Wypełnienie do poduszek – rodzaje i właściwości. Jaka poduszka do spania jest zalecana dla alergika, a jaka przy problemach ortopedycznych?

Agata Orzełowska
Poziom komfortu snu w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia poduszki i kołdry
Poziom komfortu snu w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia poduszki i kołdry Rui Santos/123RF
Rodzaj wypełnienia poduszek i kołder może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości snu, ale także ogólnego stanu zdrowia. Nie każdy jego rodzaj ma korzystny wpływ na organizm, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergie i bóle kręgosłupa. Warto więc sprawdzić, które wypełnienie do poduszki czy kołdry będzie najlepsze w konkretnej sytuacji, by móc wybrać to najlepsze.

Rodzaje wypełnienia do poduszek i kołder

Jako wypełnienie do poduszki i kołdry dawniej stosowano powszechnie puch lub pierze. Obecnie takie wypełnienie należy do najbardziej ekskluzywnych i najdroższych. Nie jest jednak prosto utrzymać go w czystości i z tego też powodu nie są odpowiednie dla alergików.

Poduszki produkuje się też z użyciem surowców roślinnych, choć coraz częściej jako wypełnienie stosowane są tańsze i bardziej ergonomiczne materiały syntetyczne.

Naturalne wypełnienie do poduszek to m.in.:

  • Puch – miękkie pióra piskląt i podszycie piór dorosłych ptaków, najczęściej kaczek i kur.
  • Pierze – kacze lub kurze pióra wymieszane z puchem. Wypełnienie do poduszek z pierza jest tańsze niż to puchowe, ale jakościowo gorsze (twardsze). Takie poduszki dobrze odprowadzają wilgoć, jednak podobnie jak te z puchu są dość drogie.
  • Jedwab – jedno z najdroższych naturalnych wypełnień do poduszek. Jedwab nie przyciąga kurzu (ma właściwości antystatyczne) i hamuje namnażanie się powodujących uczulenia roztoczy. W przeciwieństwie do puchu i pierza jest więc polecany alergikom.
  • Wełna – wypełnienie do poduszek z kaszmiru, wełny wielbłąda czy merynosów australijskich grzeje zimą, a latem dobrze odprowadza wilgoć. Może jednak powodować uczulenia.
  • Orkisz – wypełnienie do poduszek z orkiszu dobrze odprowadza wilgoć i wpływa korzystnie na zdrowie, m.in. pomaga łagodzić bóle głowy, mięśni i stawów, poprawiać kondycję skóry. Nie jest wskazane dla osób z nadwrażliwością na gluten.
  • Len – wypełnienie do poduszek z naturalnego lnu jest przewiewne i dobrze odprowadza wilgoć.
  • Łuski gryki – poduszki z takim wypełnieniem są przewiewne, dobrze odprowadzają wilgoć i dopasowują się do kształtu ciała.
  • Łuski prosa – wypełnienie do poduszek z łuski prosa jest miękkie i delikatne, a przy tym nie szeleści (w przeciwieństwie do wypełnienia z owsa i gryki). Ma właściwości prozdrowotne, świetnie nadaje się na zimę.
  • Naturalny bambus (włókno bambusowe) – takie wypełnienie do poduszki ma właściwości antybakteryjne i antystatyczne (nie przyciąga kurzu, a więc i roztoczy), zapewnia poduszce przewiewność i dobrze odprowadza wilgoć.
  • Zielona herbata – wypełnienie do poduszki z herbaty ma właściwości uspokajające, działa kojąco i bakteriobójczo. Takie wypełnienie do poduszek jest rzadko spotykane (popularnością cieszy się jedynie w krajach azjatyckich) i dość drogie.

Zobacz także:

Jako syntetyczne wypełnienie do poduszek najczęściej stosowane są:

  • Anilana – pocięte na kawałki włókna akrylowego. Ich główną zaletą jest niska cena.
  • Granulat – wypełnienie do poduszek z kuleczek z poliestru lub silikonu, które z zachowania przypominają puch.
  • Włókno poliestrowe lub silikonowe – takie poduszki są trwałe, elastyczne i mają kanaliki powietrzne zapewniające poduszce dobrą wentylację.
  • Lateks – takie wypełnienie do poduszek jest elastyczne i trwałe, ale sztuczny lateks nie zapewnia dobrej wentylacji i przez to nie jest najzdrowszą opcją. Może też uczulać.
  • Pianka – najczęściej stosowana jest poliuretanowa lub termoplastyczna. Dobrze oddycha i dopasowuje się do kształtu ciała (np. pianka „memory”, która „zapamiętuje” kształt głowy i karku). Jest stosowana w poduszkach ortopedycznych, zalecanych zwłaszcza w przypadku problemów z kręgosłupem szyjnym i piersiowym.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak wybrać wypełnienie do poduszki i kołdry?

