Kofeina pomoże w leczeniu objawów ADHD? Zwiększa koncentrację i poprawia pamięć, ale tylko w odpowiednich dawkach terapeutycznych

Monika Góralska
Monika Góralska
Leczenie kofeiną poprawia koncentrację oraz pamięć roboczą i krótkotrwałą, pozytywnie wpływa też na zdolność uczenia się. Mowa tu jednak o terapeutycznym dawkowaniu kofeiny w leczeniu objawów ADHD, a nie o samoleczeniu, polegającym na spożywaniu na własną rękę produktów zawierających w swoim składzie kofeinę, takich jak kawa. Kofeina w profesjonalnym leczeniu pozwala jednak niwelować symptomy ADHD.
Leczenie kofeiną poprawia koncentrację oraz pamięć roboczą i krótkotrwałą, pozytywnie wpływa też na zdolność uczenia się. Mowa tu jednak o terapeutycznym dawkowaniu kofeiny w leczeniu objawów ADHD, a nie o samoleczeniu, polegającym na spożywaniu na własną rękę produktów zawierających w swoim składzie kofeinę, takich jak kawa. Kofeina w profesjonalnym leczeniu pozwala jednak niwelować symptomy ADHD. antonioguillem/123rf.com
Udostępnij:
Hiszpańscy naukowcy udowadniają, że kofeina stosowana w odpowiednich dawkach w terapii ADHD, szczególnie u młodzieży i dorosłych, poprawia koncentrację, pamięć i uczenie się. Kofeina w dawkach terapeutycznych może być więc alternatywą dla dotychczas używanych w terapii ADHD kontrowersyjnych leków i stymulantów, takich jak metylofenidat, który jest pochodną amfetaminy. Naukowcy ostrzegają jednak, że kofeina może nie być skuteczna w leczeniu objawów nadpobudliwości i impulsywności.

Zespół ekspertów z Universitat Oberta de Catalunya (UOC) w Barcelonie (Hiszpania) odkrył, że kofeina stosowana w odpowiednich dawkach w terapii ADHD szczególnie u młodzieży i dorosłych poprawia koncentrację, pamięć i uczenie się. Odpowiednia dawka terapeutyczna kofeiny może być pomocna w leczeniu ADHD, którego głównym objawem jest deficyt uwagi. Należy jednak ostrożnie stosować ją u osób z nadpobudliwością ruchową, ponieważ może nasilać te objawy.

Jak objawia się ADHD?

ADHD (od ang. attention-deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to neurorozwojowe zaburzenie hiperkinetyczne, które najczęściej występuje u dzieci, ale niezdiagnozowane wcześniej ujawnić się może dopiero w dorosłości. Dziecko z ADHD wyróżniają trzy główne cechy:

  • problemy z koncentracją - dziecko z deficytem uwagi nie umie skupić się na wykonywanym zadaniu, szybko się nudzi, rozprasza i nie jest w stanie wykonać go do końca,
  • nadpobudliwość - osoba z ADHD nie potrafi usiedzieć w miejscu, jest bardzo ruchliwa, często wykonuje nieskoordynowane i niekontrolowane ruchy, tylko po to, aby nie pozostawać w bezruchu,
  • impulsywność - ściśle łączy się z nadpobudliwością. Dziecko zbyt intensywnie reaguje na doraźne bodźce, np. szybko wpada w złość i bije rówieśników, zaczyna nagle płakać, gdy mu się coś nie spodoba itp.

U dziecka mogą występować trzy typy tego zaburzenia:

  • przeważnie nieuważny (ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi),
  • przeważnie hiperaktywny-impulsywny (ADHD z przewagą nadpobudliwości ruchowej i impulsywności),
  • połączona prezentacja (typ mieszany w którym występują wszystkie objawy ADHD).

Dzieci z tym zaburzeniem psychicznym często określane są mianem "niegrzecznych", ponieważ zachowują się nieadekwatnie do sytuacji i do swojego wieku. Tymczasem ich zachowanie nie jest celowe, a wpływa na nie zmniejszony poziom dopaminy i norepinefryny, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie kory przedczołowej, obszaru mózgu odpowiadającego za motywację i koncentrację.

W związku z tym, w zależności od nasilenia objawów w leczeniu ADHD zazwyczaj stosuje się psychoterapię (zasadniczo terapię poznawczo-behawioralną), zmianę stylu życia i leki. Wiele dzieci musi więc stosować farmakoterapię, która niesie ze sobą wiele skutków ubocznych takich jak zaburzenia snu i apetytu czy bóle głowy i brzucha. Hiszpańscy naukowcy poszukując farmakologicznej alternatywy dla kontrowersyjnych leków i stymulantów, np. metylofenidatu (pochodna amfetaminy) sięgnęli po kofeinę.

Kofeina w leczeniu ADHD zwiększa koncentrację

Kofeina jest środkiem pobudzającym. Stymuluje centralny układ nerwowy i zwiększa produkcję dopaminy, która kontroluje zdolność koncentracji oraz adrenaliny, pobudzającej do działania i dodającej energii.

Hiszpańscy naukowcy z Barcelony przeprowadzili przegląd wszystkich istotnych publikacji naukowych, jakie powstały na temat skutków spożycia kofeiny w leczeniu objawów podobnych do ADHD w badaniach na zwierzętach. Na tej podstawie udowodnili, że leczenie kofeiną poprawia koncentrację oraz pamięć roboczą i krótkotrwałą, pozytywnie wpływa też na zdolność uczenia się. Kofeina nie zwiększa przy tym ciśnienia krwi i masy ciała.

„W diagnozach, w których problem dotyczy wyłącznie uwagi, kofeina może być odpowiednią terapią, ale jeśli występuje objawowa obecność nadpobudliwość lub impulsywność, musimy być bardziej ostrożni.” - czytamy w wynikach badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie Nutrients.

Naukowcy podkreślają, że nie podważają oni skuteczności dotychczas stosowanych leków na ADHD, a ich analizy są sposobem na znalezienie alternatywy dla tych terapii. Na ADHD cierpią bowiem przeważnie dzieci i młodzież, a zarówno objawy, jak i długotrwałe stosowanie leków je łagodzących może przynosić negatywne skutki. Badacze zapowiadają dalsze badania nad wpływem kofeiny na objawy ADHD szczególnie takie jak nadpobudliwość i impulsywność, w przypadku których w badaniach powstało wiele rozbieżności.

Prawie 80 proc. Polaków pije kawę! Wśród tych, którzy sięga po nią codziennie, większość spożywa 2-3 filiżanki małej czarnej. Ci, którzy raczą się nią 2-3 razy w tygodniu, najczęściej ograniczają się do filiżanki na dzień – podaje Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Czy jednak kawa jest zdrowa? To już nie ulega wątpliwości, jednak na temat „małej czarnej” wciąż krąży wiele niesprawiedliwych opinii. Które informacje są prawdziwe, a które nie? Sprawdź 15 faktów i mitów na temat działania kawy na organizm! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czy kawa jest zdrowa? TOP 15 faktów i mitów o kawie. Czy kaw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie