Wysokie ciśnienie krwi może wpływać na zdrowie psychiczne. Osoby z tym schorzeniem mogą częściej się zamartwiać i popadać w przygnębienie

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u mężczyzn, w szczególności powyżej 55 roku życia, u palaczy i osób z zaburzeniami lipidowymi.
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u mężczyzn, w szczególności powyżej 55 roku życia, u palaczy i osób z zaburzeniami lipidowymi. Andrea Piacquadio / Pexels
Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 12 milionów osób. Naukowcy sprawdzili, czy ciśnienie krwi ma też wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Okazało się, że może mieć związek z zaburzeniami nastroju i neurotycznością.

Spis treści

Wysokie ciśnienie krwi i jego wpływ na organizm człowieka

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew jest przeprowadzana przez układ krążenia. Wyróżniamy dwa odczyty: ciśnienie skurczowe, które jest miarą skurczu serca i ciśnienie rozkurczowe, mierzone, gdy serce jest w stanie spoczynku. Jeśli jest ono zbyt wysokie, mówimy o nadciśnieniu tętniczym, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób takich jak:

  • udar mózgu,
  • niewydolność serca,
  • utrata wzroku,
  • choroby naczyń obwodowych,
  • niewydolność nerek.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w „General Psychiatry”, sprawdzono czy ciśnienie krwi może mieć wpływ na występowanie stanów lękowych, objawów depresji i neurotyczności.

– Neurotyzm obejmuje wiele różnych części osobowości. Osoby z wyższymi wynikami neurotyzmu są prawdopodobnie bardziej wrażliwe na swoje emocje lub sytuacje, martwią się nieproporcjonalnie do sytuacji i mają wysoki wskaźnik lęku. Chociaż niektórzy ludzie mogą postrzegać neurotyzm jako coś negatywnego, nie jest on ani dobry, ani zły. Neurotyzm ma wiele cech adaptacyjnych i może się komuś bardzo przydać – twierdzi David Tzall, licencjonowany psycholog.

Czytaj także: Psycholog lub psychiatra dostępny „od ręki”? Zgłoś się za darmo i bez skierowania do Centrum Zdrowia Psychicznego

Choć neurotyzm nie jest uważany za chorobę psychiczną, ale za jedną z cech osobowości, to sprzyja on rozwojowi zaburzeń lękowych, schizofrenii i zaburzeń nastroju.

Jak wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie psychiczne?

Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek przyczynowy między czterema składnikami ciśnienia krwi (skurczowe ciśnienie krwi, rozkurczowe ciśnienie krwi, ciśnienie tętna i nadciśnienie) a czterema stanami psychicznymi (lęk, depresja, neurotyczność i subiektywne dobre samopoczucie).

W badaniu wykorzystali tzw. randomizację mendlowską, która umożliwiła analizę różnych wariantów genów, aby określić, czy dany czynnik daje konkretny skutek. Okazało się, że najwyraźniejszy związek występował między ciśnieniem rozkurczowym a neurotyzmem.

Na podstawie tych odkryć naukowcy stwierdzili, że dbanie o odpowiednie ciśnienie tętnicze krwi może zmniejszyć występowanie neurotyczności, zaburzeń nastroju i chorób sercowo-naczyniowych.

– Wcześniejsze badania wykazały związek między zaburzeniami lękowymi a nadciśnieniem. Mocne strony tego badania obejmują wykorzystanie zestawów danych GWAS (Genome-wide association studies) z dużymi próbami. Ogólnie rzecz biorąc, związek między DBP (rozkurczowym ciśnieniem krwi) a neurotycznością jest zgodny z naszym zrozumieniem szkodliwego wpływu stresu na organizm – tłumaczył w „Medical News Today” dr Melody Hermel, kardiolog z United Medical Doctors w Południowej Kalifornii.

Normy ciśnienia tętniczego. Jak zadbać o właściwe ciśnienie krwi?

Najnowsze normy podane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego to:

  • 120-129/70-79 mm Hg – dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 80. roku życia.

Podstawą w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi jest jego regularna kontrola, zarówno w domu, jak i u lekarza. Osoby z nadciśnieniem muszą dbać o utrzymanie odpowiedniej masy ciała, unikać produktów o wysokiej zawartości sodu oraz regularnie uprawiać sport.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia