka godzin przed snem. Dzięki temu zmniejszysz ilość gazów wytwarzanych przez organizm podczas snu.
 4. Jeśli przyjmujesz suplement błonnika, porozmawiaj z lekarzem na temat zmniejszenia dawki lub zmiany na inny, który powoduje mniej gazów.
 5. Rzuć palenie. Palenie tytoniu i vapowanie zwiększa ilość połykanego powietrza, powodując gromadzenie się gazów w organizmie.
 6. Wypróbuj tabletki przeciwgazowe z alfa-galaktozydazą, simetikonem lub węgiel aktywowany.

Jak często powinno się puszczać bąki?

Przeciętny człowiek puszcza bąki od 5 do 25 razy dziennie. Osoby, które cierpią na niektóre zaburzeniami trawienia, mogą pierdzieć częściej. Niektóre zaburzenia, o których wiadomo, że są związane ze zwiększoną ilością gazów, to:

 • zaparcia,
 • nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy),
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • celiakia,
 • zmiany w bakteriach jelitowych,
 • zespół jelita drażliwego (IBS).

Zwiększonej ilości gazów mogą doświadczać też osoby przechodzące zmiany hormonalne, np.:

 • osoby w ciąży,
 • osoby miesiączkujące,
 • osoby z zaburzeniami miesiączkowania.

Nadmiar gazów może występować u osób na dietach bogatych w błonnik (np. wegetariańskiej i wegańskiej). Choć żywność zawierająca błonnik jest zdrowa i powinna być częścią zbilansowanej diety, to może powodować gazy.

Czy można zrobić kupę przez sen?

Skoro możemy puścić bąka przez sen, to czy można też zrobić kupę śpiąc? Co prawda zwieracz odbytu rozluźnia się podczas snu, ale tylko na tyle, aby móc umożliwić wydostanie się niewielkich ilości gazów.

Większość ludzi ma swój wewnętrzny harmonogram robienia kupy i oddaje kał o tej samej porze każdego dnia, zazwyczaj w tzw. godzinach czuwania.

Jeżeli budzisz się w nocy „za potrzebą”, warto się temu przyjrzeć i udać do lekarza. Być może nocna chęć wydalenia stolca wiąże się z chorobą lub częstymi podróżami, które powodują przesunięcie harmonogramu korzystania z toalety.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia