Spis treści
Nowe badania nad wpływem cynamonu na zdrowie
Cynamonu używa się głównie do deserów. Przyprawa ta nadaje potrawom korzenny, charakterystyczny posmak. Kora cynamonowca starta na proszek lub w formie suszonego fragmentu sprawdza się również jako dodatek do różnych napojów, w tym kawy lub kakao. Nowe badania na temat cynamonu pokazują, że ten pyszny dodatek ma także właściwości zdrowotne.
Na co dobry jest cynamon?
Jak informuje portal Neuroscience News, badania naukowców Uniwersytetu Medycznego w Birdżand w Iranie, wykazały, że cynamon ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Przyprawa może również wzmocnić system odpornościowy.
Przeglądając literaturę, naukowcy odnaleźli 40 badań badających wpływ cynamonu na umiejętność uczenia się i pamięć. Spośród nich 33 przeprowadzono in-vivo, a 5 in-vitro, przeprowadzono także 2 badania kliniczne. Większość wykazała pozytywny wpływ przyprawy na zdrowie.
Jak cynamon działa na mózg?
W badaniach in vivo, naukowcy odkryli, że cynamon i jego składniki, w tym kwas cynamonowy, eugenol i aldehyd cynamonowy, miały pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Z kolei w badaniach in vitro zauważono, że dodanie aldehydu cynamonowego lub cynamonu do pożywki komórkowej zwiększyło żywotność komórek, jednocześnie zmniejszając agregację białka Tau i amyloidu-beta, które związane są z chorobą Alzheimera.
Dwa badania kliniczne objęły młodych dorosłych, którzy mieli żyć gumę cynamonową, a także osoby poniżej 60 roku życia ze stanem przedcukrzycowym, którzy spożywali chlebek cynamonowy.
Młodzi dorośli, którzy żuli gumę cynamonową, zgłaszali poprawę funkcji poznawczych i pamięci oraz zmniejszenie objawów lękowych. Jednak uczestnicy ze stanem przedcukrzycowym mieli niewielkie lub żadne zmiany w funkcjach poznawczych po spożyciu chleba cynamonowego - podaje portal.
Naukowcy potwierdzają pozytywny wpływ cynamonu, a jednocześnie zaznaczają, że konieczne przeprowadzenie jest większej liczby badań.
Źródło: Neuroscience News