Dlaczego warto spać na plecach? 7 powodów, dzięki którym rozwiążą się Twoje problemy ze snem

Gabriela Fedyk
Pozycja na wznak jest korzystna dla naszego zdrowia. Dowiedz się, co może się poprawić, jeżeli będziesz spać w ten sposób. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Pozycja na wznak jest korzystna dla naszego zdrowia. Dowiedz się, co może się poprawić, jeżeli będziesz spać w ten sposób. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Sen i pozycja w czasie snu to kwestia dyskusyjna. Dla niektórych jest to spanie na plecach, dla innych na jednym z boków, a jeszcze inni wybiorą spanie na brzuchu. Skupmy się jednak na spaniu na plecach. Może ono przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych oraz być prostym i darmowym rozwiązaniem dla wielu dolegliwości. Poznaj 7 powodów, dla których warto spać na plecach.

Spis treści

Czy spanie na plecach jest zdrowe?

Spanie na plecach nie należy do najpopularniejszych sposobów nocnego odpoczynku – dużo częściej śpimy na boku. Choć może się wydawać, że spanie na wznak nie należy do najwygodniejszych, to istnieje kilka powodów, dla których warto zmienić pozycję w czasie snu i ułożyć się wygodnie na plecach.

Korzyści dla zdrowia, wynikające ze spania na plecach, odczujemy m.in. w:

Dodatkowo pozytywny wpływ snu na plecach zobaczymy na twarzy.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca też, aby niemowlęta spały na plecach. Ma to zmniejszać ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Nie wysypiasz się? Oto, co niewysypianie się robi z Twoim organizmem

Nie wysypiasz się? Oto, co niewysypianie się robi z Twoim organizmem

Niewysypianie się i zmęczenie to częste tematy spotkań. Licytujemy się, kto jest bardziej zmęczony i jak mało spaliśmy. Czy zastanawiamy się jednak nad skutkami niewyspania? Zmęczenie i problemy z kon...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

7 korzyści spania na plecach

Spanie na wznak, czyli na plecach, nie jest tą najczęściej wybieraną opcją na pozycję podczas snu, ale warto ją rozważyć. Niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na zdrowie.

Sprawdź, dlaczego powinniśmy spać na plecach:

Jak spać na plecach? Kilka pomocnych rad

Zapewne wielu z nas próbowało zasypiać na plecach, a ostatecznie i tak kończyło się na tym, że zmienialiśmy pozycję i sen przychodził, kiedy leżeliśmy na boku lub na brzuchu. Spanie na plecach wcale nie jest takie łatwe, ale warto podjąć ten wysiłek. Podpowiadamy, jak można sobie ułatwić spanie na wznak.

  1. Miej pod ręką kilka poduszek i zwinięty ręcznik. Umieść poduszkę pod kolanami lub zwinięty ręcznik pod dolną częścią pleców. W ten sposób podeprzesz ciało w miejscach, gdzie są naturalne krzywizny i odciążysz plecy.
  2. Korzystaj z poduszek klinowych i bolsterów. Poduszki klinowe pomogą w uniesieniu głowy, a bolstery ułożone pod kolanami będą podporą dolnej części pleców.
  3. Dbaj o rutynę snu, która ułatwi zasypianie w pozycji, której się dopiero uczysz. Mogą to być ciepły napój, delikatne oświetlenie kilka godzin przed snem, aromaterapia (szczególnie polecany jest zapach lawendy), ograniczenie czasu spędzonego przed ekranami kilka godzin przed snem.
Chcesz dobrze spać? Sięgnij po herbatki i zioła na sen. One naprawdę działają

Chcesz dobrze spać? Sięgnij po herbatki i zioła na sen. One naprawdę działają

Co pić na noc? Jeżeli chcesz wspomóc swój sen, sięgnij wieczorem po herbatki i zioła. Jest takich kilka, których szczególnie pomocne działanie potwierdzono w naukowy sposób. Poznaj najlepsze napoje, k...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia