Spis treści
Właściwości naparu z piołunu
Zdrowotne właściwości bylicy piołun (Artemisia absinthium) znały już nasze prababcie, które używały go do przygotowania leczniczych mikstur. Roślina ta nie wymaga specjalnych warunków do wzrostu, dlatego bez problemu można spotkać ją na całym świecie. Surowcem o właściwościach zdrowotnych są liście oraz pąki, które należy zebrać w połowie kwietnia.
Piołun charakteryzuje się korzystnym wpływem na funkcjonowanie organizmu. Według ekspertów medycyny naturalnej, napar z tej rośliny wykazuje właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwpasożytnicze,
- żółciopędne,
- przeciwzapalne,
- przeciwskurczowe,
- oczyszczające organizm z toksyn.
Liście i kwiaty bylicy piołun są źródłem soli mineralnych oraz olejków eterycznych, które nadają naparowi cierpki smak oraz charakterystyczny ciężki aromat. Dodatkowo roślina dzięki zawartości garbników wykazuje właściwości ściągające, czyli obkurczające naczynia krwionośne. Z tego względu picie mikstury z piołunu polecane jest przy zapaleniu żołądka.
Sprawdź także: Wycofana woda źródlana. Sanepid wykrył w niej groźne bakterie. Masz ją w domu? Nie pij!
W olejku eterycznym z panieńskiego ziela obecny jest tujon, czyli związek terpenowy, który w małych dawkach działa korzystnie na organizm, ale jego przedawkowanie jest bardzo toksyczne. Stosowanie niskich dawek tujonu delikatnie pobudza układ nerwowy i wyostrza zmysły. W przypadku spożycia zbyt dużego stężenia może wywołać halucynacje oraz silne drgawki całego ciała.
Na jakie dolegliwościach pomoże napar z piołunu?
Z uwagi na obecność olejków eterycznych oraz substancji pobudzających układ pokarmowy, spożywanie naparu z piołunu może wspomagać leczenie:
- zgagi i wzdęć,
- niestrawności i braku apetytu,
- zapalenia żołądka,
- chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego,
- zaburzeń menstruacyjnych.
Zwolennicy stosowania mikstur z bylicy piołun zaznaczają, że mikstura może być również stosowana zewnętrznie jako środek łagodzący podrażnienia skóry oraz zwalczający pasożyty zewnętrzne, w tym nużeńca ludzkiego, świerzbowca i wszy.
Zewnętrzne stosowanie piołunu działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu napar wykorzystywany jest jako wspomaganie terapii leczenia reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, obrzęków oraz krwiaków.
Przeciwwskazania do spożywania naparu z piołunu
Mimo dobroczynnego działania naparu z piołunu niektórzy nie powinni po niego sięgać. Ze względu na właściwości pobudzające i ryzyko przedawkowania tej mikstury bezwzględnie nie powinny używać kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz dzieci.
Wielu lekarzy zaznacza, że bezwzględny zakaz picia wszelkich mikstur z piołunu dotyczy również osób z:
- padaczką,
- porfirią,
- chorobami serca, w tym niewydolności i po przebytym zawale,
- chorobami nerek.
W przypadku nadwrażliwości na piołun przed jego spożyciem należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli po wypiciu naparu z piołunu wystąpi reakcja alergiczna, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.
Bezpieczne dawki piołunu. Przepis na napar i nalewkę z piołunu
Przygotowanie naparu i nalewki z piołunu jest niezwykle szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Napar można spożywać 3 razy dziennie przez 10 dni, a potem należy zrobić kilkutygodniową przerwę. Nalewkę zaleca się używać tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, a nie jako profilaktykę.
Ze względu na obecność tujonu maksymalne dawki do spożycia wynoszą:
- 1-1,5 g ziela piołunu na 100-150 ml wrzątku – 2 razy dziennie,
- 5-10 ml nalewki z piołunu 2-3 razy dziennie.
Składniki na wywar z piołunu:
- łyżeczka (3 g) świeżych bądź suszonych liści piołunu,
- 250 ml wrzącej wody.
Przygotowanie:
- Łyżeczkę piołunu zalej 250 ml wrzącej wody i wymieszaj.
- Odstaw napar na 1-2 minuty po czym przecedź i wypij.
Z bylicy piołun można również przygotować nalewkę, która idealnie sprawdzi się na dolegliwości żołądkowe.
Składniki na nalewkę z piołunu:
- garść liści piołunu,
- 500 ml spiritusu lub wódki,
- 200-400 ml wody.
Przygotowanie:
- Liście wrzuć do szklanego słoika, zalej spirytusem i szczelnie zamknij.
- Przechowuj ok. 10 dni w ciepłym pomieszczeniu.
- Przecedź gotową nalewkę do wyparzonej butelki i rozcieńcz wodą tak, aby nalewka nie była zbyt mocna.
- W przypadku dolegliwości trawiennych pij 5-10 ml nalewki 2 razy dziennie. Nie spożywaj nalewki dłużej niż 3 dni z rzędu.