Dobra poduszka powinna być przede wszystkim wygodna, zapewniać komfort snu (m.in. nie powodować bólu szyi) i nie wywoływać objawów alergii. Alergia na wypełnienie może być spowodowana przez materiał, z jakiego jest wykonane, a także przez roztocza rozwijające się w gromadzonym w pościeli kurzu.

Poduszka dla alergika powinna być wypełniona materiałem, który nadaje się do prania w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza – tylko w ten sposób pozbędziemy się roztoczy i ich odchodów. Najlepsze są materiały delikatne, naturalne i niestanowiące pożywki dla bakterii, grzybów i pleśni. Wypełnienie do poduszki powinno też przepuszczać powietrze, co znacząco poprawia jakość snu.

W przypadku alergii nie są polecane kołdry i poduszki z pierza i puchu, które gromadzą kurz i roztocza. Osoby z uczuleniami i astmą nie powinny też wybierać poduszki z wełny. Te rodzaje naturalnego wypełnienia są bardzo ciepłe, a przy tym dość drogie.

Do spania nie zaleca się wybierania poduszek z wypełnieniem ze sztucznych materiałów złej jakości. Taka poduszka nie oddycha, łatwo ulega zawilgoceniu, a jej materiał zbija się.

Dobrą opinią cieszą się poduszki wypełnione włóknem bambusowym oraz pianką lateksową (ostatnich powinny unikać osoby uczulone na lateks). Polecane są też poduszki poliestrowe i z wypełnieniem silikonowym. Można je prać i nie powodują alergii. Ich wadą jest to, że szybko tracą elastyczność.

Przeczytaj również:

Czy wypełnienie do poduszek i kołder można prać?

Kołdry i poduszki nie tylko można, ale trzeba prać przynajmniej dwa razy w roku. Zapobiega to gromadzeniu się w nich roztoczy i przedłuża ich przydatność do użytkowania. Należy unikać poduszek z wypełnieniem, którego nie da się uprać (np. z pianki) – taki rodzaj trzeba po jakimś czasie wymienić.

Poduszki powinny być codziennie wstrząsane w celu utrzymania optymalnej gęstości i elastyczności wypełnienia.

Pranie i suszenie kołder i poduszek jest czasochłonne, dlatego lepszą opcją jest oddanie ich do pralni. Jeśli pierzemy je samodzielnie w domu, należy prać je oddzielnie. Potrzebna jest do tego duża pralka. Rzeczy te można suszyć w suszarce bębnowej lub (najlepiej) na świeżym powietrzu.

Kołdry i poduszki powinno się wymienić, gdy poszycie zmieniło kolor na żółty, gdy wypełnienie do poduszki stało się zbite i nie pomogło pranie ani suszenie oraz gdy w nocy zbyt się pocimy.

Kołdry i poduszki, szczególnie te z naturalnego pierza lub puchu, należy też co jakiś czas wietrzyć, najlepiej w słońcu lub mrozie. W ten sposób pozbywamy się roztoczy i zapobiegamy zbijaniu się puchu. Podczas prania kołdry i poduszki z puchu warto też włożyć do pralki piłeczkę tenisową lub dwie. Taki prosty zabieg sprawi, że pierze czy puch nie zbiją się w jednym miejscu.

Po wypraniu kołdry i poduszki należy je bardzo dokładnie wysuszyć – używanie pościeli z wilgotnym wypełnieniem jest niehigieniczne i może doprowadzić do nasilonego namnażania się bakterii i roztoczy wewnątrz kołdry i poduszki.

Już 86 proc. osób cierpi z powodu bólu pleców, a od początku pandemii liczba Polaków z tym problemem wzrosła o 13 procent! Powodem pogorszenia się stanu zdrowia jest brak ruchu oraz przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia, spania i używania urządzeń mobilnych. Gdy boli kręgosłup, trzeba działać zanim dolegliwości nieodwracalnie się pogłębią! Sprawdź 8 zdrowych nawyków dla kręgosłupa polecanych przez fizjoterapeutów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i...

ZOBACZ: Jak żyć z alergią i jak zapobiec jej objawom?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz

Dla mnie najlepsza poduszka będzie miała wkład lateksowy, z tego względu, że mam alergię , a wyczytałem w tym artykule: https://www.zdrowykregoslup.pl/poznaj-roznice-pomiedzy-poduszka-lateksowa-a-piankowa/, że lateksowe poduszki pod tym względem są zdecydowanie najlepsze i w zasadzie w zupełności się z tym zgadzam.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia