Dlaczego warto sięgać po syrop z kwiatów czarnego bzu? To się dzieje z organizmem, gdy regularnie po niego sięgasz. Skorzysta cały organizm

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Syrop z kwiatów czarnego bzu to produkt o zdrowotnych właściwościach. Sprawdź, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie pijesz syrop z czarnego bzu. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Syrop z kwiatów czarnego bzu to produkt o zdrowotnych właściwościach. Sprawdź, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie pijesz syrop z czarnego bzu. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Jelena Zikič/Getty Images
Syrop z kwiatów czarnego bzu to naturalny produkt leczniczy, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Aromatyczne kwiaty bzu są źródłem kwercetyny, która zmniejsza objawy alergii, w tym kichanie, łzawienie oczu i silny świąd skóry. Natomiast cholina korzystnie wpływa na układ nerwowy i zmniejsza ryzyko rozwoju depresji. Wykazano, że regularne spożywanie tego syropu może zmniejszyć czas trwania grypy nawet o 4 dni! Podpowiadamy, dlaczego warto sięgać po syrop z kwiatów czarnego bzu.

Spis treści

Właściwości odżywcze kwiatów czarnego bzu

Czarny bez (Sambucus nigra) to roślina, która powszechnie występuje na terenie całego naszego kraju. Surowcem zielarskim są kwiaty i owoce, z których można przygotować napar, syrop oraz leczniczą nalewkę. Syrop z czarnego bzu najlepiej spożywać w gotowej i standaryzowanej formie, ponieważ gwarantuje to odpowiednią ilość antyoksydantów w preparacie.

Kwiaty bzu to bogactwo witamin i związków mineralnych, które korzystnie wpływają na cały organizm. Znajdziemy tam również kwercetynę i rutynę, substancje chroniące komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.

Kwercetyna wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, dlatego stosowanie naparów i syropów z czarnego bzu może wspomagać leczenie objawów alergicznych, w tym kichania, kataru i wysypki skórnej.

Natomiast rutyna uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także hamuje rozpad płytek krwi. Wykazano, że regularne picie syropu z kwiatów czarnego bzu może obniżać stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi, a tym samym zapobiegać rozwojowi miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Dodatkowo te aromatyczne kwiaty to źródło witamin (A, B1, B2, B3 i C) oraz potasu, magnezu, wapnia, żelaza, cynku i manganu. Znajdziemy tam również śluzy, które działają łagodząco i osłaniająco na błony śluzowe. Natomiast zawarta w kwiatach cholina korzystnie wpływa na układ nerwowy i zmniejsza ryzyko rozwoju depresji i choroby Alzheimera.

Dlaczego warto pić syrop z kwiatów czarnego bzu? Oto jego wpływ na zdrowie

Mimo dobroczynnych właściwości syropu z kwiatów z czarnego bzu, nie wszyscy mogą cieszyć się jego smakiem. Chorzy na cukrzycę powinni dokładnie kontrolować ilość spożywanego syropu, ponieważ poza cennymi przeciwutleniaczami zawiera on także sporo cukru. W galerii przedstawiamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie spożywasz syrop z czarnego bzu.

Jaki wpływ na organizm ma picie syropu z kwiatów czarnego bzu?

Warto przeczytać też:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie