Spis treści
Problemy z jedzeniem w polskich szpitalach
Posiłki w szpitalach znane są ze złej jakości. Choć powinny być zdrowe i wspierać powrót do zdrowia, nierzadko nie spełniają wielu wymagań. Z tą bolączką resort zdrowia mierzy się od lat, a obecne prace nad wymaganiami odn. żywienia pacjentów trwają od lipca 2022 r.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia ujrzał wreszcie światło dzienne. Ma zaradzić licznym nieprawidłowościom, które wykazano m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2018 r. To przede wszystkim nieprawidłowe zbilansowanie jadłospisów szpitalnych.
Do najczęstszych błędów żywieniowych, na które zwrócono uwagę, należą:
- mały udział produktów będących źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego,
- zbyt dużo produktów o niskiej wartości odżywczej i wysokiej zawartości tłuszczu,
- zaniżona wartość kaloryczna diet,
- nieprawidłowy rozkład energii na poszczególne posiłki,
- zawyżona zawartość soli.
Tymczasem żywienie osób chorych w szpitalach nie powinno zasadniczo odbiegać od żywienia osób zdrowych. Powinno stanowić jedynie modyfikację prawidłowego sposobu żywienia i może obejmować np. zmiany konsystencji potraw, ich wartości energetycznej, sposobu przygotowania, zawartości w diecie niektórych składników odżywczych. Konieczna może być też eliminacje produktów i składników spożywczych powodujących alergię u danego pacjenta.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Niestety, w obecnej sytuacji aż 8 na 10 hospitalizowanych pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej, a u 30 procent stwierdza się niedożywienie – podaje Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Zmiany prawne mają temu zaradzić, bo w ich ramach placówki otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia w szpitalach była znacząco lepsza.
Dobry posiłek w szpitalu – co w projekcie programu?
Początkiem zmian jest wprowadzenie programu pilotażowego MZ „Dobry posiłek w szpitalu”. W projekcie rozporządzenia, który przekazano do szybkich, czterodniowych konsultacji w czwartek 14 września 2023 r., zawarto szereg wymagań co do diet pacjentów.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że posiłki w szpitalach będą przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka na co najmniej 7 dni. Ma on zawierać informacje m.in. na temat:
- rodzaju posiłku,
- składu produktów,
- kaloryczności i wartości odżywczej w 100 g oraz porcji posiłku (zawartości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, soli),
- sposobu obróbki,
- obecności alergenów.
Dodatkowo na stronie internetowej szpitala będą codziennie publikowane zdjęcia co najmniej dwóch posiłków z najczęściej stosowanych diet danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu.
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, diety pacjentów w szpitalach powinny pokrywać ich zapotrzebowanie na energię i wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a jednocześnie wspomagać leczenie i rekonwalescencję. Co więcej, żywienie chorych powinno uwzględniać także ich aktualną sytuację zdrowotną. Musi być więc dostosowane zarówno do określonej choroby, jak i uwzględniać możliwości przyswojenia składników odżywczych ze spożytych produktów. Wszelkie odstępstwa od diety normalnej powinny być możliwie jak najmniejsze i trwać jak najkrócej, o ile pozwala na to stan zdrowia świadczeniobiorcy .
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, na wyżywienia każdego pacjenta przeznaczona jest dodatkowo stawka w wysokości 25,00 zł za osobę na dzień pobytu na oddziale. Wdrożeniem, finansowaniem, monitorowaniem i ewaluacją programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu” zajmie się Narodowy Fundusz Zdrowia. (PAP)
Agata Zbieg
agz/ par/ arz
Źródło: