Spis treści
Czy spanie na plecach jest zdrowe?
Spanie na plecach nie należy do najpopularniejszych sposobów nocnego odpoczynku – dużo częściej śpimy na boku. Choć może się wydawać, że spanie na wznak nie należy do najwygodniejszych, to istnieje kilka powodów, dla których warto zmienić pozycję w czasie snu i ułożyć się wygodnie na plecach.
Korzyści dla zdrowia, wynikające ze spania na plecach, odczujemy m.in. w:
- kręgosłupie,
- zatokach,
- głowie,
- klatce piersiowej.
Dodatkowo pozytywny wpływ snu na plecach zobaczymy na twarzy.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca też, aby niemowlęta spały na plecach. Ma to zmniejszać ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).
Nie wysypiasz się? Oto, co niewysypianie się robi z Twoim organizmem
Niewysypianie się i zmęczenie to częste tematy spotkań. Licytujemy się, kto jest bardziej zmęczony i jak mało spaliśmy. Czy zastanawiamy się jednak nad skutkami niewyspania? Zmęczenie i problemy z kon...
7 korzyści spania na plecach
Spanie na wznak, czyli na plecach, nie jest tą najczęściej wybieraną opcją na pozycję podczas snu, ale warto ją rozważyć. Niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na zdrowie.
Sprawdź, dlaczego powinniśmy spać na plecach:
Jak spać na plecach? Kilka pomocnych rad
Zapewne wielu z nas próbowało zasypiać na plecach, a ostatecznie i tak kończyło się na tym, że zmienialiśmy pozycję i sen przychodził, kiedy leżeliśmy na boku lub na brzuchu. Spanie na plecach wcale nie jest takie łatwe, ale warto podjąć ten wysiłek. Podpowiadamy, jak można sobie ułatwić spanie na wznak.
- Miej pod ręką kilka poduszek i zwinięty ręcznik. Umieść poduszkę pod kolanami lub zwinięty ręcznik pod dolną częścią pleców. W ten sposób podeprzesz ciało w miejscach, gdzie są naturalne krzywizny i odciążysz plecy.
- Korzystaj z poduszek klinowych i bolsterów. Poduszki klinowe pomogą w uniesieniu głowy, a bolstery ułożone pod kolanami będą podporą dolnej części pleców.
- Dbaj o rutynę snu, która ułatwi zasypianie w pozycji, której się dopiero uczysz. Mogą to być ciepły napój, delikatne oświetlenie kilka godzin przed snem, aromaterapia (szczególnie polecany jest zapach lawendy), ograniczenie czasu spędzonego przed ekranami kilka godzin przed snem.
Chcesz dobrze spać? Sięgnij po herbatki i zioła na sen. One naprawdę działają
Co pić na noc? Jeżeli chcesz wspomóc swój sen, sięgnij wieczorem po herbatki i zioła. Jest takich kilka, których szczególnie pomocne działanie potwierdzono w naukowy sposób. Poznaj najlepsze napoje, k...
Źródła:
- Effect of sleeping position on nasal patency in newborns ADC Fetal & Neonatal Edition
- Sleep positions and nocturnal body movements based on free-living accelerometer recordings: association with demographics, lifestyle, and insomnia symptoms Nature and Science of Sleep