Spis treści
Czy picie rumianku jest zdrowe?
Picie rumianku jest zdrowe niemal dla każdego, ponieważ zioło to jest dobrze tolerowane przez większość osób, a nawet dzieci. Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) należy do roślin z rodzin astrowatych.
To delikatne, niepozorne i aromatyczne ziółko występuje praktycznie na całym świecie. Żółto-białe kwiaty rumianku zebrane w koszyczki kwitnące od maja do sierpnia są surowcem zielarskim wykorzystywanym leczniczo i kosmetycznie zewnętrznie i wewnętrznie. Przygotowuje się z nich napary, nalewki, płukanki, kremy, maści.
Kiedy nie należy pić rumianku? Te osoby nie powinny używać tego zioła
W składzie rumianku znajdziemy olejek eteryczny (głównie bisabolol i chamazulen), flawonoidy (m.in. apigenina, rutyna, apiina, luteolina, kwercymerytryna), kumaryny, proazuleny, cholina, kwasy fenolowe (np. kwas salicylowy), śluzy, sole mineralne, witamina C.
Dzięki tym składnikom aktywnym rumianek wykazuje właściwości:
- rozkurczowe,
- przeciwzapalne,
- antyseptyczne,
- przeciwhistaminowe,
- łagodzące,
- ułatwiające gojenie ran,
- uspokajające,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- moczopędne.
Na co pomaga rumianek?
Rumianek jest bezpieczny do stosowania niemal dla każdego. Herbatki rumiankowe mogą pić nawet dzieci. Napar z rumianku ułatwia trawienie, leczy stany zapalne przewodu pokarmowego, łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dzięki temu zmniejsza napięciowy ból brzucha, niweluje wzdęcia i niestrawność. Pomaga także złagodzić objawy kolki jelitowej u dzieci.
Rumianek działa również uspokajająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Łagodzi także stres i stany lękowe. Stosowany zewnętrznie działa odkażająco i antybakteryjnie, dzięki czemu zwalcza trądzik, wypryski i inne zmiany skórne. Przyspiesza także gojenie ran i działa przeciwświądowo.
Rumianek warto stosować w dolegliwościach takich jak:
- wzdęcia,
- zapalenie dróg moczowych,
- problemy trawienne,
- rany,
- trądzik,
- bezsenność,
- stres i zaburzenia lękowe,
- choroba lokomocyjna.
Kto nie może pić rumianku? Tym osobom nie jest on zalecany